Straciłaś ząb? Jak go uzupełnić, by mieć piękny uśmiech?

Każdy chciałyby się cieszyć nieskazitelnym uśmiechem i pięknymi zębami. Niestety z różnych powodów – choroby, czy urazu możemy cierpieć z powodu braków w uzębieniu. Dla własnej wygody, zdrowia, lepszego samopoczucia i by mieć piękny uśmiech powinniśmy jak najszybciej braki w uzębieniu uzupełnić. Współczesna stomatologia oferuje szereg różnych rozwiązań tego problemu. Możemy wybierać pomiędzy implantami zębowymi, protezami czy tzw. mostami.

Zobacz także: Jakie warzywa wybierać dla najmłodszych jesienią?

Straciłaś ząb? Jak go uzupełnić, by mieć piękny uśmiech?

Braki w uzębieniu – Nie lekceważ problemu! 

Utrata nawet jednego zęba może mieć poważne konsekwencje. „Przyczynia się do powstania nieodwracalnych zmian polegających na przesunięciach zębów sąsiednich i przeciwstawnych, co może doprowadzić w skrajnych przypadkach do konieczności ich usunięcia” – tłumaczy dr n. med. Iwona Ostrowska-Różańska. Z czasem pojawiają się problemy ze zgryzem. Możemy zaobserwować także zmiany w rysach twarzy, jak np. zaburzenie w proporcjach i profilu czy dodatkowe zmarszczki mimiczne, powstające na skutek zbytniego napięcia mięśni. „Braki w uzębieniu przyczyniają się ponadto do powstania wad wymowy czy rozwoju poważnych zaburzeń gastrycznych” – dodaje stomatolog.

Szczególnie w przypadku braku pojedynczego zęba (ale oczywiście także w przypadku większej ilości) warto pomyśleć o implancie. Nie jest to wprawdzie tania metoda, ale efekt końcowy wygląda naturalnie.

Na czym polega implant? 

Implant to śruba wykonana z tytanu bądź stopów tytanu, którą wkręca się w kość wyrostka zębodołowego szczęki czy żuchwy w celu odbudowy pojedynczego zęba lub kilku zębów. „Główną zaletą uzupełnień implantoprotetycznych jest fakt, że lekarz protetyk nie jest zmuszony do szlifowania często żywych, niezniszczonych zębów filarowych ani ich nadmiernego obciążania, a tym samym zabezpiecza przed ewentualnym uszkodzeniem zęby sąsiadujące z lukami poekstrakcyjnymi” – dodaje stomatolog z CM ENEL-MED. Przed zabiegiem implantacji chirurg stomatologiczny zleca wykonanie kilku badań, między innymi zdjęcie pantomograficzne, a nierzadko tomografię komputerową danego odcinka szczęki bądź żuchwy. Wszczepienie pojedynczego implantu odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa mniej więcej od 30 do 60 minut. Po implantacji najczęściej pacjentom podaje się antybiotyki i zaleca stosowanie zimnych okładów.

Atuty implantów to:

 1. Brak konieczności szlifowania i naruszania struktury zębów własnych pacjenta.
 2. Implantacja pozwala na uzupełnienie zarówno pojedynczego zęba, braków międzyzębowych oraz skrzydłowych w łuku zębowym, co nie jest możliwe do osiągnięcia przy zastosowaniu tradycyjnych mostów.
 3. W przypadku utraty wszystkich zębów przez pacjenta, na implantach można zainstalować protezy całkowite. Noszą one wówczas nazwę protez nakładowych.

Białe zęby i piękny uśmiech bez ubytków to jeden z głównych atutów naszej urody. Warto dołożyć wszelkich starań by go utrzymać jak najdłużej. 

(skróty pochodzą od redakcji)

Konsultacja eksperta: dr n. med. Iwona Ostrowska-Różańska – zastępca dyrektora medycznego ds. stomatologii w Centrum Medycznym ENEL-MED. Doktor nauk medycznych, specjalista II stopnia stomatologii zachowawczej. Z ENEL-MED związana od 2001 roku. Specjalizuje się w leczeniu zachowawczym oraz leczeniu endodontycznym pod mikroskopem.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (206 głosów, średnia: 4,42 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. AnnaKwasniak  7 października 2015 09:17

  Na szczęście mam wszystkie ząbki na miejscu 🙂

  Odpowiedz
 2. martucha180  7 października 2015 10:07

  Dobrze wiedzieć.

  Odpowiedz
 3. Kmakolagwa  7 października 2015 10:43

  Dobrze, że mnie nie dotyczy ten problem. Ale w razie takiego nieszczęścia dobrze wiedzieć o tej metodzie.

  Odpowiedz
 4. bbo  7 października 2015 11:58

  Moje zęby mocne i… odpukać 😀

  Odpowiedz
 5. luko  7 października 2015 12:02

  Chętnie bym się jeszcze dowiedziała jakie są koszty pojedynczego implantu. Wie ktoś?

  Odpowiedz
 6. martus2833  7 października 2015 13:50

  Na szczęście mam komplet swoich 32 zębów. Niestety mam bardzo słabe zęby ale dbam o nie jak mogę. Zawsze uważałam, że lepiej leczyć póki się da niż wyrwać.

  Odpowiedz
 7. Gocha  7 października 2015 15:19

  Cenne informacje

  Odpowiedz
 8. Jaworka  7 października 2015 16:57

  Tylko że jak na razie to implanty sa drogie i nie każdego na nie stać nawet w razie utraty jednego zęba

  Odpowiedz
 9. lilkawodna  7 października 2015 20:07

  Szkoda że implanty kosztują dużo, bo jeden by mi się przydał!

  Odpowiedz
 10. Żanett  8 października 2015 07:54

  Myślę, że dla wielu osób to będą przydatne informacje.

  Odpowiedz
 11. gusia.  9 października 2015 07:04

  Zdaje się,że koszty 1 implantu to średnio 3500zł -konsultacja+diagnostyka+implant+korona tzn może być drożej.Niestety wciąż drogo!

  Odpowiedz
 12. Patriszia  12 października 2015 13:37

  Przydałby mi się taki implant, ale niestety nie stać mnie.

  Odpowiedz
 13. Aneta  12 października 2015 13:44

  Dobrze, że jest na stratę zęba jakaś rada! 🙂

  Odpowiedz
 14. Anita  26 października 2015 21:02

  świetny artykuł!

  Odpowiedz
 15. GGusia  31 grudnia 2016 18:57

  W sumie niczego nowego się nie dowiedziałam. Myślę, że implanty jeszcze długo będą bardzo drogie, dlatego też ludzie noszą różnego rodzaju protezy, które są tańsze.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany