Sprawdziliśmy, co pobiera najwięcej prądu w domu! Oto lista urządzeń, które generują największe zużycie prądu!

Kolejne podwyżki cen prądu, czy gazu mogą przyprawić nas o zawrót głowy. I nawet jeśli do tej pory nie zastanawialiście się jakoś szczególnie nad tym, ile energii elektrycznej zużywają urządzenia, z których korzystamy na co dzień, to mimowolnie teraz nadszedł czas na taką refleksję. Jeśli prąd jest dużą częścią naszego domowego budżetu, to warto nauczyć się na co dzień go oszczędzać. Co pobiera najwięcej prądu w domu? Oto lista urządzeń, które pobierają najwięcej prądu w każdym domu!

Spis treści:

Telewizor, lodów,a pralka, kuchenka mikrofalowa, ładowarki do telefonów – to tylko część urządzeń, które możemy znaleźć niemal w każdym gospodarstwie domowym. Często pozostawiamy je włączone do prądu nawet, gdy z nich nie korzystamy. Każde takie urządzenie generuje koszty. Warto wiedzieć, które najwięcej i starać się zminimalizować ich zużycie tak, żeby udało się zaoszczędzić nieco pieniędzy. Co pobiera najwięcej prądu w domu? Przygotowaliśmy dla Ciebie całą listę takich domowych urządzeń!

co pobiera najwięcej prądu

Co pobiera najwięcej prądu w domu? Oto lista 20 urządzeń, które zużywa najwięcej energii!

Jednym z błędów, które najczęściej popełniamy jest korzystanie z urządzeń, które nie są energooszczędne oraz pozostawianie sprzętów, których nie używamy podpiętych do gniazdka. Pozornie może Wam się wydawać, że takie oszczędności nie przyniosą zbyt wiele, ale w skali roku i sumując kilka urządzeń, to już coś. Sprawdziliśmy, co pobiera najwięcej prądu w domu i przygotowaliśmy dla Was podsumowanie!

Sprytne sposoby na codzienne zakupy: 7 trików na proste oszczędności

Sprytne sposoby na codzienne zakupy: 7 trików na proste oszczędności

Oszczędzanie wcale nie musi być trudne i uciążliwe. Wystarczy wdrożyć w życie kilka podstawowych zasad, dzięki którym codzienne zakupy staną się tańsze, a zarazem prostsze. Efektywne zarządzanie budżetem domowym nie wymaga szczególnej strategii. Mogłoby się

1.Kuchenka indukcyjna

Trudno w tym przypadku mówić o jakiejkolwiek oszczędności, ponieważ w wielu przypadkach musielibyśmy zrezygnować z gotowania. Koszt użytkowania kuchenki indukcyjnej jest zależy od tego, jak często gotujemy. Przeciętnie możemy przyjąć, że obiad gotujemy codziennie, czyli przez ok. 30 minut używamy dwóch pól o mocach 2300 W i 1800 W. Roczny koszt użytkowania kuchenki indukcyjnej wynosi ponad 500 zł.

2. Piekarnik elektryczny

Piekarnik to urządzenie, które pochłania najwięcej energii zaraz po kuchence. Najczęściej rozgrzewamy go do 200 °C, a jego moc to około 2000 W. Przyjmując, że używamy piekarnik kilkadziesiąt minut codziennie, koszt rocznego zużycia wyniesie nas ponad 300 zł.

3. Lodówka w wersji z zamrażarką

Lodówka to również urządzenie, które stale jest podłączone do źródła zasilania. Wybierając lodówkę, zwróćcie uwagę, by była energooszczędna. Roczny koszt użytkowania przeciętnej lodówki z zamrażarką wynosi ok. 200 zł.

4. Czajnik elektryczny

Czajnik elektryczny to nieduże urządzenie, ale w skali roku pobiera dużo energii. Czajnik elektryczny używamy w domu kilka razy dziennie. Roczne zużycie energii elektrycznej czajnika stale podłączonego do prądu to koszt ponad 150 zł. Odłączanie po każdym użytkowaniu nie przyniesie nam wiele oszczędności.

co pobiera najwięcej prądu czajnik

Fot. Omar Torres on Unsplash

5. Zmywarka

Jak się okazuje, w skali roku zmywarka kosztuje nas prawie tyle samo, co czajnik. Nic więc dziwnego, że coraz częściej jest podstawą wyposażenia mieszkania. Przy codziennym użytkowaniu zmywarki sprzęt klasy energetycznej A++ kosztuje nas ok. 150 zł.

6. Komputer stacjonarny, czyli co pobiera najwięcej prądu w domu

Komputer stacjonarny kosztuje nas drożej niż laptop, bo ok. 150 zł zakładając, że pracujemy przy nim średnio 8 godzin dziennie.

7. Laptop

Biorąc pod uwagę, że pracujemy z domu, przeciętnie laptop przez 8h dziennie pracy kosztuje nas ok. 100 zł rocznie.

