Sposoby na wakacyjną nudę

Mało które dziecko całe wakacje przebywa na koloniach, obozach i wyjazdach. Większość z nich dużą część lata spędza w rodzinnych miejscowościach. I choć dzieci uwielbiają wakacje, to czasem nudzą się w ich trakcie. Rodzice mają jednak mnóstwo możliwości, żeby urozmaicić ten czas, a przy okazji połączyć zabawę z edukacją i rozwojem swoich pociech.

Sposoby na wakacyjną nudę

 

Zorganizuj wieczór kinowy

Kino jest jedną z ulubionych rozrywek dzieci i młodzieży. Jeśli jednak nie macie możliwości wybrania się na seans lub repertuar nie jest interesujący, możecie wypożyczyć film i zorganizować sobie wieczór kinowy w domu. Zadbajcie o odpowiednią atmosferę – m.in. przyciemnione pomieszczenie i popcorn. – Jeśli film jest w języku obcym i rodzic ogląda film z dzieckiem w wieku szkolnym, które uczy się tego języka, to jak na prawdziwe kino przystało, warto włączyć wersję z oryginalnym dźwiękiem, a więc bez lektora. Dzięki temu można dodatkowo podszlifować język i osłuchiwać się z językiem – radzi Katarzyna Sroka, nauczycielka języka niemieckiego i ekspert Wydawnictwa Klett, drugiego co do wielkości wydawcy edukacyjnego w Europie.

Masa solna – 6 prostych i sprawdzonych przepisów oraz TOP 20 pomysłów na solne dekoracje i zabawy

Masa solna – 6 prostych i sprawdzonych przepisów oraz TOP 20 pomysłów na solne dekoracje i zabawy

Prosty przepis na masę solną to podstawa na udaną zabawę z dziećmi w domu, ale także na wykonanie oryginalnych solnych dekoracji. Ciasto solne cieszy dzieci niezależnie od czasów i aktualnego technologicznego postępu, Ta masa plastyczna wykonana z naturalnych składników jest także bezpieczną zabawą dla alergików. Dla dorosłych zaś bywa sposobem na stworzenie niepowtarzalnych solnych wyrobów. Ozdoby z masy solnej są doskonałą świąteczną dekoracją lub prezentem. Poniżej przedstawiamy 6 różnych przepisów na masę solną: podstawowy, a także przepis na masę utwardzoną, kolorową, z olejem lub mąką ziemniaczaną. Znajdziecie tutaj także pomysły na wykorzystanie ciasta solnego jako ozdoby, figurki oraz jako zabawa dla dzieci.

Gotujcie razem

Wspólne gotowanie nie musi oznaczać dla dziecka niechcianego obowiązku domowego. Zaangażuj je w prace kuchenne jak w dobrą zabawę, poproś o ułożenie menu i udział w przygotowywaniu posiłku. Dziecko nie tylko nauczy się podstaw gotowania, ale także poczuje się przydatne i ważne.  – Lekcje gotowania mogą stanowić również przyjemną formę nauki matematyki, a nawet fizyki. Dzieci poznają jednostki miary, uczą się liczyć, pokonując na przykład problemy z ułamkami – wyjaśnia Ewa Szelecka, nauczycielka matematyki.  Nauczycielka przyrody, Ewa Frąckowiak, dodaje: – Tłumacząc pewne zjawiska, które możemy zaobserwować podczas wspólnego gotowania, np. dlaczego ciasto rośnie od drożdży, rodzice zapewniają dziecku praktyczne lekcje przyrody.

 

Udokumentujcie historię rodzinną

Zachęć dziecko do udokumentowania historii waszej rodziny. Stwórzcie na przykład albumy ze zdjęciami z rodzinnych wakacji i ważnych wydarzeń. W dużych sklepach papierniczych dostępne są materiały do tzw. scrapbookingu, a więc ręcznego tworzenia i dekorowania albumów. Nie dość, że zapewnisz dziecku ciekawe zajęcie na długi czas, to jeszcze rozwinie dzięki niemu swoje zdolności manualne. Dobrym pomysłem jest także stworzenie drzewa genealogicznego rodziny. Dziecko może wykorzystać do pracy jedno ze swoich ulubionych narzędzi, a więc komputer. Dlaczego? Ponieważ, jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Librus, w wakacje na bezludną wyspę dziecko najchętniej zabrałoby właśnie komputer (46%). – Racjonalne wykorzystanie dostępnego w domu sprzętu informatycznego pomaga zarówno w procesie wychowania, jak i edukacji. Co więcej pozwala ciekawie i efektywnie zagospodarować czas w wakacje. Korzystanie z Internetu kształtuje umiejętność selektywnego wyszukiwania informacji, czyli zdolność, którą należy rozwijać od najmłodszych lat – dodaje Marcin Kempka z Librusa.

 

Zagrajcie w grę

Gry komputerowe, wideo, a także planszowe to świetna zabawa. Granie na komputerze czy konsoli niekoniecznie jest szkodliwe dla dziecka, o ile wybierane są odpowiednie gry i nie trwają one cały dzień. – Obecnie można wybierać spośród setek gier rozwijających różne umiejętności, od zręcznościowych wpływających na refleks po językowe, matematyczne, uczące np. tabliczki mnożenia czy strategiczne, które symulują np. prowadzenie własnego przedsiębiorstwa. Materiały dydaktyczne, które przypominają w obsłudze gry powodują bowiem, że uczenie jest dla dzieci bardziej atrakcyjne, a zapamiętywanie nowych treści łatwiejsze – mówi Robert Kuc, redaktor naczelny Wydawnictwa Klett,.

Jeśli pogoda nie dopisuje, alternatywą dla gry w piłkę na boisku czy jazdy na rowerze mogą być gry wideo, opierające się na kontrolerze ruchu, który poprzez kamerę odwzorowuje czynności wykonywane przez użytkownika. Gracze mogą więc symulować m.in. jazdę na snowboardzie czy rowerze, grę w tenisa lub w kręgle.

Także gry planszowe, chociaż coraz rzadziej wybierane przez dzieci, gwarantują świetną rozrywkę, a przy okazji umożliwiają wzięcie udziału w zabawie większej liczbie osób. Świetnym pomysłem są również gry typu kalambury czy państwa i miasta, które dodatkowo rozwijają wiedzę i umiejętność kojarzenia faktów.

 

Mianuj dziecko projektantem

Jeśli zamierzasz odnowić pokój dziecka, zaangażuj je w to przedsięwzięcie. Poproś o przygotowanie projektu lub jego konsultacje, pomoc w wyborze koloru farb czy tapety oraz realizację tego zadania. Dziecko na pewno ucieszy się, że ma wpływ na wygląd swojego pokoju, znajdzie dodatkowe zajęcie i poczuje się potrzebne.

Pociecha może też zostać projektantem ogrodu – zaangażuj je w organizację prac i wybór roślin. Takie zajęcia to także świetne lekcje przyrody, ponieważ wiele dzieci ma z nią coraz mniejszą styczność w życiu codziennym.

 

Doskonalcie umiejętności językowe

Wakacje to doskonały czas na podnoszenie zdolności językowych dziecka, zarówno jeśli chodzi o język ojczysty, jak i obcy. Wcale nie musi to jednak oznaczać nudy. – Gry edukacyjne, zarówno komputerowe, jak i bardziej tradycyjne, książki w języku obcym czy filmy w wersji oryginalnej to doskonałe sposoby na przyjemną, wakacyjną naukę języków – radzi Katarzyna Sroka. Młodzi ludzie mogą także doskonalić swoje umiejętności pisania, np. poprzez tworzenie bloga dotyczącego ich zainteresowań.

Wakacje w rodzinnej miejscowości, nawet w niepogodę nie muszą być nudne. Jest to doskonały czas, aby rozwijać hobby i umiejętności dzieci. Nawet proste sposoby mogą urozmaicić im te dwa letnie miesiące.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (101 głosów, średnia: 4,13 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany