Starczowzroczność – na czym polega jej leczenie?

Spis treści:

Starczowzroczność to fizjologiczny stan związany z procesem starzenia, w którym stopniowo pogarsza się widzenie z bliskiej odległości (ostrość poprawia się po oddaleniu oglądanego przedmiotu lub czytanego tekstu). Prezbiopia dotyka niemal każdego po czterdziestce i znacząco obniża komfort życia, dlatego warto znać sposoby jej leczenia.

Starczowzroczność – na czym polega jej leczenie?

Prezbiopia – co to jest? Przyczyny starczowzroczności

Starczowzroczność (inaczej prezbiopia lub presbiopia) to fizjologiczna niewydolność akomodacji oka, która powoduje postępujące pogorszenie zdolności wyraźnego widzenia obiektów znajdujących się w bliskiej odległości. Nie jest to wada refrakcji (prezbiopia bywa mylona z nadwzrocznością) ani stan patologiczny, ale naturalna część procesu starzenia się organizmu.

Dlaczego z wiekiem dochodzi do stopniowego upośledzenia akomodacji? Przyczynami są zmiana struktury soczewki (utrata elastyczności, a tym samym zanik zdolności zmiany kształtu) oraz osłabienie siły mięśni rzęskowych oka. To wszystko sprawia, że gdy patrzymy na przedmiot znajdujący się tuż obok, soczewka nie może przyjąć wypukłego kształtu, co jest niezbędne do wyraźnego widzenia z bliska.

Starczowzroczność – objawy

Starczowzroczność rozwija się stopniowo, pierwsze jej objawy można zauważyć już około 40. roku życia. Są to:

  • zwiększająca się odległość, z jakiej patrzymy na przedmioty, aby je wyraźnie widzieć (np. problemy z czytaniem, gdy lektura znajduje się w małej odległości od oka czy trudności z nawleczeniem igły),
  • kłopoty z czytaniem w pomieszczeniach słabo oświetlonych,
  • szybkie „męczenie się” oczu, łzawienie, 
  • bóle głowy.

Jako pierwsze symptomy prezbiopii zauważą osoby dalekowzroczne (posiadające nadwzroczność) – starczowzroczność będzie nasilała występujące już objawy. U osób krótkowzrocznych problem pojawia się nieco później.

Starczowzroczność – leczenie

Istnieje kilka metod korekcji wzroku przy występowaniu starczowzroczności, można je podzielić na nieinwazyjne i zabiegowe: 

  • Szkła korekcyjne (okulary) – to najczęściej stosowana metoda leczenia prezbiopii poprawiająca jakość widzenia z bliska. W zależności od potrzeb pacjenta i stopnia zaawansowania starczowzroczności, można zastosować szkła jednoogniskowe, dwuogniskowe lub progresywne. Metoda jest łatwo dostępna, to jej niewątpliwa zaleta, jednak dla części pacjentów noszenie okularów nie jest komfortowe. 
  • Soczewki kontaktowe – w przypadku starczowzroczności stosuje się soczewki multifokalne – w jednej soczewce znajdują się różne moce, najczęściej rozłożone koncentrycznie (zmiana wartości korekcyjnej na powierzchni soczewki odbywa się płynnie). Dzięki temu możliwe jest wyraźne widzenie zarówno z daleka, jak i z bliska. Warto mieć na uwadze fakt, że niektórzy pacjenci nie tolerują dobrze soczewek, np. cierpią na nawracające infekcje oczu. 
  • Chirurgiczna korekcja wady wzroku – polega na refrakcyjnej wymianie soczewek. Ten inwazyjny sposób walki ze starczowzrocznością są stosowane najczęściej wtedy, gdy pacjent nie może zostać zakwalifikowany do zabiegu laserowego.
  • Laserowa korekcja wzroku z wykorzystaniem lasera ekscymerowego lub femtosekundowego – zabieg można przeprowadzić zarówno wtedy, gdy prezbiopia jest jedynym problemem, z jakim boryka się pacjent, jak i wtedy, gdy posiada on wadę wzroku. 

Już teraz sprawdź, na czym polega najnowocześniejsza laserowa korekcja starczowzroczności na przykład na: https://www.optegra.com.pl/zabiegi/starczowzrocznosc. 

Prezbiopia – zalety laserowej korekcji wzroku

Laserową korekcję starczowzroczności można przeprowadzić u osób powyżej 38.–40. roku życia. Jest to innowacyjna metoda przywracająca komfort życia pacjentom, których dotknęła fizjologiczna utrata zdolności wyraźnego widzenia obiektów znajdujących się blisko oka. Zabieg jest bezpieczny, bezbolesny i uwalnia od konieczności noszenia okularów lub soczewek. Przeprowadza się go jednocześnie na obojgu oczu. W jego trakcie można również skorygować wadę wzroku: dalekowzroczność do ok. +3.50 dioptrii, krótkowzroczność do ok. -8.50 dioptrii oraz astygmatyzm do ok. 2.00 dioptrii.

Przed zabiegiem konieczne jest odbycie wizyty kwalifikacyjnej. Sama procedura trwa kilka/kilkanaście minut i odbywa się po podaniu znieczulenia w postaci specjalnych kropli – pacjent nie odczuwa bólu w trakcie i po zakończeniu zabiegu (może pojawić się jedynie niewielki dyskomfort). W zdecydowanej większości przypadków efekt po laserowej korekcie starczowzroczności widoczny jest już po jednym, dwóch dniach od wizyty w klinice, natomiast powrót do pełnej ostrości widzenia trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (27 głosów, średnia: 4,78 z 5)
zapisuję głos...