Sposoby na przypalony garnek. Przedstawiamy 5 trików, które pomogą, gdy zalanie naczynia gorącą wodą już nie wystarcza…

To się zdarza nawet najbardziej perfekcyjnej gospodyni. A mowa o… przypalonym garnku, którego za żadne skarby świata nie można przywrócić do pierwotnego stanu. Podpowiadamy co zrobić, gdy zalanie go gorącą wodą z płynem już nie wystarcza.

Zamyśliłaś się dosłownie na sekundę, zadzwonił telefon, gotujesz w nowym garnku i nie znasz jeszcze jego możliwości… Te i wiele, wiele innych zdarzeń może stać się przyczyną jednej z kuchennych katastrof. A mamy na myśli nic innego jak spalony garnek. Stracony obiad jeszcze jakoś da się przeboleć. Gorzej z naczyniem, które często ląduje w śmietniku, a ty zostajesz bez sprzętu do gotowania. A nowy, jak wszystko  – kosztuje i to nie mało. Zanim jednak zdecydujesz się na ostateczny krok i smutne pożegnanie, wypróbuj nasze sposoby na przypalony garnek. Dopiero gdy tych 5 trików nie zadziała, możesz pomyśleć o wymianie sprzętu. Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie gotować w spalonym garnku – spalenizna to zbiór niebezpiecznych dla zdrowia substancji i związków, które stopniowo będą przedostawały się do potraw. Mogą nawet wywołać raka!

źródło: www.pixabay.com

Sposoby na przypalony garnek. Przedstawiamy 5 trików, które pomogą, gdy zalanie naczynia gorącą wodą już nie wystarcza…

5 trików na spalony garnek:

1) Sól

źródło: www.pixabay.com

Wsypujemy tyle soli, aby zakryła ona całe dno. A jeśli spalenizna dotknęła również boków – poświęć jeszcze więcej soli. Następnie zalewasz garnek gorącą wodą, która podobnie powinna przykryć miejsca wymagające czyszczenia. Po kilku godzinach wylej mieszankę i wymyj garnek standardowo płynem.

 

2) Coca Cola

źródło: www.pixabay.com

W kryzysowej sytuacji może pomóc również Cola. Takie rozwiązanie skłania nas przy okazji do refleksji nad tym jakie ma ona działanie na nasz organizm. Ale wracając do garnka – zalewamy go Colą, tak by przykrył spaleniznę, stawiamy na gazie i gotujemy przez około 5-8 minut. Następnie wylewamy gorący napój i szorujemy – najlepiej drucianą gąbką z płynem.

 

3) Tabletka do zmywarki

źródło: www.pixabay.com

Ten sposób wymaga czasu, ale za to nie wymaga od ciebie większego zaangażowania. Wystarczy do garnka wrzucić jedną, lub przy większej spaleniźnie – nawet dwie, tabletki do zmywarki. Wszystko zalej wrzącą wodą i pozostaw na około 10 godzin. Polecamy zrobić to przed pójściem spać i rano spróbować tradycyjnie umyć garnek. W zależności od mocy przypaleń – wybierz twardość gąbki lub szczotki.

 

4) Ocet

źródło: www.pixabay.com

Ocet jest niezastąpiony przy domowych porządkach. Sprawdzi się też przy kryzysowej sytuacji, jaką jest spalony garnek. Wlewamy go na tyle, by nie tylko przykrył dno, ale sięgnął wysokości ok 3-4 centymetrów. Musimy go zagotować, dodać sól i pozostawić na małym ogniu na około 10 minut. Później wylewamy mieszankę i czeka nas szorowanie.

 

5) Kwasek cytrynowy

źródło: www.pixabay.com

I na koniec – również kwaśne rozwiązanie. Przy delikatnych przypaleniach wlewamy kwasek na dno garnka, zalewamy odrobiną ciepłej wody i po około pół godzinie myjemy z dodatkiem płynu. Gdy tonie wystarcza – zwiększamy ilość kwasku i wody i stawiamy na gazie. Gotujemy przez ok. 10 minut, a potem czyścimy jak zwykle.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (114 głosów, średnia: 4,81 z 5)
zapisuję głos...