Stawy kolanowe: jakie schorzenia atakują je najczęściej?

Zdrowe kolana to wyjątkowy, choć często niedoceniany przez nas skarb. To dzięki nim możemy spędzać czas aktywnie, to one pozwalają nam na sprawne poruszanie się i szybkie wykonywanie codziennych zadań. Niestety, na nasze stawy kolanowe czyha wiele zagrożeń. Przed jakimi schorzeniami musimy je chronić?

10_Stawy kolanowe jakie schorzenia

Stany zapalne: podstępny i uciążliwy wróg

Zapalenie stawów kolanowych to uciążliwy i podstępny wróg, który każdej z nas może sprawić wiele problemów. Skąd biorą się takie problemy? Często główną przyczyną okazują się wady wrodzone, choć wśród pacjentów walczących z tym schorzeniem znajdują się również osoby otyłe oraz starsze. Szerokie jest też grono tych pacjentów, w przypadku których zapalenie stawów kolanowych rozwinęło się jako skutek urazu. Jak w porę rozpoznać ten problem? Niepokojącym symptomem są obrzęki oraz tzw. ciepłe kolano, przy czym dolegliwościom tym towarzyszą coraz większe problemy z poruszaniem się. Stan zapalny stawów często wiąże się też z takimi dolegliwościami jak gorączka oraz ogólne osłabienie organizmu. Co można zrobić? Powszechną metodą walki ze stanem zapalnym jest unieruchomienie chorego kolana oraz jego odciążenie.

Zmiany zwyrodnieniowe: co warto wiedzieć na ich temat?

Stany zapalne nie są jedynym zagrożeniem, jakie czyha na nasze stawy. Równie niebezpieczne i podstępne są wszelkiego rodzaju zmiany zwyrodnieniowe. Tu główną przyczyną okazuje się wiek, który negatywnie odbija się na stanie tkanki chrzęstnej, choć w wielu przypadkach przyczyną problemów jest nadmierne obciążenie stawów kolanowych. Objawy tej choroby są dość charakterystyczne, przy czym do symptomów najbardziej typowych zaliczają się problemy związane ze sztywnieniem stawów oraz ból utrzymujący się dłużej niż siedem dni. W celu wyboru odpowiedniej terapii niezbędne staje się wykonanie badań, które pozwolą określić przyczynę bólu oraz ocenić stopień zaawansowania choroby. Na podstawie tej wiedzy wybierana jest metoda leczenia, w której główną rolę mogą odgrywać leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, jak i specjalistyczne zabiegi rehabilitacyjne.

Niestabilność stawu kolanowego

Zjawisko „uciekającego kolana” to jedna z częstszych przypadłości w świecie sportowców, choć nie tylko oni muszą borykać się z tym problemem. Jak go rozpoznać? Ból i obrzęki to dolegliwości, które najlepiej świadczą o niestabilności stawu kolanowego. W przypadku tej dolegliwości ważną rolę odgrywa szybka diagnoza, dzięki której można w porę podjąć leczenie operacyjne – najlepszą metodę w przypadku młodych sportowców. W pozostałych sytuacjach korzysta się zazwyczaj z leczenia zachowawczego, dostosowując przebieg terapii do stopnia zaawansowania choroby oraz do stylu życia danego pacjenta.

Choroby stawu kolanowego mogą przybierać różne formy, łączy je jednak wiele. Są uciążliwe, sprawiają sporo bólu i utrudniają nam normalne funkcjonowanie. Jak możemy się przed nimi chronić? Zadbajmy w porę o dietę pełną ryb, warzyw, owoców i nabiału, pamiętajmy też o regularnych ćwiczeniach. Dzięki temu w porę wzmocnimy stawy, zapewniając im większą ochronę przed czyhającymi na nie zagrożeniami.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (150 głosów, średnia: 4,33 z 5)
loading... zapisuję głos...