Sprytne rozwiązania dla małej kuchni

Małe kuchnie i małe przestrzenie wymagają pomysłowych rozwiązań. Zwłaszcza kuchnia, w której spędzamy stosunkowo sporo czasu. Jeśli chcemy, by gotowanie i pieczenie nie sprawiało nam problemów, a raczej było przyjemnością, musimy urządzić to pomieszczenie optymalnie, wygodnie i funkcjonalnie. Jak to zrobić?

mała-kuchnia-jak-urządzić_1

Przechowywanie

Wygodne gotowanie wymaga dysponowania wieloma różnymi przyborami kuchennymi i naczyniami. Aby elegancko podać do stołu przygotowane potrawy, potrzebujemy natomiast całego serwisu składającego się z różnorodnych talerzy, spodeczków, filiżanek. Wszystko to trzeba gdzieś przechowywać! Nie wspominając o zapasach, które wygodnie mieć pod ręką, zamiast co chwilę biegać do sklepu. Mała kuchnia ogranicza nieco możliwości, ale istnieje kilka prostych sposobów, które pozwolą optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Oprócz szafek kuchennych, używajmy także koszyków. Pomieszczą one dużo drobiazgów, a możemy ustawić je na przykład na górze regałów lub szafek, tuż pod sufitem, wykorzystując nieużywane zazwyczaj miejsce. Pomysłowym patentem jest wykorzystanie wąskiej przestrzeni, jaka pozostaje pomiędzy ścianą a lodówką lub szafką a lodówką. Jest ona idealna do zamontowania wsuwanego, wysokiego, wąskiego regału, który pomieści konserwy i przetwory. Warto także maksymalnie wykorzystać przestrzeń w szafkach, montując na drzwiczkach od wewnętrznej strony wieszaki i półeczki na drobiazgi: pokrywki, przyprawy, przybory do zmywania naczyń. Zaskakującym rozwiązaniem jest wykorzystanie obu powierzchni wiszących półek. Zapasy mogą nie tylko stać na nich, dolna powierzchnia jest idealna, by powiesić na niej słoiki z przyprawami, przykręcając wieczka od spodu. Formy do pieczenia umieścić można w wysuwanej szufladzie przy podłodze, która zastąpi listwę podłogową.

mała-kuchnia-jak-urządzić_2 mała-kuchnia-jak-urządzić_3

Blat kuchenny

W małej kuchni częstym problemem jest brak wystarczającej ilości miejsca do przygotowywania potraw. Czasem, gdy rozłożymy produkty na blacie, ledwo mieszczą się naczynia, a co dopiero, gdy np. dziecko chce nam pomóc w pieczeniu ciasteczek lub lepieniu pierogów! Wspaniałym rozwiązaniem tego problemu są panele zasłaniające zlewozmywak lub płytę grzewczą. Dzięki temu, powierzchnia do przygotowywania posiłku powstaje w miejscu zlewu, a deska do zagniatania ciasta może przykryć kuchenkę. Ważne, aby system ten zamontowany był profesjonalnie, dzięki czemu nowo uzyskany blat będzie stabilny.

mała-kuchnia-jak-urządzić_9

Przy kuchennym stole

Po przygotowaniu posiłku przychodzi czas na jego spożycie. Jeśli część jadalna połączona jest z kuchnią, zajmuje ona dodatkowo cenną przestrzeń. Warto zatem zastanowić się nad możliwością wykorzystania także tego miejsca. Sprytnym rozwiązaniem jest zamienienie typowego stołu na składany stoliczek. Obecnie bez trudu znajdziemy ładnie wykonane blaty, które po zjedzeniu można ustawić pionowo przy ścianie, czy też ukryć w skrytce. Dodatkowo rozważyć można zastąpienie krzeseł ławami. Zajmują one mniej miejsca, a pod siedziskiem umieścić można pojemny schowek na różnego rodzaju przybory kuchenne, obrusy, zastawę. Co więcej, ławy nadadzą naszej kuchni wyjątkowego, nieco rustykalnego charakteru, a ładne obicie stanowić będzie wspaniałą ozdobę wnętrza.

mała-kuchnia-jak-urządzić_14

Mała kuchnia wymaga sprytu i pomysłowości. Urządzenie jej stanowić będzie nie lada wyzwanie, jednak dzięki wspomnianym trikom okazuje się to możliwe i wcale nie takie trudne.

mała-kuchnia-jak-urządzić_4

mała-kuchnia-jak-urządzić_5

mała-kuchnia-jak-urządzić-10

mała-kuchnia-jak-urządzić_6

mała-kuchnia-jak-urządzić_8

mała-kuchnia-jak-urządzić_11

mała-kuchnia-jak-urządzić_12

mała-kuchnia-jak-urządzić_13

Wszystkie zdjęcia pochodzą katalogu Castoramy Cooke & Lewis – 2015

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (224 głosów, średnia: 4,58 z 5)
zapisuję głos...