Sposoby na odparzenia u niemowlaka

Opieka nad niemowlakiem to z pewnością piękne, ale też wyczerpujące doświadczenie. Maluszek potrzebuje nieustannej uwagi, jest bezbronny i narażony na wiele niebezpieczeństw. Jednym z nich jest pieluszkowe zapalenie skóry. Choć wielu rodziców obawia się, że spotkają się z problemami odparzeń u swojego dziecka, warto mieć na uwadze, że łatwo jest im zapobiegać. A jeśli nawet odparzenia wystąpią, można z nimi wygrać – najważniejsze, by działać szybko i adekwatnie.

Sposoby na odparzenia u niemowlaka

 

Czym jest pieluszkowe zapalenie skóry?

Pieluszkowe zapalenie skóry to choroba zapalna, objawiająca się zaczerwienieniem, wysypką oraz występowaniem pęcherzy na skórze w okolicach intymnych dziecka. Stan zapalny skóry jest wynikiem działania bakterii, które rozwijają się w ciepłym i wilgotnym środowisku, jakim jest pieluszka połączona na przykład z moczem dziecka. Podrażnienia są też wynikiem tarcia pieluszki i braku dopływu powietrza. Dlatego tak bardzo ważne jest przestrzeganie zasad higieny i częsta zmiana pieluch. Zdarza się jednak, że odparzenia są wynikiem także innych czynników np. biegunki lub antybiotykoterapii.

Profilaktyka odparzeń u niemowlaka

Profilaktyka polega przede wszystkim na częstej zmianie pieluch, co zapobiega rozwojowi bakterii. Przed założeniem nowej pieluszki, należy jednak przemyć okolice intymne dziecka wodą z mydłem lub wytrzeć za pomocą delikatnej chusteczki nawilżającej. Następnie dobrze jest na skórę zaaplikować krem nawilżający i regenerujący. To jednak nie wszystko. W pielęgnacji dziecka warto zwrócić uwagę na wiele innych czynników. Czy pieluszka pochodzi od sprawdzonego producenta, czy nie podrażnia skóry dziecka? Czy ręcznik, który używamy do wycierania maluszka jest odpowiedni? Czy niemowlak ubrany jest w przewiewne ubranka, które pozwalają skórze oddychać? Jaka jest temperatura otoczenia?

W letnie dni, albo w zimie – kiedy to pomieszczenia domu są bardzo nagrzane, dziecko będzie się więcej pocić, również pod pieluszką, co sprzyja rozwojowi odparzeń. Zbyt agresywne pocieranie dziecka ręcznikiem może z kolei powodować podrażnienia skóry – dlatego lepiej jest ręcznik delikatnie przykładać do ciała dziecka, tak aby mógł on dobrze wchłonąć wilgoć. Warto także od czasu do czasu pozwolić dziecku poleżeć bez pieluszki – wówczas skóra może odpocząć i zregenerować się.

Leczenie odparzeń u dziecka

Zdarza się, że mimo troskliwej opieki, na skórze dziecka pojawi się zaczerwienienie. Trzeba wówczas szybko działać. Ulgę przyniesie dobrej jakości krem, który działa łagodząco i regenerująco. Wśród wielu produktów dostępnych na rynku, warto wyróżnić Sudocrem. Maść posiada bardzo dobry skład, który jednocześnie jest bezpieczny dla delikatnej skóry dziecka i nie uczula jej. Krem ma działanie antybakteryjne i antygrzybiczne, jednocześnie nawilża i łagodzi skórę. Ma także działanie dezynfekujące. Co ciekawe, Sudocrem można także stosować profilaktycznie, czyli podczas zmiany pieluch. Jest łatwy do aplikacji, trzeba go nanieść na oczyszczoną skórę czubkiem palca i delikatnie wmasować w podrażniony obszar. Ponieważ krem jest wydajny, wystarczy jego niewielka ilość, a pierwsze efekty widać już po kilku godzinach po aplikacji. Co ważne, łagodzi on także nieprzyjemne dla dziecka objawy jak poczucie swędzenia czy pieczenia. Maść na odparzenia u niemowlaka można stosować tak często, jak jest to potrzebne – nie ma żadnych limitów. Najważniejsze jednak, by go zaaplikować zaraz po zauważeniu zmian na skórze, dzięki czemu szybko można się ich pozbyć. Więcej przeczytać można tu: http://sudocrempolska.pl/poradnik-rodzica/profilaktyka-odparzen-skory-dziecka-co-warto-wiedziec-i-stosowac/

Maluszek wymaga regularnych zmian pieluch – jeszcze minie wiele czasu, zanim nauczy się samo chodzić do toalety. Odpowiednia pielęgnacja delikatnej skóry dziecka jest w dużej mierze kwestią właściwych nawyków, które warto świadomie sobie wypracować. Niestety, odparzenia u niemowlaka zawsze mogą wystąpić. Na ten wypadek dobrze mieć w domu krem  Sudocrem , po który można sięgnąć w dowolnym momencie. Stan skóry dziecka powinien być przez nas regularnie monitorowany – szybkie działanie oznacza także szybsze wyleczenie z odparzeń pieluszkowych.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (65 głosów, średnia: 4,51 z 5)
zapisuję głos...