Stroik adwentowy – symbolika wyjątkowej świątecznej dekoracji
Wiele z nas przygotowuje stroiki świąteczne na czas Bożego Narodzenia. Nie każdy jednak ma świadomość, że oddzielny przygotowuje się także na czas adwentu. Taka dekoracja niesie ze sobą niezwykłą symbolikę i dla chrześcijan jest ważnym elementem wystroju domu na czas Świąt. Zobaczcie ciekawe pomysły na stroik adwentowy i dowiedzcie się więcej na temat symboliki z nim związanej.
Spis treści:
Skąd się wziął stroik adwentowy?
Ponoć historia stroiku adwentowego sięga XIX wieku. To właśnie w roku 1839 ewangelicki pastor Johann Hinrich Wichem prowadzący szkołę dla sierot wpadł na pomysł, aby w świetlicy powiesić ozdobę skłaniającą jego podopiecznych do wspólnej modlitwy. Posłużyło mu do tego drewniane koło, na którym wraz z dziećmi ustawił świecę. Kolejne dodawał co dzień aż do czasu Wigilii. Dlatego oryginalnie stroik adwentowy miał aż 24 świece. Tradycja ta zapisała się na kartach historii. Z czasem stroiki zaczęto dekorować, a potem ilość umieszczonych w nim świec uległa redukcji do 4. Dziś zwyczaj ten nadal jest chętnie kultywowany nie tylko na terenie Niemiec, ale także Polski, Danii, Austrii i krajów anglosaskich.
Gdzie postawić w domu stroik na Adwent?
Co do zasady stroik adwentowy powinien stać w takim miejscu w domu, aby był dobrze widoczny i przykuwał spojrzenia domowników oraz gości. Dobrym miejscem będzie więc ustawienie go na tacy na środku stołu w jadalni. Inną opcją jest podwieszenie go tuż nad nim. Ozdobiony światłem świec będzie stanowić piękną i niezwykle nastrojową dekorację umilając czas przy wspólnych posiłkach, zwłaszcza wieczorową porą. Jeśli stroik nie ma tradycyjnego kształtu kręgu dobrym miejscem będzie też konsola kominkowa czy komoda. Co ciekawe, w krajach anglosaskich podobno wykorzystuje się dwa stroiki. Jeden umieszcza się na drzwiach domu, zaś w pomieszczeniu służącym za jadalnię.
Symbolika stroiku adwentowego
Stroik adwentowy to dekoracja z czterema świecami, które symbolizują gotowość na oczekiwania na Chrystusa i oddawany mu hołd. Ich kolorystyka często jest nieprzypadkowa. Katolicy wybierają zwykle te w kolorze szat liturgicznych, czyli 3 fioletowe i 1 różową. Inna popularna barwa to czerwień. W tym przypadku symbolizuje ona radość z oczekiwania na Mesjasza.
Ponoć, biel z kolei króluje w stroikach mieszkańców Danii. Niezależnie jednak od kolorystycznych preferencji tradycją jest, że świece na stroiku zapala się w każdą niedzielę adwentu podczas wspólnych posiłków. W dzień wigilii zaś mają płonąć wszystkie cztery na znak przyjścia Jezusa. Warto wiedzieć też co nieco o symbolice stroika adwentowego. Otóż charakterystyczny kształt stroika to znak nieskończoności i wieczności życia Zbawiciela. Kolor zieleni w stroiku także ma duże znaczenie. Barwa ta symbolizuje nie tylko nadzieję, ale także trwające życie.
Jak udekorować stroik adwentowy?
Tradycyjny stroik adwentowy jest wyplatany na kole drucianym lub z wikliny. Zazwyczaj ma on kształt koła i dekorowany jest gałązkami igliwia np. sosny zwyczajnej, świerku czy jodły pospolitej. Kiedy podstawa jest już gotowa można do niej dodać pozostałe dekoracje. Co się sprawdzi? Trafnym wyborem będą na pewno elementy nawiązujące do przyrody np. szyszki, orzechy, kawałki patyczków czy gałązki dzikiej róży lub jemioły. Stroik pięknie prezentować się będzie na talarku z pnia drzewa dodając pomieszczeniu rustykalnego stylu. Wiele osób do dekoracji stroików świątecznych wykorzystuje także mech, co również jest dobrym pomysłem. W adwentowym stroiku nie może też oczywiście zabraknąć dekoracji kojarzonych ze świętami. Przydadzą się więc niewielkie bombki, wstążeczki, motywy reniferów, gwiazdek czy śnieżynek. Doskonałym dopełnieniem będą też aromatyczne dodatki kojarzone ze Świętami Bożego Narodzenia np. skórki pomarańczy nakłuwane goździkami, plasterki suszonego jabłka, liście laurowe czy laski cynamonu. Wisienką na torcie i dopełnieniem całości będą świąteczne światełka.
Zobaczcie jakie pomysły warto wykorzystać: