Ekspert radzi: sposoby na poprawę nastroju jesienią

Krótkie dni, mało okazji do złapania słonecznych promieni, niskie temperatury i myśl, że do końca roku coraz bliżej, a realizacja naszych noworocznych postanowień wciąż kuleje – to najczęstsze przyczyny złego samopoczucia, jakie udziela się nam wraz z nadejściem jesieni. Nie masz pomysłu, jak stawić czoła jesiennej chandrze? Poznaj sposoby na poprawę nastroju polecane przez specjalistę z dziedziny farmacji!

pani aptekarka

mat. pras. Neuca

Ekspert radzi: sposoby na poprawę nastroju jesienią

Przeczytaj również: Czy koniec lata musi wiązać się z jesienną chandrą?

 

Istnieje wiele metod radzenia sobie z jesiennym smutkiem i apatią. Najbardziej powszechnymi są zmiana trybu życia, przejście na dietę bogatą w węglowodany, zawierającą owoce i warzywa czy suplementacja witaminą D. Ale co zrobić w przypadku, gdy nie chcemy tak diametralnie zmieniać swoich nawyków lub gdy popularne rozwiązania zawiodą? Z pomocą przychodzą mniej znane, a równie skuteczne metody radzenia sobie ze złym samopoczuciem – mówi mgr Joanna Żarnowska, farmaceutka prowadząca aptekę w ramach programu PARTNER+.

 

Siła słońca

To właśnie brak naturalnego światła słonecznego jest najczęściej wskazywany jako przyczyna spadku nastroju. Najprostszym pomysłem wydaje się oczywiście wyjazd do ciepłych krajów, ale nie każdy może sobie na niego pozwolić. W tej sytuacji warto postawić na zamiennik słońca, czyli światło widzialne o kilka razy większej intensywności niż to, którego używamy do oświetlania pomieszczeń. I choć codzienną fototerapię poleca się głównie pacjentom, u których wykryto objawy depresji, to w stosowanie jej w krótkich, kilkudziesięciominutowych dawkach raz na 3 dni równie dobrze uchroni nas przed negatywnym nastawieniem do życia. Sesję fototerapii można przeprowadzić samodzielnie w domu, wykorzystując powszechnie dostępne lampy o specjalnym natężeniu.

 

Kawę zastąp guaraną

Guarana to świetna alternatywa dla kawy, po którą tak chętnie sięgamy. Jej nasiona zawierają prawie 4 razy więcej kofeiny niż ziarna kakaowca, jednocześnie czyniąc ją lepiej przyswajalną dla organizmu. Dzięki temu efekt pobudzenia po spożyciu ekstraktu z guarany utrzymuje się nawet o kilka godzin dłużej, skutecznie znosząc uczucie zmęczenia. Innym pozytywnym skutkiem jej stosowania jest działanie antybakteryjne i przeciwzawałowe. Sam owoc guarany jest gorzki i niestety trudno dostępny w sklepach, dlatego warto wypróbować suplementy diety zawierające ją w swoim składzie.

Sposoby na poprawę nastroju jesienią?

Polecamy również: Ekspert radzi: Dieta na chandrę jesienią i zimą

 

Energia zimna

Wydawać by się mogło, że skoro zimne dni potrafią tak negatywnie na nas wpływać, to zapobieganie chandrze musi wiązać się jedynie z równoważeniem braku słońca i odpowiednią dawką ciepła. Nic bardziej mylnego, bowiem krioterapia w równym stopniu dostarcza organizmowi nowych pokładów energii. Kuracja chłodem składa się z trzech etapów: wstępnego, gdy nasze ciało przyzwyczaja się do ujemnej temperatury, właściwego, gdy przebywamy w komorze o temperaturze ok. -120 stopni i ruchowego, kiedy wykonujemy serię ćwiczeń. Całość sprawia, że utleniona krew krąży w żyłach nawet 4 razy szybciej niż normalnie. Dzięki zabiegowi nie tylko poprawia nam się humor, ale także zwalczamy bóle mięśni i stawów.

 

Dodaj szafran do jedzenia

Choć szafran najczęściej kojarzony jest z przyprawą kuchni śródziemnomorskiej, to jego szerokie zastosowanie w medycynie znane było już w starożytnym Egipcie. Dziś wiemy już, że lecznicze właściwości kwiatu szafranu wpływają na podniesienie poziomu serotoniny, czyli hormonu szczęścia. To właśnie on odpowiada za nasze pozytywne nastawienie do życia, dlatego osobom, pogrążonym w melancholii zaleca się picie 2 razy dziennie soków, koktajli lub ciepłego mleka z dodatkiem kilku nitek szafranu. W walce z chandrą świetnie sprawdzi się także napar z dziurawca.

 

Jaki jest sposób na poprawę nastroju jesienią?

Bezcenny pierwiastek

Redukuje uczucie zmęczenia i słabości, uodparnia na stres, stymuluje funkcjonowanie nie tylko układu krwionośnego, ale także nerwowego. Magnez, bo o nim mowa, jest jednym z najbardziej potrzebnych makroelementów w naszym organizmie, tymczasem większość z nas cierpi na jego niedobór. Wszystko przez „wypłukiwanie” go wywołane nadmiernym piciem kawy i herbaty, które pozbawia nas tego cennego pierwiastka. Aby nie odczuwać ciągłego znużenia, warto więc zadbać o prawidłową suplementację. Tym bardziej, że magnez jest trudno przyswajalny, stąd często zestawia się go z witaminą B6, która wzmaga jego działanie. Jest ona  też odpowiedzialna za utrzymanie prawidłowego poziomu serotoniny i adrenaliny, czyli hormonów mających kluczowe znaczenie dla odczuwania dobrego samopoczucia.

 

Jak widać, istnieje kilka sprawdzonych środków na pokonanie jesiennej melancholii. Stosując którykolwiek z nich warto pamiętać, że przyczyną chandry są przede wszystkim niedobory konkretnych składników wpływających na nasz układ nerwowy. Dlatego tak ważne jest optymalne dawkowanie poszczególnych substancji – ich nadmiar mógłby spowodować dodatkowe problemy zdrowotne, takie jak nudności, bóle głowy, zaburzenia snu czy przyspieszone bicie serca – wyjaśnia mgr Joanna Żarnowska, farmaceutka prowadząca aptekę w ramach programu PARTNER+.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (216 głosów, średnia: 4,20 z 5)
zapisuję głos...