Co Polki wiedzą o antykoncepcji hormonalnej?

Antykoncepcja hormonalna jest dostępna w Polsce już ponad 40 lat. Jednak nawet kobiety ją stosujące wciąż nie mają pełnej wiedzy na temat tej metody zabezpieczania przed ciążą. Zobacz wyniki badań.

Antykoncepcja hormonalna jest dostępna w Polsce już ponad 40 lat. Jednak nawet kobiety ją stosujące wciąż nie mają pełnej wiedzy na temat tej metody zabezpieczania przed ciążą. Z programu „Antykoncepcja dla Ciebie” zainicjowanego przez Gedeon Richter wynika, że tylko 44,9% pacjentek ma pełną wiedzę na temat stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej.

antykoncepcyjne pigułki

W ramach programu „Antykoncepcja dla Ciebie” lekarze dokonali oceny wiedzy pacjentek stosujących doustną antykoncepcję hormonalną na temat jej stosowania. W tym celu zadali pacjentkom 7 pytań typu prawda/fałsz. Prawidłowa odpowiedź na wszystkie pytania wskazywała na pełną wiedzę pacjentki w tym temacie. Prawidłowa odpowiedź przynajmniej na 3 pytania odbierana była jako wiedza częściowa.

Wykres - wiedza o antykoncepcji

Wiedzę 44,9% pacjentek określono jako pełną, a 47,5% jako częściową. U ponad 7% kobiet zidentyfikowano całkowity brak wiedzy w tym temacie.

Program pozwolił również na zidentyfikowanie obszaru, w którym wiedza pacjentek jest najniższa. Najmniej pacjentek ma świadomość wpływu stosowanych leków na skuteczność antykoncepcji (tylko 58,6% pacjentek udzieliło prawidłowej odpowiedzi).

Rzeczywiście duża część kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że niektóre z przyjmowanych przez nie leków mogą osłabiać działanie antykoncepcji hormonalnej. Mówiliśmy już o tym w materiale o interakcjach lekowych. Jednak dziwi dodatkowo fakt, że prawie co trzecia Polka, która brała udział w programie „Antykoncepcja dla Ciebie” nie ma świadomości, że jeśli upłynie więcej niż 12 godzin od pominięcia tabletki, skuteczność antykoncepcji może być mniejsza. To pokazuje, jak ważne jest, żeby przy przepisywaniu antykoncepcji hormonalnej każdy lekarz dokładnie przedstawiał zasady jej stosowania i mówił o konieczności zapoznania się z ulotką. Niby banalna sprawa, ale jak pokazuje badanie, edukacja w zakresie nawet najprostszych informacji o antykoncepcji hormonalnej jest wciąż konieczna i nie możemy z góry zakładać, że każda pacjenta „powinna to wiedzieć” mówi prof. CMKP dr hab. n. med. Romuald Dębski, ginekolog, ekspert programu „Zdrowa ONA”.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (149 głosów, średnia: 4,66 z 5)
zapisuję głos...