Sprawdzone sposoby na utrzymanie dobrej kondycji narządu wzroku – jak dbać o oczy
Oglądanie telewizji, praca przy komputerze, przeglądanie smartfona – to wszystko sprawia, że oczy są zmęczone, a ostrość widzenia stopniowo może się pogarszać. Dowiedz się, jak dbać o oczy, dlaczego regeneracja jest dla nich tak ważna oraz jak zapewnić oczom codzienny odpoczynek.
Co ma wpływ na wzrok?
Na jakość widzenia wpływ ma wiele czynników, w tym wiek, ogólny stan zdrowia, gospodarka hormonalna, wady wzroku, dieta oraz tryb życia. Wraz z wiekiem nasz organizm starzeje się, dotyczy to także narządu wzroku. Mogą pojawić się choroby oczu takie jak zwyrodnienie plamki żółtej czy zaćma, która polega na zmętnieniu soczewki rozwijającym się najczęściej z uwagi na zachodzące w organizmie procesy starzenia [1]. Na pogorszenie się wzroku wpływ mają również choroby ogólnoustrojowe, przede wszystkim cukrzyca, która może prowadzić do nieodwracalnych zmian w siatkówce [2], ma też niekorzystny wpływ na naczynia narządu wzroku. Zaburzenia hormonalne mogą przyczyniać się natomiast do rozwoju zespołu suchego oka, którego objawami jest pieczenie oczu, łzawienie i uczucie ciała obcego pod powiekami [3]. Nieleczona suchość oczu może prowadzić do stanów zapalnych i uszkodzenia rogówki, a nawet do utraty wzroku. Coraz więcej osób ma świadomość, że możliwe jest pogorszenie wzroku od komputera. Monitor emituje światło, które jest niekorzystne dla oczu – podobnie działa długotrwałe wpatrywanie się w ekran telewizora czy smartfona. Dieta ma ogromny wpływ na dobry wzrok. Niedobór niektórych składników odżywczych w diecie może powodować pogorszenie ostrości wzroku czy widzenie po zmroku, sposób odżywiania ma także wpływ na skład filmu łzowego, który nawilża i chroni oko [4]. Częstym powodem problemów ze wzrokiem jest również niedobór snu i niedostateczna regeneracja oczu podczas snu. Z problemem suchości i przemęczenia oczu częściej zmagają się również osoby noszące soczewki kontaktowe.
Higiena wzroku – jak dbać o kondycję oczu?
Wśród sposobów, jak dbać o wzrok, na pierwszym miejscu wymienić należy prawidłową higienę oczu. Obejmuje ona zarówno czas na odpoczynek, jak i dietę bogatą w warzywa i owoce, orzechy i ryby. To najlepszy sposób na dostarczenie organizmowi witamin oraz związków , występujących w siatkówce (cynk) i plamce żółtej oka (luteina). Należy również dbać o regularne wizyty kontrolne u okulisty. Profilaktyczne badania okulistyczne powinny wykonywać zwłaszcza osoby z grup ryzyka, a więc w podeszłym wieku, chorujące na choroby układowe i metaboliczne oraz alergie, cierpiące na zaburzenia hormonalne, przyjmujące leki zwiększające suchość oczu, pracujące przy komputerze i noszące szkła kontaktowe. Porady lekarskiej należy zasięgać zawsze, gdy zauważymy u siebie niepokojące symptomy, takie jak pogorszenie wzroku mogące wskazywać na rozwój wad wzroku, nadmierne łzawienie czy podrażnienie oczu, które nie mija po zastosowaniu domowych środków. Bardzo ważne jest również odpowiednie oświetlenie podczas pracy przy komputerze i czytania oraz ochrona oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Sposoby na regenerację zmęczonych oczu
Przyczyn zmęczenia wzroku jest wiele, a najczęstszą jest praca przy komputerze. Zmęczeniu i podrażnieniu oczu można zapobiegać, stosując kilka prostych rad. Pierwsza z nich to robienie krótkich przerw co kilka-kilkanaście minut [5]. Należy wówczas przenieść wzrok na oddalony punkt, na przykład popatrzeć za okno. Co mniej więcej godzinę zaleca się zrobić dłuższą przerwę [4]. Przydatne są również ćwiczenia dla oczu polegające na ruchach gałek ocznych – patrzeniu w bok, w górę i w dół. Nie zapominajmy też o mruganiu powiekami – dzięki temu możemy zapobiec suchości oczu. Na zmęczone oczy sprawdzi się masaż powiek. Powieki górne i dolne należy masować delikatnymi okrężnymi ruchami. Można też zrobić okłady z szałwii lekarskiej, która ma właściwości ściągające i przeciwzapalne, lub świetlika lekarskiego.
Nawilżające krople do oczu i suplementy diety – czy mają wpływ na zdrowie oczu?
Nawilżające krople do oczu, czyli tak zwane sztuczne łzy, to najlepszy sposób, by zapobiec uciążliwej suchości oczu lub zniwelować objawy zespołu suchego oka. Ich stosowanie jest zalecane przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne [6]. Warto wybierać krople bez dodatku konserwantów. Prawidłowa, zbilansowana dieta to najlepszy sposób na dostarczenie organizmowi jak największej ilości składników odżywczych. Jeśli natomiast z jakichś powodów obawiamy się, że nasza dieta nie dostarcza wszystkich składników i związków odżywczych zapewniających dobrą kondycję narządu wzroku, możemy sięgnąć po suplement diety, na przykład Ocuvite Complete zawierający kompleks witamin, cynku i innych składników pokarmowych. Szczególną cechą produktu jest wysoka zawartość kwasu DHA (tłuszcz z rodziny omega-3), którego spożycie w ilości 250 mg dziennie przyczynia się do utrzymania prawidłowego widzenia.
Materiał powstał we współpracy reklamowej z Bausch + Lomb.
Bibliografia:
- Witold Omulecki, Zaćma, https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobysoczewki/73341,zacma, data dostępu 08.02.2023.
- Cukrzyca, https://www.sw.gov.pl/assets/14/10/38/1895fc766adb42c2366e40db2c01f91d5d3b9324.pdf
- Poradnik Zespół Suchego Oka, https://www.wszo.pl/wp-content/uploads/2019/06/DrNowosielska_poradnik_Zespol_Suchego_Oka.pdf
- Józef Kotwas, Składniki pokarmowe wpływające na stan narządu wzroku, Opta Therapy, ol. 4/Nr 2(14)/2017 (s. 117-120).
- Poradnik jak dbać o oczy, https://www.szkla.com/poradnik_10-sposobow-jak-dbac-o-oczy.html
- Grabska-Liberek I., et al., Wytyczne Polskiego Towarzystwa Okulistycznego dotyczące diagnostyki i leczenie Zespołu Suchego Oka, 2017, s. 1 – 15.