Styl industrialny w salonie – coś dla miłośników betonu i stali

Minimalistyczny i dość chłodny – taki właśnie jest styl industrialny we wnętrzu. Mimo, że mało ma wspólnego z przytulnością to znajduje on wielu zwolenników. Jego postawą są materiały: beton, metal i szkło, a złotą zasadą w urządzaniu wnętrz w tym stylu – prostota. Dekoracje i bibeloty są tu zredukowane do absolutnego minimum. Ma być czysto, przestrzennie i zachowawczo.

Spis treści:

styl industrialny

Styl industrialny we wnętrzu – jakie ściany wybrać?

Aranżację mieszkania w określonym stylu zazwyczaj zaczynamy od ścian. To one stanowią tło dla mebli oraz innych elementów wystroju wnętrza. Styl industrialny jak sama nazwa wskazuje (przyp. z ang. industrial-przemysłowy) ma być surowy i dość zimny. Sprawdzi się więc beton czy cegła, najlepiej ta nieoszlifowana wyglądająca na lekko zniszczoną czy nawet częściowo pokryta zaprawą murarską. Alternatywą dla tego rodzaju wykończenia ścian może być pokrycie ich farbą. To proste i mniej kosztowne rozwiązanie, ale ono także ma szansę stworzyć industrialny klimat. Warunkiem jest w tym przypadku dobrze dobrana kolorystyka, czyli barwy grafitu, bieli, brązów, czerni czy szarości.

styl industrialny we wnętrzu

Jakie meble wybrać do salonu w stylu industrialnym?

Industrialne wnętrza są zwykle bardzo przestrzenne, wysokie, z dużą ilością okien. To pozwala stwarza spore pole do popisu w kwestii dobru mebli.  Jednak i tu zalecany jest umiar. Meble do salonu w stylu industrialnym są najczęściej wykonane ze szkła czy metalu. Mosiężne regały czy stoliki wpisują się tu idealnie, podobnie jak skórzane obicia kanap czy foteli. Dodatkowo mogą one być dekorowane ozdobnymi nitami. Wiele tego typu mebli można znaleźć na targach staroci. To świetne rozwiązanie dla osób, które poszukują elementów do wnętrza z drugiej ręki, unikatowych i do tego tanich. Surowa nowoczesność to sformułowanie, które najbardziej pasuje do tego stylu w aranżacji wnętrz.

industrialny wystrój wnętrza

industrialne wnętrze

Jak ożywić wnętrze w stylu industrialnym?

Mimo, że baza wnętrza, czyli ściany i meble są dość zimne to dodatki mogą nieco „odczarować” ten pozorny chłód. W stylu industrialnym kolorowe poszycia kanap czy foteli, a także pledy czy poduszki mają przyciągać wzrok i sprawiać, że chłodne wnętrze zyska klimatu domowego ogniska. Nie warto jednak przesadzać z ilością koloru. Ma on stanowić jedynie akcent na tle stonowanej szarości. Z pasujących do tego stylu barw można wymienić: żółcie, czerwienie, zielenie, odcienie pomarańczowe oraz granaty. Niezbyt dobrze komponują się z nim natmiast róże i fiolety. Surowość wnętrza warto też ocieplić dodatkami z drewna. Może to być np. stolik kawowy wykonany z palet, półka ścienna lub blat kuchenny jeśli salon jest połączony z aneksem kuchennym. Warto też postarać się o lustra, które optycznie powiększą przestrzeń. Nie bez znaczenia w tym stylu jest też oświetlenie. Lampy zwykle są duże, stalowe, a ich sposób montażu celowo wykonany jest tak, aby ich kable były swobodnie podwieszone pod sufitem. Taki zabieg dodaje pomieszczeniu industrialnego sznytu.

wnętrze industrialne

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (21 głosów, średnia: 4,86 z 5)
zapisuję głos...