Sprawdzone sposoby na zaparcia u dzieci

Zaparcia u dzieci to poważny i dość powszechny problem, którego nie wolno lekceważyć. Co podać dziecku na zatwardzenie? Podpowiadamy kilka sprawdzonych sposobów.

O zaparciu u dzieci mówimy wówczas, gdy stolce są twarde, zbite, oddawane nie częściej niż 2 razy w tygodniu, a w trakcie maluch skarży się na ból. Dodatkowo mama może zaobserwować, że dziecko usztywnia lub krzyżuje nogi, wspina się na palce, chowa się w kącie lub siada na piętach, często wstrzymuje lub unika wypróżnienia. Jeśli chcesz pomóc, obserwuj dziecko, by wyeliminować przyczynę zaparć i właściwie dobrać sposoby na zaparcia u dziecka. Bądź przy tym bardzo cierpliwa, bo pozbycie się problemu często wymaga czasu.

źródło: www.pixabay.com

Co na zatwardzenie u dziecka

  1. Najczęstszą przyczyną nieregularnych wyróżnień jest odwodnienie. Dzieci bywają przegrzewane, piją zbyt mało wody, przez co ich organizm odwadnia się. Stolec staje się twardy, wypróżniania bolesne, więc dziecko ich unika. Aby pomóc dziecku, zacznij od zwiększenia ilości podawanych płynów. Dwa razy dziennie podawaj płyn z glukozą, bo cukier skutecznie rozluźnia masy kałowe. Dodatkowo sięgnij po rozwodnione z wodą soki (w proporcji 1:1), najlepiej owocowe, bo mają więcej błonnika. Godzinę przed posiłkiem podawaj szklankę esencjalnego kompotu z suszonych śliwek. A wieczorem filiżankę ziołowego naparu z kopru włoskiego.

 

  1. U dzieci starszych zaparcia bywają skutkiem nieprawidłowej diety. Zapierająco działa nadmiar słodyczy (szczególnie czekolady), potraw mącznych i mięsnych, a zbyt mało warzyw. Aby zapobiec zaparciom na śniadanie podawaj dziecku płatki pszenne na wodzie z dodatkiem otrąb oraz połówką jabłka lub gruszki. Między posiłkami podawaj dziecku kefir, maślankę lub naturalny jogurt z rodzynkami i suszonymi śliwkami. Przetwory mleczne bogate są w probiotyki, które odbudowują florę bakteryjną w jelitach i regulują proces wypróżnienia.

 

  1. Na gorszą perystaltykę jelit wpływa także brak ruchu. Gdy dziecko spędza w szkolnej ławce kilka godzin, a po powrocie do domu zalega w fotelu przy smartfonie lub tablecie, jego układ pokarmowy pracuje na wolniejszych obrotach. Dlatego ważne, by od małego wyrabiać w dziecku nawyk chodzenia, spacerowania, robienia częstych przerw w siedzeniu.

 

A, gdy naturalne sposoby zawodzą, co dać dziecku na zatwardzenie? Czopki pomogą!

Przykładem czopków dla dzieci są Eva/qu Bambini są bezpieczne, łagodne i sprawdzone. Czopki na zaparcia dla dzieci składają się z substancji nieprzyswajalnych przez organizm człowieka, dlatego są w pełni bezpieczne, nie odwadniają organizmu,  nie przeczyszczają i nie powodują uzależnienia. Polecane są dla dzieci od 13 miesiąca życia. Można je stosować często i długotrwale. Warto po nie sięgać, gdy zaparcia występują sporadycznie lub powtarzają się opóźnienia w rytmie wypróżnień. Czopki dają efekt już kilka minut od zastosowania. Warto pamiętać, by dziecko (dzieci starsze) po wprowadzeniu czopka starało się pochodzić, gdyż leżenie lub siedzenie może osłabić działanie preparatu.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (93 głosów, średnia: 4,31 z 5)
loading... zapisuję głos...