Styl Memphis we wnętrzach – na jakie elementy postawić, by wystylizować je w zgodzie z trendem?
Styl retro powraca ostatnio do wnętrzarskich trendów niczym bumerang. Tęsknota ludzi za detalami czy printami sprzed 20, 40 czy 60 lat nabiera tempa, a projektanci wnętrz starają się sprostać oczekiwaniom. Styl Memphis, który zrodził się w latach 80-tych i był podobno, choć początkowo wydawał się z jednej strony dość przaśny, a z drugiej zbyt awangardowy dziś powraca do trendów i wydaje się, że zagości w nich na dłużej. Na czym polega ten wysmakowany balans między kiczem a sztuką?
Spis treści:
Skąd się wziął styl Memphis?
Styl Memphis we wnętrzu pojawił się w latach 80-tych z inicjatywy Ettore Sottsass. Był on jedną z wpływowych osobistości designu XX-wieku. Łącząc siły wraz z grupą mediolańskich projektantów i architektów zapoczątkował trend, który na stałe zagościł we wnętrzarskiej estetyce i był wyrazem buntu na wszędobylski minimalizm, który w tamtym okresie był chętniej promowanym nurtem w stylizacji wnętrz. Co ciekawe, ponoć swoją nazwę wziął od piosenki Boba Dylana „Stuck Inside of Mobile with the Memphis Blues Again”, która towarzyszyła twórcom podczas tworzenia koncepcji stylu. Początkowo krytykowany, dziś styl Memphis przeżywa swój prawdziwy renesans. Postmodernistyczny i bardzo eklektyczny wprowadzał świeżość i dobrą energię do wnętrz. I tak jest do dziś!
Intensywny kolor kobaltu jest jednym z modniejszych trendów w tym roku. Zobacz jak go stylizować:
Jakie są elementy stylu Memphis?
Geometryczne wzory czy formy oraz soczyste, na pozór kiczowate kolory to cechy charakterystyczne tego stylu. Dodając do tego swobodne, nieco niedbałe łączenie różnych materiałów takich jak np. plastik, szkło czy lastryko w ramach jednego projektu wnętrza mamy „mieszankę wybuchową”, które jest wyrazista, nieszablonowa i zdecydowanie energetyczna. Taki styl to świetna opcja dla osób, które nie boją się śmiałych designerskich rozwiązań i cenią odważną kolorystykę we wnętrzach. Łączy w sobie kolorystykę pop artu oraz geometrii wyciągniętej z Art Deco.
Jak łączyć barwy we wnętrzu? Garść porad na tym temat znajdziesz w tym artykule:
Styl Memphis – jak urządzić wnętrze?
Patrząc na zdjęcia prezentujące wnętrza utrzymane w stylu Memphis można mieć wrażenie, że wystarczy jedynie skupić się na żywych barwach i geometrycznych formach by osiągnąć zamierzony efekt. Nie do końca jest to prawdą. Wnętrze w tym stylu powinno być przede wszystkim spójne. Całość należy więc dobrze przemyśleć. W przeciwnym razie mix odważnych kolorów i awangardowych form może przerodzić się w stylistyczny chaos. Dobrą praktyką jest więc skupienie się na trzech bazowych kolorach. Niebieski dobrze komponować będzie się z zielenią czy żółcią, fiolet z soczystym różem, zaś odcienie pomarańczowe warto uzupełnić mocną czerwienią. Całość pokreśli kontrast cieli i czerni. Można wykorzystać też neony czy pastele. Opcjonalnie wnętrze można uzupełnić srebrem czy złotem. W stylu Memphis warto wykorzystywać tapety w geometryczne wzory, wykładziny w ciekawy print czy duże grafiki na ścianach. Mogą być motywem przewodnik dla całego pomieszczenia.
Falowane formy w stylu Memphis –motyw Squiggle
Jednym z najbardziej charakterystycznych wzorów w lat 80., stworzonych przez awangardowych mediolańskich projektantów z Grupy Memphis jest motyw squiggle. Choć ich historia ma już ponad 20 lat to śmiało można powiedzieć, że są ponadczasowe. Zwłaszcza teraz, kiedy moda na styl retro coraz częściej powraca do wnętrz. Zygzaki we wnętrzu można więc znaleźć zarówno pod postacią elementów czysto dekoracyjnych jak np. wazon, dywaniki czy grafiki na ścianach, ale także w funkcjonalnych elementach wnętrza jak meble czy pościel. Jednego nie można im odmówić – takie formy zdecydowanie przyciągają wzrok. Stają się idealnym elementem wnętrza dodając mu unikatowego charakteru i dynamiki.
Zobacz także inne trendy wnętrzarskie, które są modne w tym sezonie: