Studentka zapadła w śpiączkę po wypiciu zbyt dużej ilości wody – jak to możliwe?

Francuska studentka weterynarii w Liege w Belgii zapadła w śpiączkę po tym, jak wypiła za dużo wody w trakcie otrzęsin w dniu 22 września, według oficjalnego komunikatu władz uniwersytetu. Dziewczyna, która wyszła ze śpiączki dwa dni później, miała obrzęk mózgu. Czy faktycznie zbyt duża ilość wypitej wody może być aż tak niebezpieczna?

Studentka zapadła w śpiączkę po wypiciu zbyt dużej ilości wody

Ludzki organizm potrzebuje średnio 2,5 litra wody dziennie – dostarczamy ją sobie albo w napojach, albo w jedzeniu. Wypicie dwa razy większej ilości wody może okazać się jednak groźne.

Aby zrozumieć to zjawisko, trzeba wiedzieć, że płyn mózgowo-rdzeniowy oraz płyn, który znajduje się wewnątrz komórek mózgu, mają skład chemiczny inny niż osocze krwi. Kiedy dwa płyny, oddzielone od siebie ścianką, która przepuszcza wodę, zawierają różne stężenia elementów chemicznych, woda migruje ze strefy, gdzie roztwór jest najwyższy w kierunku tej, gdzie roztwór jest najniższy.

W ten sposób równoważą się stężenia cząstek, a przede wszystkim jonów sodu. Zjawisko to jest nazywane osmozą. Pijąc zbyt dużo wody, powodujemy szybkie rozcieńczenie krwi. Woda przenika do mózgu i powoduje osmotyczny obrzęk mózgowy.

Powstanie takiego obrzęku może też wynikać ze złej eliminacji wody organizmu, na przykład z powodu dysfunkcji nerek czy rozregulowania wydzielania hormonu antydiuretycznego.

Studenci weterynarii z Universite de Liege, jak potwierdza sam rektor, organizują najcięższe otrzęsiny w całej Belgii. Generalnie w trakcie weekendu integracyjnego wszyscy nowi studenci są zmuszani do picia ogromnych ilości piwa.

Francuska studentka, niepijąca alkoholu, została zmuszona przez organizatorów do wypicia ogromnej ilości wody w bardzo krótkim czasie.

Rektor poinformował w komunikacie: – Została zaszantażowana. Nie wykluczam, że osoby za to odpowiedzialne, zostaną wydalone z uniwersytetu.

Źródło: http://www.sciencenews.pl/

10 oznak, że pijesz za mało wody

10 oznak, że pijesz za mało wody

Woda jest kluczowym związkiem chemicznym w naszym organizmie. Bez niej nie moglibyśmy żyć. Wiele z nas pije jej jednak zbyt mało i nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Co może świadczyć o odwodnieniu? Podpowiadamy!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (181 głosów, średnia: 4,60 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. AnnStyl  13 grudnia 2016 21:14

    Niestety takie są efekty przewodnienia organizmu. Dziwi mnie tylko fakt, że nie wiedzieli tego studenci weterynarii, która notabene oparta jest na wiedzy medycznej. Co prawda nie będą leczyć ludzi tylko zwierzęta ale ogólna wiedza medyczna też zahacza o informacje dotyczące medycznych objawów u ludzi. Głupota ludzka nie ma granic. Mam nadzieję, że dziewczyna powróciła do pełni zdrowia po tak bezmyślnych otrzęsinach. Obrzęk mózgu, obrzęk płuc to na prawdę bardzo niebezpieczne choroby i dają liczne poważne powikłania łącznie ze zgonem pacjenta.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany