Srebrna czy złota: Jak wybrać odpowiednią biżuterię?

Spis treści:

Czy robisz zakupy biżuterii dla bliskiej Ci osoby, czy szukasz nowego naszyjnika lub bransoletki dla siebie – wybór zwykle sprowadza się do dylematu:  złota czy srebrna? Nasze poniższe wskazówki pomogą Ci określić, który z metali szlachetnych lepiej do ciebie pasuje i jak wybrać odpowiednią biżuterię, czym się kierować podczas zakupów.

Jaką biżuterię wybrać - srebrną czy złotą?

Jak wybrać odpowiednią biżuterię – sprawdź: Jaki jest twój styl?

Jaki rodzaj biżuterii lubisz? Wolisz kilka eleganckich i klasycznych elementów biżuterii czy wolisz mieć więcej biżuterii – bardziej rzucającej się w oczy, określających twój niepowtarzalny styl?

Jeśli robisz zakupy dla siebie i chcesz coś dobrać do swojego stylu, to lepiej szukać biżuterii w tradycyjnym sklepie. Dzięki temu można przymierzyć kolczyki czy naszyjnik w lustrze sklepowym i  zobaczyć,  jak się w tym wygląda. W dniu planowanych zakupów ubierz taki rodzaj bluzki lub sukienki, który masz zamiar najczęściej nosić do tej biżuterii. Jeśli preferujesz jednak zakupy on-line, to wcześniej poszukaj podobnej biżuterii  w tradycyjnym sklepie, by zobaczyć, jak w niej wyglądasz. Poproś koleżankę, aby ci pomogła wybrać.

Jeśli robisz zakupy dla kogoś innego i masz dużo czasu, zaobserwuj w dłuższym okresie czasu, jaki typ biżuterii nosi zwykle ta osoba. Możesz zobaczyć, co jej się podoba, a od jakich form trzyma się z daleka. Jeśli to możliwe, sprytnie wypytaj, jaki styl lubi albo jaka biżuteria jej się podoba, ale nie ma odagi sobie kupić. Taki prezent może stać się doskonałą okazją do zmiany stylu. Jeśli nie chcesz pytać, pamiętaj, że tylko dlatego, że ma całą biżuterię złotą, nie oznacza, że nie chce poszerzyć swojej kolekcji o więcej srebra.

Odpowiedz na pytanie zanim wybierzesz biżuterię: Co najlepiej pasuje do mojej karnacji?

Tylko dlatego, że lubisz złoto czy srebro, nie oznacza to, że właśnie ten kolor najlepiej pasuje do twojego wyglądu. Warto ustalić koloryt twojej skóry. Istnije kilka sposbów na określenie takiego odcienia. Oto jeden z nich.

Polega on na określeniu karancji na podstawie koloru żył. Przy korzystaniu z tej metody lepiej korzystaj ze światła dziennego, bowiem sztuczne oświetlenie może zmienić odczyt. Sprawdzamy kolor żył na nadgarstku po wewnętrzej jego stronie.  Chłodne odcienie skóry mają niebieskawe kolory żył. Nie zawsze chłodny odcień oznacza bladą skórę. Nawet ludzie o ciemnej karnacji mogą mieć chłodny odcień skóry. Jeśli twoje żyły mają zielonkawe zaberwienie, posiadasz ciepły odcień skóry. Jeśli masz chłodny koloryt skóry, pasuje ci biżuteria ze srebra, platyny i białego złota. Osoby o ciepłym odcieniu skóry powinny trzymać się złota, mosiądzu i miedzi. Oczywiście, to nie są to sztywne ramy 🙂

 

Trwałość i koszty

Kolor nie jest jedyną rzeczą do rozważenia, gdy wahasz między złotem a srebrem.  Jest dobrze wiadomo, złoto jest znacznie bardziej kosztowne niż srebro. Wynika to głownie z ceny rynkowej tego kruszcu. Jest on nie tylko wykorzystywany do wyrobu biżuterii, ale jest także przeznaczony na uzupełnianie rezerw w bankach narodowych oraz w przemyśle (elektronika) czy stomatologii. Srebrna biżuteria jest piękna, ale szybciej się niszczy, utlenia (popularnie mówimy śniedzieje). Wyjątkiem jest tu srebro rodowane, które utlenia się znacznie wolniej, ale jego cena jest wyższa  Złoto jest dostępne w kolorze żółtym, różowym i białym. Każde z nich powinno być traktowane inaczej i może mieć to wpływ na jego trwałość.

Każda biżuteria wykonana ze szlachetnego kruszcu, jakim jest srebro czy złoto powinna mieć tzw. próbę. Należy bowiem pamiętać, że czyste złoto czy srebro jest zbyt miękkie, aby mogła z nich powstawać biżuteria. Stosuje się więc stopy (czyli połączenia) złota lub srebra i innego, twardego metalu. Przedmioty wykonane z takich stopów są oznakowane w specjalny sposób – czyli właśnie poprzez próbę. Jest to oznaczenie ilości czystego kruszcu w stopie, z którego powstał dany wyrób. 

Niezależnie od tego, czy kupisz biżuterię  złotą czy srebrną, musi być ona otoczona prawidłową opieką. Należy ją regularnie czyścić – według zaleceń. Powinno się przechowywać biżuterię w suchym miejscu  – z pewnością  nie na strychu lub w piwnicy, gdzie łatwo o zmiany temperatury i wilgotności powietrza. Jeśli będziesz przestrzegać podstawowych zasad konserwacji biżuterii, to będzie ona cieszyć cię bardzo długo.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (247 głosów, średnia: 4,69 z 5)
zapisuję głos...