Styl skandynawski – inspiracje do salonu

Styl skandynawski powstał w latach 30 XX wieku. Powstawał głównie w Szwecji i Danii, a dziś króluje na wszelkich blogach dotyczących aranżacji wnętrz i dizajnu. Również popularne sieciówki wykorzystują styl skandynawski w ofercie aranżacji przestrzeni.  Styl ten urzeka nas swoją prostotą, funkcjonalnością i uniwersalnością. Co warto wiedzieć o tyn trendzie z mroźnej północy?

Alexandra Gorn Unsplash.com

Styl skandynawski – inspiracje do salonu . Mniej, ale ze smakiem

Podstawą wnętrz urządzonych wedle północnych wzorców jest… prostota. To cecha łącząca wszystkie typy stylu, mającego swoje geograficzne odmiany: – duńską, noszącą znamiona szlachetności i romantyczności, – fińską,  charakteryzującą się geometrycznością i stosowaniem kontrastów oraz – szwedzką, najbardziej surową i niemalże pozbawioną elementów dekoracyjnych. W aranżacyjnych odniesieniach do stylistyki złaknionej słońca Północy, stawia się obecnie na rozświetlone, duże przestrzenie, uzyskiwane m.in. za sprawą wypełnienia pomieszczeń bielą i jasnymi, pastelowymi odcieniami. Meble i dodatki wykonane są tu w większości z naturalnych materiałów – przeważa drewno, len, wiklina oraz bawełna. Często stosowaną dekorację stanowią, harmonijnie rozłożone ramki, które dodatkowo podkreślają minimalistyczną naturę przestrzeni. Dopuszczalne jest także przełamywanie surowego charakteru wnętrza, np. poprzez zdecydowaną kolorystykę wybranego mebla. Jeśli wolimy unikać zbyt dużych kontrastów, możemy wprowadzić mniej wyrazisty barwny akcent w postaci poduszek, pledów lub innych zdobień. W każdym przypadku należy pamiętać, że minimalizm oznacza brak zbyt dużej liczby detali.

Jarek Ceborski Unsplash.com

 

Styl skandynawski – inspiracje do salonu . Wypoczynek po skandynawsku

Ograniczenie wyposażenia pomieszczenia sprowadza się na ogół do pozostawienia niezbędnych elementów. W pokojach dziennych są nimi z pewnością różnego rodzaju meble wypoczynkowe. Umeblowanie może być barwnym wyróżnikiem dość jednolitego kolorystycznie wnętrza, ale nie może odbiegać swoim designem od przyjętej stylistyki całości. Decydując się na wstawienie do minimalistycznie urządzonego, przestrzennego salonu, dużego narożnika lub całego zestawu, tworzymy w wybranym miejscu atrakcyjne centrum spotkań. Aby to centrum nie gryzło się estetycznie z resztą wystroju, powinno uwzględniać jego główne założenia. – Skandynawski styl najprościej odnaleźć w minimalistycznej elegancji, którą określają: prosta bryła mebla, gładka, stonowana powierzchnia obić i brak niepotrzebnych dodatków – wskazuje Katarzyna Jakubowska z firmy Sits, producenta mebli tapicerowanych – Ważnym wyznacznikiem tego trendu jest także pragmatyzm w podejściu do urządzania wnętrz. A w czym on się przejawia? Prosty design mebla idzie tu w parze z jego funkcjonalnością: jest więc on nie tylko wygodny do siedzenia, ale też łatwo ustawny czy dający komfortowy dostęp użytkowników np. do stolika. Bezwzględnym wymogiem jest jakość materiałów wykonania – solidna konstrukcja, odpowiednio wyprofilowane siedziska, sprawdzone wypełnienie oraz porządna, wytrzymała (np. odporna na ścieranie) tkanina obiciowa to podstawa. I wreszcie, obecność naturalnych materiałów – to zawsze pozostaje nieodłącznym towarzyszem skandynawskości.

House Method Unsplash.com

 

Styl skandynawski – inspiracje do salonu . Zrób to sam

Bazujący na minimalistycznych rozwiązaniach styl skandynawski otwiera również furtkę dla majsterkowiczów. Wykorzystując pozornie abstrakcyjne materiały, jak choćby magazynowe, drewniane palety, konstruują oni stoliki czy półki, które nadają wnętrzu surowy, a jednocześnie bardzo indywidualny charakter. Nieobce im jest także samodzielne tworzenie ozdób świątecznych oraz okolicznościowych dekoracji. Wykonując własnoręcznie poszczególne elementy wyposażenia lub korzystając z gotowych rozwiązań ze sklepu, zawsze to my musimy zdecydować, w  jaki sposób finalnie będziemy przenosić klimat Północy do własnych czterech ścian. Można zasięgnąć przy tym dekoratorskich porad, można opierać się na własnej intuicji – ważne, by główne założenia stylu (jak minimalizm) umiejętnie łączyć ze swoimi, indywidualnymi potrzebami.

 

Hutomo Abrianto Unsplash.com

Jean-Philippe Delberghe Unsplash.com

Douglas Sheppard f Unsplash.com

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (200 głosów, średnia: 4,25 z 5)
loading... zapisuję głos...