8. Oświetlenie energooszczędne

Oświetlenie energooszczędne kosztuje nas rocznie ponad 100 zł. Warto pamiętać, żeby gasić światło w pomieszczeniach, gdy nie jest nam potrzebne. To korzyść dla naszego portfela i Planety!

9. Co pobiera najwięcej prądu w domu? Tradycyjne oświetlenie

Warto wymienić żarówki w mieszkaniu na oświetlenie energooszczędne. Dla porównania, tradycyjne oświetlenie w przeciętnym domu daje nam rocznie koszt ponad 500 zł! Jest różnica, prawda?

10. Odkurzacz

Ile kosztuje nas odkurzanie? W porównaniu do powyższych sprzętów, odkurzacz pochłania mniej energii. Można więc śmiało sprzątać! Przy używaniu odkurzacza 2 godziny tygodniowo (w rzeczywistości sumując każde odkurzanie czasowo może wyjść mniej), roczny koszt odkurzania to ok. 100 zł.

co zużywa najwięcej energii

11. Pralka

Pralka w ciągu roku kosztuje nas również ok. 100 zł – biorąc pod uwagę pranie ok. 5 x w tygodniu.

12. Telewizor

Kwestia zużycia prądu przez telewizor nie jest oczywista, bo wszystko zależy od tego, jak często i jak długo oglądamy telewizję. Obecnie według raportów Polacy oglądają codziennie telewizję niemal 5 godzin dziennie. Przyjmując te założenia, przeciętnie zazużycie energii przez telewizor płacimy ok. 90 zł.

13. Ile pobiera prądu żelazko?

Żelazko średnio kosztuje nas ponad 18 zł.

co pobiera najwięcej prądu żelazko

14. Mikrofalówka – ile zużywa prądu w domu?

To urządzenie, które nie generuje dużo kosztów, ale warto nauczyć się odłączać go od prądu, żeby nie generowało zbędnych kosztów. Koszt użytkowania mikrofalówki rocznie to ok. 30 zł.

15. Ładowarka do telefonu

Ile może kosztować nas roczne korzystanie z ładowarki do telefonu? Jak się okazuje, całkiem niedużo. Pamiętajcie jednak, żeby odłączać z gniazka ładowarki, z których aktualnie nie korzystamy. Przyjmując, że przeciętnie ładujemy telefon przez godzinę dziennie, to rocznie kosztuje nas to ok. 2 zł.

co zużywa najwięcej energii

Co pobiera najwięcej prądu w domu? Podsumowanie

Najwięcej prądu pobierają kuchenki – indukcyjne i elektryczne oraz piekarnik. Są to jednak urządzenia, z których nie da się zupełnie zrezygnować i raczej trudno mocno ograniczyć. Kupując czy wymieniając sprzęt na nowy, należy baczną uwagę zwracać na najwyższą klasą energetyczną – im wyższa, tym niższe rachunki będziemy płacić w przyszłości. Warto też pamiętać o wyłączaniu z prądu tych urządzeń, z których aktualnie nie korzystamy. Które z tych sprzętów używacie najczęściej?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (51 głosów, średnia: 4,92 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. macierzanka  19 stycznia 2022 19:58

  Dobrze wiedzieć.

  Odpowiedz
 2. janka1312  19 stycznia 2022 21:38

  u mnie mam wrażenie, że czajnik chodzi na okrągło, co chwilka, któryś z domowników robi sobie herbatę, czy kawę

  Odpowiedz
  • MonikaPl  20 stycznia 2022 22:29

   U mnie tak samo, to raczej generuje jeszcze więcej kosztów 🙃

   Odpowiedz
 3. andros  20 stycznia 2022 23:07

  W tej chwili to przydatne informacje

  Odpowiedz
 4. Doda  21 stycznia 2022 18:20

  Ja mam energooszczędne sprzęty od irobota po lodówkę czy pralkę. Prąd jest drogi więc trzeba szukać oszczędności a że teraz dużo sprzętów jest energooszczędnych to trzeba korzystać.

  Odpowiedz
 5. Hidari11  30 stycznia 2022 08:43

  Z prawie wszystkich urządzeń w domu korzystamy. Staramy się jednak używać ich racjonalnie. Pamiętać należy o gaszeniu światła po wyjściu z pokoju, włączaniu pralki tylko wtedy, gdy bęben jest pełen, wyciąganiu ładowarki z kontaktu. Zmywaki i inne nowoczesne sprzęty mają tryb energooszczędny, więc jeśli jest to możliwe, to warto zastosować taką funkcję. Książki też lepiej czytać w wersji papierowej niż na czytniku lub tablecie- zdrowiej dla oczu i taniej.

  Odpowiedz
 6. Magdalena  6 lipca 2022 22:43

  Przydatne informacje.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany