Styl mid century we wnętrzach – czy jest modny?

W dobie szybkiego życia i wszędobylskiej nowoczesności coraz więcej osób poszukuje gadżetów czy elementów do wyposażenia, które odwołują się do danych czasów. Styl mid century na dobre zadomowił się już we wnętrzarskich trendach i wydaje się, że nic nie wskazuje na to, aby miało się to szybko zmienić. Czym się wyróżnia, po czym go poznać i jakie jego części składowe są szczególnie modne? Pora to sprawdzić!

Spis treści:

Mid century dosłownie można przetłumaczyć jako „połowa wieku”. To styl inspirowany właśnie okresem powojennym. Pomieszczenia spod znaku mid century kojarzą się przede wszystkim elegancją i szykiem. Przestrzenie są jasne, a w pomieszczeniach dominowały kolory ziemi przełamane kontrastowymi barwami.

styl mid century

Co to znaczy mid century?

Ponoć to powojenny wyż demograficzny sprawił, że w mieszkaniach liczył się każdy wolny kąt, a jego rozsądne zagospodarowanie było na wagę złota. Dokładano więc starań, aby elementy wystroju wnętrz były przede wszystkim bardzo praktyczne, a przestrzenie otwarte.  Co ciekawe, często we wnętrzach w stylu mid century nie wydzielano konkretnych pomieszczeń. Aneks kuchenny w salonie więc to rozwiązanie wcale nie tak nowoczesne, jak by się mogło wydawać. Salon często łączył funkcję zarówno pokoju dziennego z częścią do gotowania, jak i sypialni. Jeśli chodzi o meble nie liczył się ich walor dekoracyjny. W zamian stawiano na ich wysoką funkcjonalność, minimalizm i brak przepychu. Designerska estetyka połowy XX wieku to też często wykorzystywanie naturalnych materiałów. Na podłogach królowała naturalna deska układana w jodełkę, zaś na ścianach często wykorzystywano tapety w odważne geometryczne wzory.

styl mid century w salonie

styl mid century we wnętrzu

Jak urządzić mieszkanie w stylu lat 50-tych  60-tych?

Meble w stylu mid century cechują się prostotą wykonania i designerskim minimalizmem. Są za to pojemne i bardzo funkcjonalne, choć często wykorzystywanym materiałem jest tu sklejka. Stawiano na oszczędność form. W latach 50-tych i 60-tych meble miały być tanie, trwałe i łatwo dostępne. W stylu mid century dominują nierzadko też meble proste, ale gabarytowo duże i masywne. Ciężkie komody o fornirowanych frontach to jeden z elementów rozpoznawczych tego stylu. Powojenne meble nie posiadały często klamek, a zamiast tego miały system drzwi przesuwnych zamiast tradycyjnego. Sofy, fotele i kanapy w stylu mid century są skórzane z drewnianymi poręczami, a meble takie jak szafy, komody czy stoliki łączą w sobie zarówno drewno, jak i elementy szklane. Fotele z jednobarwnych tkanin to kolejne produkty „must have” do salonu jeśli decydujemy się na inspirację tym stylem. W pomieszczeniu spod znaku mid century nie mniej ważne oprócz mebli są oczywiście dodatki. Do wnętrz utrzymanych w tym stylu świetne pasować będą wszelkiego rodzaju gadżety znalezione na targu staroci np. winyle. Można oprawić je w ramki i zawiesić nad komodą. Warto też sięgnąć po oryginalne wazony, stoliki na wysokich nóżkach czy też geometryczne oświetlenie nawiązujące swoją formą do modeli z tamtych czasów.

starodawna komoda

styl mid century

Czy warto łączyć styl z połowy wieku z nowoczesnym?

Styl mid century świetnie komponuje się ze stylem nowoczesnym, dlatego nie warto bać się tak śmiałych designerskich rozwiązań. Oba trendy we wnętrzach mogą się wzajemnie przenikać i uzupełniać tworząc w ten sposób ciekawy efekt końcowy. Można np. połączyć masywny stół z drewna w zestawieniu z krzesłami w stylu modern lub też zestawić zabudowę kuchenną z wyspą w stylu mid century z nowoczesnymi hokerami. Do tego warto wykorzystać tapety, które w tamtym okresie były szczególnie modne.

stylowe meble

Czym się różni styl mid century od vintage czy retro?

Wiele osób używa tych pojęć zamiennie, jednak nie jest to właściwe. Styl vintage to ten, który cechuje wybieranie takich elementów wyposażenia wnętrz, które mają „duszę”. Są więc szlachetne i często trudne do zdobycia. Zwykle są to meble odziedziczone po przodkach lub też prawdziwe perełki, które można złowić na targach staroci. Dlatego też antyki idealnie pasują do stylu vintage. Styl retro natomiast to ten,
który równie ochoczo czerpie z designerskiego dobytku przodków jednak wykorzystując go jedynie jako inspirację. Meble retro często są tworzone od postaw na zamówienie, nie są więc stare, a jedynie stylizowane na takie, które są naznaczone „zębem czasu”. Oba wspomniane style łączy poniekąd styl mid century. Można zatem tu wykorzystywać częściowo rzeczy pozyskane na pchlim targu, jak i sięgać po produkty „udające” wiekowe egzemplarze.

stare meble

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (27 głosów, średnia: 5,00 z 5)
loading... zapisuję głos...