Oryginalny stroik na Wielkanoc – 5 inspirujących propozycji na świąteczny stół i nie tylko!

Stroiki to najchętniej wybierane formy dekoracji wielkanocnego stołu i innych domowych przestrzeni, w obrębie których celebrujemy świąteczny czas. Są efektowne, szybkie w wykonaniu, a dodatkowo nie zabierają zbyt dużo miejsca, co jest zbawienne w przypadku stołów zastawionych potrawami. Jak wykonać je samodzielnie i niewielkim kosztem, by zadziwić rodzinę i wprowadzić do wnętrza nieco humoru zabarwionego różnymi kolorami? Przedstawiamy 5 inspirujących pomysłów!

Oryginalny stroik na Wielkanoc wcale nie musi być wykonany przez uzdolnione artystycznie florystki i pociągać za sobą wysokich kosztów. Wystarczy, że zbierzesz kilka drobnych dekoracji, które od lat masz już w swoich zbiorach i ułożysz z nich efektowną kompozycję. Możesz też posłużyć się skarbami natury znalezionymi w ogrodzie czy na leśnej ścieżce i przedmiotami zebranymi wokół domu. Podpowiadamy, jak to zrobić, by stworzyć piękną ozdobę!

stroik na Wielkanoc

źródło: www.unsplash.com; Kate Remmer

Oryginalny stroik na Wielkanoc – 5 inspirujących propozycji na świąteczny stół i nie tylko!

Oryginalny stroik na Wielkanoc nie wymaga wiele wysiłku ani posiadania specjalistycznych narzędzi. W większości przypadków wystarczy naczynie z zagłębieniem, ziemia lub gąbka florystyczna, trochę żywych bądź sztucznych roślin i pojedyncze świąteczne akcenty. Wybraliśmy pięć najciekawszych pomysłów, w których się zakochacie!

 

Oto 5 pomysłów na oryginalny stroik na Wielkanoc:

1. Stroik z mchu, kwiatów i świec w skorupkach jajek

Pierwsza propozycja to stroik z mchem, żywymi (bądź sztucznymi) kwiatami, baziami i ręcznie robionymi świeczkami w skorupkach po jajkach. Do jego wykonania możesz wykorzystać porcelanową miseczkę lub elegancką płytką doniczkę. Na florystycznej gąbce lub w ziemi umieść kępę mchu (z własnego ogrodu lub ze specjalnej uprawy, te w lesie są objęte ochroną!). Przy brzegach powkładaj sadzonki wiosennych kwiatków (możesz też pozatykać sztuczne rośliny), a między nimi umieść kilka krótkich gałązek z baziami. Na koniec zrób świeczki w skorupkach, które zostaną po zjedzeniu jajek. Jak je wykonać?

Skorupki ustaw na podstawkach do jajek, by się nie ruszały (możesz użyć tekturowej wytłoczki). Na wykałaczkach zawiąż na supełki knoty (na przykład ze sznurka) i wpuść je do środka skorupek, opierając wykałaczki na ich brzegach. Zalej skorupki roztopionym w kąpieli wodnej woskiem. Najlepiej będzie użyć naturalnego lub sojowego wosku, ale możesz też po prostu roztopić ogarki zebranych w domu, resztek świec. Dla lepszego efektu, radzimy najpierw zanurzyć całą część przyszłego knota w wosku, a dopiero później zalać go w 3/4 płynnym woskiem. Po zastygnięciu świec, przytnij knoty nożyczkami i wyrzuć wykałaczki. Gotowe!

 

2. Wazon pełen kwiatów i kolorowych pisanek

Piękny i prosty stroik na Wielkanoc stworzysz także, sięgając po owalny wazon (lub wąskie, wysokie naczynie do sałatek), kwiaty i małe pisanki. Mogą to być pofarbowane przepiórcze jajka, sztuczne miniaturowe jajeczka albo czekoladowe lentylki w różnych kolorach. Sztuczka polega na włożeniu do środka naczynia osobnego rulonu. Jeśli używamy sztucznych kwiatów, osadźmy je we wsuniętej do środka rolce po papierze toaletowym i przykryjmy ją jajeczkami, wrzuconymi w pustą przestrzeń. Żywe rośliny najlepiej jest włożyć do wąskiego słoiczka (na przykład po oliwkach), do którego wlejemy uprzednio wodę i zasłonięcie go – w analogiczny sposób – przez jajeczka.

 

3. Żartobliwy miniogródek z królikiem

Jeśli chcesz stworzyć stroik na Wielkanoc, który zachwyci zarówno dorosłych, jak i dzieci, zaaranżuj miniaturowy ogródek w wiklinowym koszu lub w metalowej „kance” czy wiaderku na kwiatowe kompozycje. Podobnie jak w przypadku pierwszego stroiku, najlepiej będzie użyć gąbki florystycznej, w którą powbijasz zebrane w ogródku czy na łące rośliny i trawy oraz prawdziwe lub sztuczne marchewki. Na końcu osadź w środku maskotkę w kształcie królika – najlepiej tak, by był zwrócony do nas ogonkiem i tylnymi łapkami. Taki stroik na pewno wywoła uśmiech na twarzach Twoich gości i domowników!

 

4. Wielkanocna kompozycja pod szkłem

Trudno powiedzieć, na czym polega ta magia, ale przedmioty umieszczone pod szklanymi kloszami nabierają nowego wymiaru i tajemniczej magii. Wykorzystaj ten fakt, wkładając pod szkło ręcznie uwite „ptasie gniazdko” z kilkoma pisankami. Doczep do niego sztuczne gałązki, kwiaty i motyle na wsuwce, które dostaniesz w większości kwiaciarni!

 

5. Wiosenna aranżacja w drewnianej skrzynce z kwiatami i dekoracjami z ogrodu

Ten naturalny stroik to doskonała opcja dla właścicieli domów z ogrodem, którzy chcą zobaczyć na swoim stole naturalną dekorację, stworzoną niewielkim nakładem kosztów! Weź pustą skrzynkę po kwiatach lub pustą szufladę ze starego biurka i włóż do niej jedną z budek lęgowych, które wieszasz w sezonie na drzewach. Dodaj małe doniczki ze świeżymi kwiatami i zasłoń je po bokach kępkami mchu, a od góry ładnie wygiętą gałązką. Jeśli dołączysz do zestawienia małego sztucznego ptaszka z kwiaciarni efekt końcowy będzie naprawdę spektakularny!

 

Jak podobają się Wam nasze inspiracje? Przygotujecie w tym roku własne stroiki? Dajcie nam znać!

stroik na wielkanoc

www.unsplash.com; Elena Mozhvilo

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (45 głosów, średnia: 4,82 z 5)
zapisuję głos...