Sprytne sposoby na codzienne zakupy: 7 trików na proste oszczędności

Oszczędzanie wcale nie musi być trudne i uciążliwe. Wystarczy wdrożyć w życie kilka podstawowych zasad, dzięki którym codzienne zakupy staną się tańsze, a zarazem prostsze. Efektywne zarządzanie budżetem domowym nie wymaga szczególnej strategii. Mogłoby się wydawać, że kilka lub kilkanaście złotych to żadna oszczędność. Nic bardziej mylnego!

zakupy

Stosując poniższe triki na oszczędzanie z pewnością zauważymy różnicę już po pierwszym miesiącu. Pamiętajmy, że w skali roku może być to kwota na poziomie kilkaset, a nawet kilku tysięcy złotych.

 

1. Tygodniowe planowanie posiłków

Większość osób wydaje sporą ilość gotówki właśnie na jedzenie. Często kupujemy produkty, które nigdy nie zostają wykorzystane. Wiele z nich po prostu trzeba wyrzucić – dotyczy to w szczególności żywności z krótką datą przydatności do spożycia.

Warto jest planować posiłki na cały tydzień. Najlepiej robić to przed udaniem się na „większe” zakupy. Jeśli mamy problem z zaplanowaniem tygodniowego menu, to stwórzmy jadłospis na krótszy okres np. trzy dni.

 

2. Tworzenie listy zakupów

W dzisiejszych czasach tylko nieliczni tworzą listę zakupów. To wielki błąd! Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zapomnimy o wielu produktach. Sprawi to, że odwiedzimy nie jeden, a trzy sklepy. Pewne jest również to, że sięgniemy po towary, które „mogą się przydać”, jednak wcale nie są nam teraz potrzebne.

Podstawową zasadą oszczędzania jest to, aby nie kupować rzeczy, których nie potrzebujemy. Trzymajmy się sporządzonej listy – warto tworzyć ją w notatniku, który zawsze mamy przy sobie lub smartfonie.

 

3. Brak zapasów

Z pewnością niejedna osoba lubi tworzyć zapasy. Kupujemy kilka kilogramów mięsa, pięć opakowań pasty do zębów, dwie ulubione pomadki. Często bywa tak, że nie wykorzystujemy posiadanych produktów. Kupujemy nowe zamiast wykorzystywać to, co zgromadziliśmy.

Prawdopodobieństwo, że zostaniemy odcięci od sklepów jest niewielkie. Właśnie dlatego lepiej unikać jest kupowania nadmiaru produktów – to zamrażanie gotówki.

 

4. Maksymalne wykorzystanie produktów

Dotyczy to w szczególności żywności, kosmetyków, czy też innych produktów posiadających datę ważności. Nie otwierajmy nowego opakowania makaronu, jeśli w poprzednim pudełku jeszcze coś zostało. Nie sięgajmy po nowy tusz do rzęs, zanim nie wyeksploatujemy poprzedniej maskary.

Marnowanie żywności jest dużym problemem. Starajmy się znaleźć przepisy na ciekawe dania, które pozwolą nam wykorzystać „resztki”. W sieci znajdziemy wiele inspiracji.

 

5. Zakupy z drugiej ręki

Zakup używanych produktów to prosty sposób na to, aby zaoszczędzić sporą ilość gotówki. Jest to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy posiadają ograniczony budżet. Pamiętajmy jednak o tym, aby kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Używane towary są tańsze, ale często służą krócej. Właśnie dlatego nie zawsze zakup z drugiej ręki się opłaca.

Poszukując odzieży, czy też dodatków warto jest zajrzeć do lumpeksów. Zakupu możemy również dokonać przez internet, ale w tym przypadku nie możemy zobaczyć produktu, a jego stan może nas niemiło zaskoczyć.

 

6. Po pierwsze jakość

Inwestując w wysokojakościowe produkty mamy pewność, że spełnią one nasze oczekiwania. Lepiej zakupić żywność bez konserwantów i sztucznych barwników, niż jedzenie mocno przetworzone, którego skład odbije się na naszym samopoczuciu.

Oczywiście jest to jedynie przykład. Jakość ważna jest w przypadku niemal wszystkich produktów. Nierzadko zachęceni niską ceną kupujemy produkt, który wyrzucamy po rozpakowaniu.

 

7. Rabaty, promocje i wyprzedaże

Osoby, które chcą oszczędzać muszą nauczyć się polować na rabaty i promocje. Pomocna może okazać się w tym strona Wydawaj Dobrze, gdzie znajdziemy zbiór okazji cenowych obowiązujących w popularnych sklepach. Jest to serwis niezwykle łatwy i intuicyjny w obsłudze.

Dla przykładu – po wyszukaniu rabatów do Lidla, na ekranie wyświetlą nam się aktualnie obowiązujące okazje, limitowane promocje i szanse na oszczędności. Wybór marek jest ogromny. Warto jest stworzyć bibliotekę swoich ulubionych ofert.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (172 głosów, średnia: 4,08 z 5)
zapisuję głos...