Spotkania z przyjaciółkami dobre dla zdrowia? Tak! Udowodnili to naukowcy

Chcesz być zdrowa i szczęśliwa? Spotykaj się z przyjaciółkami przynajmniej dwa razy w tygodniu! Jeśli nie ufasz nam, że to działa, zaufaj naukowcom z Oxfordu, którzy podzielili się wynikami badań dotyczących przyjaźni. Bardzo nam się spodobały…

Jeżeli twój partner znów kręci nosem, bo umówiłaś się na kawę z przyjaciółkami – poślij mu pstryczka! Chyba, ze nie zależy mu na Twoim zdrowiu… Naukowcy przeprowadzili już kolejne badania, które mówią o tym jak na dziewczyny wpływa damskie towarzystwo i znów okazuje się, że – wspaniale! Badacze z Oxfordu nie mają wątpliwości, że powinno dochodzić przynajmniej do dwóch przyjacielskich spotkań tygodniowo. Koleżanki zapewniają sobie nawzajem endorfiny i pomagają się odstresować. Gotowe na terapię?

źródło: www.pixabay.com

Spotkania z przyjaciółkami dobre dla zdrowia? Tak! Udowodnili to naukowcy

ramka id=”prz”]

 

Przeprowadzono całe mnóstwo badań, które udowodniły, że przyjaciele działają na nas zbawiennie, podnosząc nasz życiowy poziom zadowolenia. Teraz jednak badacze z Oxfordu skupili się przede wszystkim na paniach i częstotliwości ich spotkań. To, co ustalili my kobiety wiedziałyśmy już dawno. Jeśli jednak ktokolwiek potrzebuje naukowego poświadczenia – proszę bardzo! – Kobiety, które spotykają się z przyjaciółmi 2 razy w tygodniu mają bardziej zintegrowaną sieć znajomości, a to oznacza, że są zdrowsze fizyczne i emocjonalne. A do tego cierpią na mniej chorób, szybciej zdrowieją po operacji, rzadziej umierają – powiedziała Robin Dunbar, psycholog która nadzorowała projekt. Te wszystkie zasługi to sprawka m.in. endorfin, które wydzielają się w bezstresowej i przyjemnej atmosferze. Udowodniono, że jeśli przyjacielska grupa liczy nie więcej niż 5 dziewczyn, generuje ona więcej zabawnych sytuacji. I w tym przypadku powiedzenie „śmiech to zdrowie” zostało w pełni uzasadnione. W zaufanym gronie jesteśmy bardziej otwarte i pozwalamy sobie na więcej żartów. Dlatego śmiejmy się w towarzystwie tych, których najbardziej kochamy!

 

 Tak spędzamy czas z przyjaciółkami

Niestety jest też smutny wniosek z badania. Nie wszystkie panie mogą spotykać się z przyjaciółkami zalecane dwa razy w tygodniu.- Tylko 2 na 5 kobiet może spotykać się ze swoimi dziewczynami raz w tygodniu, a jeszcze rzadziej, jeśli mają rodzinę – donoszą naukowcy. Niemniej jednak, gdy już się spotkają  spędzają czas na podobnych aktywnościach. I niezmiennie jest to plotkowanie, m.in. o „rywalkach”, wyglądzie, podbojach miłosnych i innych aspektach życia prywatnego. Zdarza się, że pojawia się towarzystwo kufelka piwa lub lampki wina. Takie „wygadanie się” z częstotliwością dwa razy na tydzień ma wymieniane już korzyści zdrowotne. Obserwowano panie, które pielęgnowały podobne celebracje i zauważono, że: szybciej wracają do zdrowia po chorobie, maja silniejszy układ odpornościowy, obniżony poziom lęku i większe zadowolenie z życia. Bonusowe punkty do zdrowia można uzyskać również wyjeżdżając z kumpelkami na wakacje.

 

Źródło: University of Oxford, Creative Healthy Family

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (77 głosów, średnia: 4,78 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. agasam9  2 marca 2019 19:34

  mam 3 przyjaciółki, uwielbiam się z nimi spotykać, zawsze po takim spotkaniu mam o 100% lepszy humor 🙂

  Odpowiedz
 2. Tara  4 marca 2019 07:56

  To aż badania naukowe trzeba było robić?! 😉
  My, kobiety, od dawna o tym dobrze wiemy 😉

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany