Stany zapalne, czyli co zagraża naszej skórze?

Na naszą skórę czyha wiele zagrożeń. Wśród tych problemów, z którymi współczesna dermatologia musi walczyć dość często, pojawiają się m.in. stany zapalne skóry. Co warto o nich wiedzieć? Z jakimi rodzajami takich dolegliwości możemy się spotkać najczęściej?

lojtokowe-zapalenie-skory

W gronie problemów, z którymi dermatolodzy z La Roche-Posay spotykają się bardzo często, znajduje się właśnie łojotokowe zapalenie skóry. To jedna z tych chorób, która często powraca, a drobne błędy w leczeniu mogą przekreślić szanse na powodzenie całej kuracji. Choć problem ten zazwyczaj dotyczy dojrzałych mężczyzn, problemy z łojotokowym zapaleniem skóry mogą się pojawiać i wśród kobiet, i wśród dzieci. Nawet niemowlęta nie są wolne od problemów z łojotokiem oraz wywołanymi przez nadmiar sebum stanami zapalnymi. Ze względu na takie problemy, jak swędzenie czy też łuszczenie się naskórka, jest to przypadłość bardzo problematyczna. Co gorsza, nieregularne plamy pojawiające się na skórze są często przyczyną kompleksów, a pogarszający się wygląd sprawia, że spada się nie tylko nasze samopoczucie, ale i samoocena. Ponieważ ŁZS „lubi” atakować owłosioną skórę twarzy, dolegliwości związane z tym schorzeniem zwykły się skupiać na skórze twarzy (np. w rejonie brwi, w okolicach zarostu na policzkach, brodzie i nad górną wargą) oraz na skórze głowy. Ogniska zapalne często pojawiają się również na plecach oraz klatce piersiowej, czyli w miejscach, w których również gruczoły łojowe występują dość licznie. Choć to nadmiar łoju jest głównym problemem, istnieje wiele czynników, które czynią objawy ŁZS jeszcze bardziej uciążliwymi. Zła dieta, stres, spadek odporności oraz takie choroby, jak problemy z wątrobą czy cukrzyca mogą sprawić, że nieestetyczne zmiany na skórze staną się jeszcze większym problemem. By móc pokonać tę chorobę, należy m.in. sprawdzić ogólny stan zdrowia. Pomocne są też wszystkie te kosmetyki, które powstały dzięki rozwijającej się wiedzy z zakresu dermatologii. W walce z ŁZS można zatem wykorzystywać specjalne kremy, które zwalczają grzyby oraz stany zapalne. Pomocne są też zabiegi złuszczające, dzięki którym można się pozbyć płatów naskórka. Ważną rolę w walce z ŁZS odgrywają też dobrze dobrane szampony. Skóra głowy jest szczególnie narażona na ten problem, a przetłuszczające się włosy oraz łupież sprawiają, że ogniska chorobowe pojawiają się również na twarzy oraz na ramionach.

Atopowe zapalenie skóry, czyli dermatologiczne problemy alergików

Zdecydowana większość przypadków AZS wiąże się z reakcjami alergicznymi. Bardzo często taka forma zapalenia skóry występuje u dzieci, choć częste są też jej przypadki wśród dorosłych. Problem dermatologiczny jest tu wywoływany przez alergeny, a skutkiem reakcji obronnej organizmu staje się właśnie stan zapalny skóry. Ten problem dość często łączy się z takimi komplikacjami, jak infekcje bakteryjne. Jest to skutkiem uszkodzenia naskórka, przez który bakterie mogą przenikać bez większego problemu. Nic więc dziwnego, że odpowiednie leczenie w przypadku AZS staje się sprawą bardzo ważną. Korzysta się tu m.in. ze specjalistycznych środków kosmetycznych, których powstanie jest efektem zainteresowania się dermatologów tym schorzeniem. Natłuszczanie skóry, korzystanie z fototerapii oraz innych zabiegów, mających poprawić stan skóry, to kolejne ważne elementy terapii. Nie można jednak zapominać o tym, jak ważne jest określenie przyczyn problemu, czyli ustalenie, jakie produkty lub elementy w najbliższym otoczeniu są odpowiedzialne za rozwój alergii. Ich eliminacja może okazać się ważnym krokiem w drodze do odzyskania zdrowej i pięknej skóry.

Zapalenie skóry, zarówno atopowe, jak i to wywołane przez łojotok może okazać się poważnym problemem zdrowotnym. Uciążliwe objawy tych schorzeń sprawiają, że stają się one czymś więcej niż tylko przykrą dolegliwością o podłożu dermatologicznym, a nowe metody leczenia tych chorób stają się szansą na normalne życie dla milionów ludzi na całym świecie.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (93 głosów, średnia: 4,45 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  30 grudnia 2014 12:14

  AZS to plaga dzisiejszych czasów.

  Odpowiedz
 2. girlblack  22 marca 2015 20:11

  ciekawy artykuł..

  Odpowiedz
 3. stokrotkapolna  8 listopada 2016 03:49

  Na szczęście u mnie nikt na to nie choruje.

  Odpowiedz
 4. stokrotkapolna  16 marca 2017 03:22

  Uważać na wszystko. Ciekawy artykuł.Zawsze warto czytać, i dowiadywać się wszystkiego, co dotyczy naszych milusińskich. Zwłaszcza jak coś im dolega. ,na przykład jak tutaj opisana alergia.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany