Spuchnięte nogi: kiedy powinieneś się martwić?

Opuchnięte kostki po długim staniu lub siedzeniu? Ciężkie, zmęczone nogi każdego wieczora? Pamiętaj, że obrzęk nóg nie jest sytuacją naturalną. Nie zawsze musi wskazywać na poważną chorobę, jednak zdecydowanie nie można go lekceważyć. Kiedy spuchnięte nogi sygnalizują, że Twoje zdrowie szwankuje? W jakich sytuacjach wizyta u lekarza jest koniecznością? Sprawdź.

Spis treści:

Opuchlizna nóg — skąd się bierze?

Spuchnięte nogi często postrzega się jako objaw nadmiernego nagromadzenia wody w organizmie. Nie zawsze jednak przyczyna jest tak prosta. Puchnięcie nóg wynika z powstawania obrzęków, a te mogą mieć różne podłoże.

Wśród najczęstszych przyczyn opuchniętych nóg można wskazać [1]:
•    reakcję alergiczną – obrzęk, swędzenie i drobna wysypka;
•    reakcję zapalną – obrzęk zwykle jest czerwony, ciepły i bolesny. Może wystąpić wokół rany lub stłuczonych tkanek, ale też w miejscach ukąszeń owadów. Jest typowy w niektórych chorobach autoimmunologicznych (np. reumatoidalnym zapaleniu stawów);
•    niewydolność żylną – krew żylna gromadzi się w żyłach nóg, a jej odpływ jest utrudniony. Tego typu obrzęki wynikają z zastoju krwi w niewydolnych naczyniach krwionośnych. Obrzęk przeważnie jest największy wieczorem, a znika po nocy. Bardzo często towarzyszą mu żylaki.
•    zakrzepica – jeśli dotyczy żył głębokich kończyn dolnych, stanowi poważne niebezpieczeństwo. Jeśli  podejrzewasz u siebie tę chorobę, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem;
•    obrzęk limfatyczny — jest spowodowany zastojem limfy w naczyniach limfatycznych. W takim przypadku pomocne mogą być diuretyki, czyli leki moczopędne. [3]

Warto także wspomnieć o opuchniętych nogach w ciąży. Zwykle nie jest to objaw zagrażający zdrowiu. Które z powyższych dolegliwości wymagają natomiast konsultacji medycznej? Kiedy udać się do lekarza w razie wystąpienia obrzęku nóg? Sprawdź.

Kiedy spuchnięte nogi mogą sygnalizować poważny problem zdrowotny?

Obrzęki kończyn dolnych, w tym przede wszystkim opuchnięte kostki, niekiedy występują jako następstwo poważnych chorób i stanów niebezpiecznych dla zdrowia. Jeśli występuje u Ciebie jeden z poniższych objawów, zawsze warto zgłosić się do lekarza. [1].

•    Obrzęk obejmuje tylko jedną nogę, czasem towarzyszy mu ból — to może to być objaw zakrzepicy żył głębokich.
•    Obrzęk w okolicy rany lub otarcia nie mija lub narasta, jest bolesny i czerwony, a z rany sączy się ropa — to może być zakażenie rany. Jest to niebezpieczne, zwłaszcza jeśli wystąpiła gorączka.
•    Potężny obrzęk po ukąszeniu owadów — może wskazywać na uczulenie na jad. Jeśli towarzyszy mu duszność, szybka wizyta u lekarza jest niezbędna.
•    Obrzęk, któremu towarzyszą zmiany skórne — może wskazywać na chorobę autoimmunologiczną.
•    Pojawienie się dużego i bolesnego obrzęku po urazie kończyny — może świadczyć o złamaniu kości lub uszkodzeniu stawu.

Powyższe objawy wskazują na konieczność szybkiego skonsultowania się z lekarzem. Jednak uczucie ciężkości nóg, regularne obrzęki kostek czy łydek także nie powinny być lekceważone. Takie objawy mogą wynikać z utrudnionego odprowadzania krwi z nóg, które jest związane z niewydolnością żylną.

Niewydolność żylna

Jedną z przyczyn opuchniętych kostek u nóg może być niewydolność żylna, która polega na cofaniu się krwi i jej utrudnionym przepływie w górę ciała. Charakterystyczny dla niej jest obrzęk wieczorem i po długim staniu. W nocy mogą pojawić się dodatkowo skurcze łydek. Po przebudzeniu dolegliwości zwykle mijają. [3]

Do innych przyczyn występowania obrzęków żylnych można zaliczyć [3]:

  •  zapalenie żył powierzchownych lub głębokich,
  •  zespół pozakrzepowy,
  •  owrzodzenie żylne,
  • chorobę rozrostową.

Obrzękom żylnym bardzo często współtowarzyszą zmiany skórne, pajączki naczyniowe, przebarwienia, suchość skóry oraz jej pękanie. W przypadku obrzęków kardiologicznych, połączonych z osłabionym przepływem krwi, płyn gromadzi się głównie w okolicach kostek i goleni.
W początkowej fazie niewydolności żylnej nogi puchną głównie w ciągu dnia, a w czasie odpoczynku nocnego obrzęk ustępuje. Jeśli choroba nie jest leczona, pojawiają się obrzęki stałe. [3]

Jak leczyć spuchnięte nogi?

Leki na opuchnięte kostki i łydki zawsze powinny być dobrane do przyczyny problemu. Wśród domowych metod można wskazać smarowanie nóg żelami zawierającymi arnikę lub wyciąg z kasztanowca. Warto także odpoczywać z uniesionymi nogami, stosować chłodne natryski i dbać o odpowiednią dawkę ruchu. [3]

Jeśli opuchlizna wynika z problemów z krążeniem, czyli z utrudnionego przepływu krwi z nóg do serca, można natomiast zastosować preparaty z diosminą mikronizowaną. Jest to substancja, która zwiększa stan napięcia naczyń krwionośnych i zmniejsza zastój żylny. Redukuje także obrzęki oraz poprawia transport limfy w układzie chłonnym. [2] Należy jednak mieć na uwadze, że obrzęków nie można lekceważyć, a domowe sposoby nie zastąpią konsultacji ze specjalistą.

Na zlecenie marki Diosminex

Źródła

  1. Boboryk D.,  Obrzęk — jakie są rodzaje obrzęków i w jakim przypadku należy zgłosić się do lekarza: Medycyna Praktyczna dla Pacjentów, 2022: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/175407,obrzek
  2. Kocić I., Diosmina – skuteczność kliniczna i bezpieczeństwo stosowania, Forum Medycyny Rodzinnej 2014, vol 8, no 2, 56–63.
  3.  Dobrowolski M.,  Dąbrowski R., Obrzęki z przyczyn kardiologicznych i ich leczenie, Lekarz POZ 1/2019, s. 11-16: https://www.termedia.pl/Journal/-98/pdf-36121-10?filename=obrzeki.pdf

Artykuł sponsorowany.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
zapisuję głos...