Styl japoński w Twoim domu – aranżujemy wnętrza w stylu zen

Stres, zmęczenie, zabieganie, przepracowanie – to ostatnimi czasy nieodłączne elementy nowoczesnego stylu życia. Stosujemy rozmaite formy ucieczki od tego zgiełku codzienności: joga, zdrowy styl życia, powrót do natury. Sprawdzonym pomysłem, nad którego wprowadzeniem warto się zastanowić jest także taka aranżacja przestrzeni, w której przebywamy na co dzień, która pozwala na zaczerpnięcie oddechu i ponowne naładowanie baterii. Tu z pewnością interesującą propozycją może być stylizowanie wystroju naszych domów na styl japoński . Dlatego też warto przyjrzeć się stylowi zen, który sporą popularność zdobył w Polsce w latach 90., a ostatnio przypominany jest coraz częściej.

Styl japoński  –  Prostota i minimalizm

Autumn Studio Unsplash.com

 Wyrzucenie z otaczającej nas przestrzeni zbędnych przedmiotów pozwala na złapanie oddechu. Jest to bardzo ważne w kulturze Japonii, znanej z bardzo szybkiego i intensywnego stylu życia. Kulturze, w której często trudno znaleźć miejsce niezbędne do tego, by pobyć przez chwilę w samotności. Japończycy znani są również z tego, że ich mieszkania są niewielkie, a często gromadzą one wiele osób. Stąd dominujące w modzie na japońskie wnętrza przesuwane ścianki i parawany (oryginalnie są to ekrany shoji), a także wyrzucenie wszystkich niepotrzebnych mebli, zwłaszcza tych, które w naszej kulturze poupychane są w kątach i pod ścianami.

 To, co proste, jest bliższe natury, a jednocześnie łatwiejsze do zagospodarowania i dające poczucie wytchnienia. Przestrzeń w stylu zen to zwykły, prosty materac postawiony na drewnianej skrzyni lub niskim stelażu oraz sprowadzone do minimum regały, komody i stojaki. W przeciwieństwie do przestrzeni w stylu chińskim, wykorzystującej zasady feng shui, w stylu zen nie chodzi o odblokowanie kanału komunikacyjnego (czyli wewnętrznych części pomieszczeń), lecz odsłonięcie ścian. Punkt ciężkości przesuwamy na dobrze usytuowane meble.

 Styl japoński – Ozdoby w stylu zen

Anton Darius Unsplash.com

 Zdecydowanie unikamy nadmiaru ozdób – naprawdę nie chodzi o to, by powiesić na ścianach mnóstwo rysunków nawiązujących do stylu zen lub ustawić na stolikach niezliczone dalekowschodnie akcesoria. Lepiej wybrać jeden, ale dobrze przemyślany element: posążek, rysunek lub tkaninę. Nie potrzebujemy samurajskich mieczy do eksponowania swojej fascynacji kulturą Japonii, wystarczy stylowy czajniczek lub kwitnąca gałąź wiśni.

 W stylu zen już samo przesunięcie niskiego stolika oraz materaca na środek pokoju jest elementem ozdobnym. W dalekowschodnim minimalizmie liczy się każdy, nawet najdrobniejszy element – poduszka zamiast wysokiego krzesła, lampion zamiast masywnej lampy. Nie zapominajmy, że filozofia zen to sztuka paradoksu: więcej znaczy mniej, a ozdoba to brak ozdób.

 Styl japoński  – Kolory i materiały

Chopsticks on the Loose  Unsplash.com

 Według stylistów inspirujących się zen meble powinny być utrzymane w kolorach ziemi, dlatego stoliki i łóżka to najczęściej kombinacja czerni i bieli, a także harmonijnie stosowane połączenia pastelowych barw z silnymi akcentami brunatnymi. W cenie jest też czerwień i fiolet – ale uwaga, liczą się tylko zdecydowane, pełne barwy, natomiast wszelkie udziwnienia i jaskrawe barwy zdecydowanie psują harmonię całości wnętrza w stylu zen.

Z tych samych powodów unikamy tworzyw sztucznych, a także bogatych zdobień z metali, zwłaszcza ze srebra i złota. Przestrzeń w stylu zen zbudowana jest z drewna, papieru ryżowego, bambusa, trzciny, naturalnych włókien. Jest to styl oszczędny, bliski naturze, pełen dyskrecji i elegancji biorącej się z prostoty. Nie psujmy tego nieprzemyślanymi ozdobami.

Styl japoński  –  I wreszcie światło

 Nie byłoby stylu zen bez właściwie usytuowanego światła. Powinno ono być maksymalnie naturalne – pierwotnie ruchome ściany japońskich domów prowadziły wprost do ogrodu, dlatego trzeba spróbować w jak największym stopniu wykorzystać światło słoneczne. Ale jednocześnie należy unikać ostrego, nie przytłumionego niczym źródła światła, stąd właśnie rozpraszanie promieni słonecznych np. dzięki szerokiemu zastosowaniu papieru ryżowego.

 Co prawda w Polsce naturalne warunki są dość odległe od tych, które wpływają na organizację przestrzeni w dalekiej Japonii, jednak do tych zasad można się łatwo zastosować, np. zwiększając powierzchnię okien, ale przy jednoczesnym wykorzystaniu jedwabnych zasłon czy bambusowych rolet.

 W efekcie otrzymamy takie wnętrze, które pozwoli nam na maksymalne wykorzystanie czasu przeznaczanego na relaks w domowym zaciszu. Bo przecież mniej znaczy więcej – zgodnie z dominującymi w zen paradoksami.

Art. powstał w oparciu o materiały: http://decoplanet.pl/

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (174 głosów, średnia: 4,69 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  17 kwietnia 2015 07:15

  Raczej nie mój styl, choć ogrody japońskie bardzo mi sie podobają.

  Odpowiedz
 2. Gocha  17 kwietnia 2015 07:50

  Pierwsze zdjęcie chwyta za serce 🙂 Też nie lubię zagracania pomieszczeń. Co do kolorystyki to biel w pomieszczeniach może być elegancka, szczególnie właśnie z mocnym akcentem w innym kolorze. U mnie w domu jest bardzo dużo okien, bo kocham naturalne światło. Także chyba to dla mnie ten styl 🙂

  Odpowiedz
 3. bbo  17 kwietnia 2015 09:04

  To nie dla mnie. Już widzę jak córeczka rozsypuje dookoła klocki puzzle 😀

  Odpowiedz
 4. Kmakolagwa  17 kwietnia 2015 09:07

  Pierwsze zdjęcie mnie dosłownie powaliło. Przepiękne!

  Odpowiedz
 5. macierzanka  17 kwietnia 2015 12:14

  Piękne są aranżacje w stylu Zen.

  Odpowiedz
 6. lilkawodna  17 kwietnia 2015 14:08

  Bardzo ładnie i stylowo wyglądają takie wnętrza, ale ja wole takie bardziej przytulne.

  Odpowiedz
 7. j.dudek71  17 kwietnia 2015 21:56

  Troche zimne i sterylne te wnętrza,wole takie z bibelotami,kolorami i drewnem.Ale mają też swój urok i piękno.

  Odpowiedz
 8. adamorek  19 kwietnia 2015 15:49

  dla mnie zbyt chłodny

  Odpowiedz
 9. lola.92  19 kwietnia 2015 16:47

  W domu może bym nie chciała takiego stylu, ale ogród jak najbardziej.

  Odpowiedz
 10. Sayaka  20 kwietnia 2015 14:49

  Bardzo podoba mi się taki styl. Chciałabym właśnie w takim stylu rządzić mieszkanie kiedy już będę miała swoje 😉

  Odpowiedz
 11. Patriszia  22 kwietnia 2015 11:24

  Ładnie, ale nie dla mnie 🙂

  Odpowiedz
 12. Anita  29 kwietnia 2015 11:38

  bardzo ciekawie się prezentuje 🙂

  Odpowiedz
 13. efffciaa  23 lutego 2016 15:09

  Wnętrze w japońskim stylu to coś dla mnie . Kilka lat temu spędziłam niezapomniane wakacje w Japonii i zakochałam się w ich kulturze i stylu – niby minimalistyka , ale za to jakże orientalna . Po prostu cudo .

  Odpowiedz
 14. stokrotkapolna  27 października 2016 18:49

  Tak, to pierwsze zdjęcie zwala z nóg. Zieleń, to mój konik. Tutaj połączone ze światłem tworzy zjawiskową kompozycję.Kocham japońską sztukę bonsai, mam miniaturowe drzewko ,nie mam tyle światła, jak to w bloku. Ale gdybym miała swój dom,to wyglądałby podobnie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany