Styl japandi – czym się wyróżnia wyjątkowa hybryda w aranżacji wnętrz?

Trendy we wnętrzach nie przestają zaskakiwać. Coraz częściej pojawiają się wśród nich niestandardowe rozwiązania, które pokazują, że architekci wnętrz nie przestają na laurach. Na rynku pojawiają się coraz to bardziej niespotykane dotychczas rozwiązania. Jednym z przykładów jest styl japandi. Czym się charakteryzuje i jak go stosować we wnętrzu? Oto połączenie estetyki z kraju kwitnącej wiśni i skandynawskiego zimna!

Spis treści:

styl japandi

Jaki jest styl japandi?

Styl japandi to połączenie minimalizmy, prostoty form i pewnego rodzaju zachowawczości w kwestii dekoracji wnętrz. Próżno tu szukać dużej ilości bibelotów, krzykliwych kolorów czy fikuśnych form jeśli chodzi o meble. Króluje prostota i zasada urządzania „mniej znaczy więcej”. Japandi to połączenie słów „japan” (japoński) i „scandi” (skandynawski). W aranżacji wnętrz spod tego znaku znajdziemy więc znamienne dla tych obu stylów połączenia. Kolory ścian we wnętrzach w stylu japandi to najczęściej barwy ziemi: beże, szarości i odcienie bieli. Kontrastem dla nich są zazwyczaj ciemne brązy i czerń. Stonowane odcienie stanowią idealne tło dla mebli, które są wykonane z naturalnych surowców. Wnętrza w stylu japandi są proste, jednak bardzo eleganckie i przytulne, a przebywanie w nich pozwala się skoncentrować i wyciszyć. Przebywając w nich czuć harmonię i równowagę.

styl japandi we wnętrzu

meble z drewna we wnętrzu

Jakie meble pasują do stylu japandi?

Meble w stylu japandi cechuje oszczędność form i wysoka funkcjonalność.  Są proste i minimalistyczne. Materiał z jakiego są wykonane to najczęściej drewno, najlepiej w najbardziej surowej formie. Mile widziane są więc naturalne pęknięcia słojów czy nieregularny kolor. Co więcej – w wyposażeniu wnętrz będącego połączeniem stylu japońskiego i skandynawskiego sięga się też elementy rattanowe i z wikliny. Z racji inspiracji stylem japońskim często pojawiają się w nim także elementy bambusowe. Cechuje je prosta forma, bez zbędnych ozdobników czy dekoracyjnych uchwytów.

minimalistyczne wnętrze

Dekoracje w stylu japandi

Styl japandi nie uznaje dużej ilości dekoracji. Jeśli jednak już się pojawiają są to często takie elementy, które są ponadczasowe np. gliniane naczynia czy wazony, trzcinowe maty, proste ramy czy lustra, figurki z drewna czy porcelany. Mogą też pojawiać się elementy ze szkła. We wnętrzu w stylu japandi nie powinni zabraknąć roślin. W cenie będą zwłaszcza te pochodzące z krajów Azjatyckich np. drzewka bonsai, draceny czy orchidee. Można też postawić na grafiki na ścianach z roślinami z Japonii np. kwiatem wiśni lub umieścić w wazonie gałązki. Komponując wnętrz w stylu japandi należy wystrzegać się plastiku i produktów pochodzących z masowych produkcji np. popularnych wnętrzarskich sieciówek. Dużo lepiej sprawdzą się tu oryginalne elementy dekoracyjne z tzw. „duszą” np. stara ceramika. Jeśli zaś chodzi o tekstylia tutaj także w cenie będzie naturalność. Decydując się na poduszki, koce, pledy czy pościel warto unikać syntetyków, a wybierać len czy bawełnę.

proste meble we wnętrzu

drewniana komoda we wnętrzu

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (19 głosów, średnia: 4,84 z 5)
loading... zapisuję głos...