Sprawdzone sposoby na zaparcia u dzieci

Zaparcia u dzieci to poważny i dość powszechny problem, którego nie wolno lekceważyć. Co podać dziecku na zatwardzenie? Podpowiadamy kilka sprawdzonych sposobów.

O zaparciu u dzieci mówimy wówczas, gdy stolce są twarde, zbite, oddawane nie częściej niż 2 razy w tygodniu, a w trakcie maluch skarży się na ból. Dodatkowo mama może zaobserwować, że dziecko usztywnia lub krzyżuje nogi, wspina się na palce, chowa się w kącie lub siada na piętach, często wstrzymuje lub unika wypróżnienia. Jeśli chcesz pomóc, obserwuj dziecko, by wyeliminować przyczynę zaparć i właściwie dobrać sposoby na zaparcia u dziecka. Bądź przy tym bardzo cierpliwa, bo pozbycie się problemu często wymaga czasu.

źródło: www.pixabay.com

Co na zatwardzenie u dziecka

 1. Najczęstszą przyczyną nieregularnych wyróżnień jest odwodnienie. Dzieci bywają przegrzewane, piją zbyt mało wody, przez co ich organizm odwadnia się. Stolec staje się twardy, wypróżniania bolesne, więc dziecko ich unika. Aby pomóc dziecku, zacznij od zwiększenia ilości podawanych płynów. Dwa razy dziennie podawaj płyn z glukozą, bo cukier skutecznie rozluźnia masy kałowe. Dodatkowo sięgnij po rozwodnione z wodą soki (w proporcji 1:1), najlepiej owocowe, bo mają więcej błonnika. Godzinę przed posiłkiem podawaj szklankę esencjalnego kompotu z suszonych śliwek. A wieczorem filiżankę ziołowego naparu z kopru włoskiego.

 

 1. U dzieci starszych zaparcia bywają skutkiem nieprawidłowej diety. Zapierająco działa nadmiar słodyczy (szczególnie czekolady), potraw mącznych i mięsnych, a zbyt mało warzyw. Aby zapobiec zaparciom na śniadanie podawaj dziecku płatki pszenne na wodzie z dodatkiem otrąb oraz połówką jabłka lub gruszki. Między posiłkami podawaj dziecku kefir, maślankę lub naturalny jogurt z rodzynkami i suszonymi śliwkami. Przetwory mleczne bogate są w probiotyki, które odbudowują florę bakteryjną w jelitach i regulują proces wypróżnienia.

 

 1. Na gorszą perystaltykę jelit wpływa także brak ruchu. Gdy dziecko spędza w szkolnej ławce kilka godzin, a po powrocie do domu zalega w fotelu przy smartfonie lub tablecie, jego układ pokarmowy pracuje na wolniejszych obrotach. Dlatego ważne, by od małego wyrabiać w dziecku nawyk chodzenia, spacerowania, robienia częstych przerw w siedzeniu.

 

A, gdy naturalne sposoby zawodzą, co dać dziecku na zatwardzenie?

Polecamy czopki Eva/qu Bambini są bezpieczne, łagodne i sprawdzone. Czopki na zaparcia dla dzieci składają się z substancji nieprzyswajalnych przez organizm człowieka, dlatego są w pełni bezpieczne, nie odwadniają organizmu,  nie przeczyszczają i nie powodują uzależnienia. Polecane są dla dzieci od 13 miesiąca życia. Można je stosować często i długotrwale. Warto po nie sięgać, gdy zaparcia występują sporadycznie lub powtarzają się opóźnienia w rytmie wypróżnień. Czopki dają efekt już kilka minut od zastosowania. Warto pamiętać, by dziecko (dzieci starsze) po wprowadzeniu czopka starało się pochodzić, gdyż leżenie lub siedzenie może osłabić działanie preparatu.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (47 głosów, średnia: 4,66 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Karcia  23 lipca 2019 18:15

  Czopki są mi znane. Korzystałam z nich kilka razy, kiedy moja córka poszla do przedszkola. Pierwsze 3 miesiące ciągle bolal ją brzuch, w przedszkolu wstrzymywala zrobienie kupy a jak przychodzila do domu, to jej się nie chciało. Po podaniu czopka na spokojnie w domu załatwiała się po kilkunastu minutach. Potem chwilę bylo ok i znowu ta sama sytuacja i znowu czopek. W końcu jak się oswoiła z przedszkolem, lęki minęły to i problemy z zaparciami też. Ale czopki skuteczne.

  Odpowiedz
 2. Amelia  27 lipca 2019 12:23

  Tak, właśnie bardzo często takie sytuacje się trafiają, gdy dziecko idzie po raz pierwszy do przedszkola, albo zmienia przedszkole. Zmiana menu, zmiana cioć, zmiana kolegów i koleżanek. Oczywiście najbardziej wpływa dieta, bo umówmy się nie każde przedszkole oferuje jakieś super jedzenie mimo zapewnień. Naturalnie mogą się też pojawić zaparcia, z którymi szybko coś trzeba robić, bo dziecko (i rodzice naturalnie też) się męczą

  Odpowiedz
 3. Agata  29 lipca 2019 14:56

  Gdy synowi wprowadzam nowe produkty często później pojawiają się długie i uporczywe zaparcia. Zaczęłam stosować te czopki, pomagają bardzo szybko. Teraz zawsze mam te czopki w domowej apteczce.

  Odpowiedz
 4. Simba  31 lipca 2019 15:15

  Rekomendują je w mojej aptece często. Jakby nie rekomendowali to by było coś na rzeczy, prosta sprawa. Dla mnie podstawowa sprawa to działanie szybkie i rozkurczeniowe, pozwalające dziecku spokojnie zaplanować moment wypróżnienia

  Odpowiedz
 5. Asia  21 sierpnia 2019 21:00

  Znam te czopki, bardzo nam pomogły kiedy córka poszła do przedszkola i zaczęły się zaparcia. Do mnie przemawia, to że nie przechodzą przez układ pokarmowy i nie przeczyszczają. Działają miejscowo i szybko przynoszą ulgę.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany