Sposoby na tanie podręczniki szkolne

Kiedy rozpoczęcie roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami, najwyższy czas zabrać się za kompletowanie niezbędnych rzeczy do szkoły. Rokrocznie, rodzice przekonują się, że koszt wyprawki dla dziecka to niemały wydatek. Gdzie kupować, aby zminimalizować koszty? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak zaoszczędzić na zakupie podręczników.

uczeń-takie-podręczniki

Bezpłatne podręczniki

Reforma Ministerstwa Edukacji Narodowej, która zapewnia uczniom szkół podstawowych i gimnazjalnych darmowe podręczniki szkolne, jest wprowadzana etapami. W zeszłym roku, MEN przygotowało bezpłatne podręczniki dla uczniów klas I, II, IV oraz I klasy gimnazjum. W roku szkolnym 2016/2017, z tego przywileju skorzystają także rodzice uczniów klas III i V w szkołach podstawowych oraz II klasy gimnazjum. Na rok szkolny 2017/2018 darmowe podręczniki i ćwiczenia zostaną wprowadzone dodatkowo dla uczniów VI klasy szkoły podstawowej oraz III klasy gimnazjum. Jedynie niepubliczne szkoły podstawowe nie mają obowiązku korzystać z bezpłatnych podręczników dla uczniów klas I-III.

Szkoła, która otrzyma dotację na darmowe podręczniki ma obowiązek opracować szczegółowe warunki ich użytkowania przez uczniów. W przypadku ewentualnego uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręcznika, szkoła może żądać od rodziców ucznia zwrotu kosztów jego zakupu. Jeżeli w zespole nauczycieli dojdzie do braku porozumienia w kwestii wyboru konkretnego podręcznika lub materiału edukacyjnego,  o jego wyborze ma prawo zdecydować dyrektor szkoły.

 

Wyprawka szkolna – co kupować?

Przed zakupem szkolnej wyprawki dla dziecka przygotuj listę rzeczy, które trzeba kupić. Uwzględnij na niej zarówno podręczniki, przybory i akcesoria biurowe, materiały plastyczne, artykuły papiernicze, szkolne obuwie, strój na wf itp. Rynek oferuje bogaty asortyment produktów szkolnych, takich jak chociażby wyginające się ołówki, czy pachnące długopisy. Akcesoria tego typu mogą być łącznikiem pomiędzy światem zabawy a nauki i każdemu dziecku umilą czas, który jest przeznaczony na odrabianie lekcji.

 

Tanie podręczniki – nowe czy używane?

Jeżeli planujesz zakup nowych podręczników, zorientuj się, czy bardziej opłacalne nie będzie zamówienie kompletu. Jeżeli myślisz o zakupie książek „z drugiej ręki”, możesz odwiedzić szkolny kiermasz. Warto też sprawdzić ceny podręczników w szkole – zdarza się, że nauczyciele dostają atrakcyjne rabaty na hurtowe zamówienia online. W komfortowej sytuacji są rodzice, którzy mają więcej niż jedno dziecko – wtedy młodszemu, mogą przekazać podręczniki po starszym. W takim przypadku pozostaje dokupić jedynie ćwiczenia.

Jeżeli zostawisz zakup podręczników na ostatnią chwilę, musisz liczyć się z kolejkami w księgarniach oraz przebranym asortymentem. Z drugiej strony, jeżeli z zakupem wstrzymasz się do września, możesz natrafić na zniżki oraz wyprzedaże. Atrakcyjne ceny na podręczniki szkolne można spotkać także na aukcjach internetowych, dlatego warto do nich zaglądać. Warto zaznajomić się również z ofertami księgarni internetowych oraz antykwariatów, które w porównaniu z oddziałami stacjonarnymi, gwarantują najbardziej konkurencyjne ceny.

Każdy, kto ma dzieci wie, ile kosztuje wyprawka do szkoły. Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem tanich podręczników szkolnych, poniżej możesz zapoznać się z aktualnymi rabatami:

http://alerabat.com/kod-promocyjny/empik-com

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (167 głosów, średnia: 4,78 z 5)
zapisuję głos...