Straciłaś ząb? Jak go uzupełnić, by mieć piękny uśmiech?
Każdy chciałyby się cieszyć nieskazitelnym uśmiechem i pięknymi zębami. Niestety z różnych powodów – choroby, czy urazu możemy cierpieć z powodu braków w uzębieniu. Dla własnej wygody, zdrowia, lepszego samopoczucia i by mieć piękny uśmiech powinniśmy jak najszybciej braki w uzębieniu uzupełnić. Współczesna stomatologia oferuje szereg różnych rozwiązań tego problemu. Możemy wybierać pomiędzy implantami zębowymi, protezami czy tzw. mostami.
Zobacz także: Jakie warzywa wybierać dla najmłodszych jesienią?
Braki w uzębieniu – Nie lekceważ problemu!
Utrata nawet jednego zęba może mieć poważne konsekwencje. „Przyczynia się do powstania nieodwracalnych zmian polegających na przesunięciach zębów sąsiednich i przeciwstawnych, co może doprowadzić w skrajnych przypadkach do konieczności ich usunięcia” – tłumaczy dr n. med. Iwona Ostrowska-Różańska. Z czasem pojawiają się problemy ze zgryzem. Możemy zaobserwować także zmiany w rysach twarzy, jak np. zaburzenie w proporcjach i profilu czy dodatkowe zmarszczki mimiczne, powstające na skutek zbytniego napięcia mięśni. „Braki w uzębieniu przyczyniają się ponadto do powstania wad wymowy czy rozwoju poważnych zaburzeń gastrycznych” – dodaje stomatolog.
Szczególnie w przypadku braku pojedynczego zęba (ale oczywiście także w przypadku większej ilości) warto pomyśleć o implancie. Nie jest to wprawdzie tania metoda, ale efekt końcowy wygląda naturalnie.
Na czym polega implant?
Implant to śruba wykonana z tytanu bądź stopów tytanu, którą wkręca się w kość wyrostka zębodołowego szczęki czy żuchwy w celu odbudowy pojedynczego zęba lub kilku zębów. „Główną zaletą uzupełnień implantoprotetycznych jest fakt, że lekarz protetyk nie jest zmuszony do szlifowania często żywych, niezniszczonych zębów filarowych ani ich nadmiernego obciążania, a tym samym zabezpiecza przed ewentualnym uszkodzeniem zęby sąsiadujące z lukami poekstrakcyjnymi” – dodaje stomatolog z CM ENEL-MED. Przed zabiegiem implantacji chirurg stomatologiczny zleca wykonanie kilku badań, między innymi zdjęcie pantomograficzne, a nierzadko tomografię komputerową danego odcinka szczęki bądź żuchwy. Wszczepienie pojedynczego implantu odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa mniej więcej od 30 do 60 minut. Po implantacji najczęściej pacjentom podaje się antybiotyki i zaleca stosowanie zimnych okładów.
Atuty implantów to:
- Brak konieczności szlifowania i naruszania struktury zębów własnych pacjenta.
- Implantacja pozwala na uzupełnienie zarówno pojedynczego zęba, braków międzyzębowych oraz skrzydłowych w łuku zębowym, co nie jest możliwe do osiągnięcia przy zastosowaniu tradycyjnych mostów.
- W przypadku utraty wszystkich zębów przez pacjenta, na implantach można zainstalować protezy całkowite. Noszą one wówczas nazwę protez nakładowych.
Białe zęby i piękny uśmiech bez ubytków to jeden z głównych atutów naszej urody. Warto dołożyć wszelkich starań by go utrzymać jak najdłużej.
(skróty pochodzą od redakcji)
Konsultacja eksperta: dr n. med. Iwona Ostrowska-Różańska – zastępca dyrektora medycznego ds. stomatologii w Centrum Medycznym ENEL-MED. Doktor nauk medycznych, specjalista II stopnia stomatologii zachowawczej. Z ENEL-MED związana od 2001 roku. Specjalizuje się w leczeniu zachowawczym oraz leczeniu endodontycznym pod mikroskopem.