Najlepsze domowe sposoby na migrenę. Mamy dla was 10 wskazówek!

Migrena najczęściej dotyka kobiet w każdym wieku. Ból jest czasem tak silny, ze nie jesteśmy w stanie pracować i musimy wziąć wolny dzień w pracy. A w domu – nic nie pomaga. Okazuje się, że jest wiele domowych sposobów, które pomogą zminimalizować ataki. Mówimy tu oczywiście o przypadkach, które nie powtarzają się nagminnie. Jeśli jest to u ciebie częsty problem, koniecznie zrób badania.

Są takie dni, kiedy masz wrażenie, że twoja głowa rozpada się od środka, albo, że uderza w nią wielki młot? To migrena, która przychodzi nagle i nie ustępuje nawet przez kilka godzin. O ile takie napady zdarzają się sporadycznie, nie powinnaś się martwić tym, że ból jest zapowiedzią poważnej choroby. Mogą go wywoływać rozmaite czynniki zewnętrzne, od pogody, po zbyt ostre światło w pomieszczeniu. Na szczęście znane są domowe sposoby na migrenę, które pomogą zmniejszyć, a nawet wyeliminować ból. Mimo to nie ustaje? Wówczas konieczna będzie jak najszybsza konsultacja z lekarzem.

migrena

źródło: www.pixabay.com

Najlepsze domowe sposoby na migrenę. Mamy dla was 10 wskazówek!

To może ci pomóc na ból głowy:

 

1) Okulary przeciwsłoneczne

źródło: www.pixabay.com

Jeżeli zbyt intensywne światło wywołuje u ciebie ból głowy, możesz cierpieć na tzw. światłowstręt. Jeśli nie możesz akurat zaciągnąć zasłon w pomieszczeniu lub wyłączyć światła, pomogą okulary przeciwsłoneczne.

 

2) Słowo klucz: regularność

Jeżeli codziennie kładziesz się spać i wstajesz o podobnej porze, pilnujesz godzin posiłków i regularnie ćwiczysz, twój organizm prawidłowo funkcjonuje. A co za tym idzie – jest zdrowszy. Jeśli będziesz trzymała się planu, twoja migrena może na zawsze ustąpić.

 

3) Gorąca kąpiel

źródło: www.pixabay.com

Relaksująca kąpiel w ciepłej pianie jest dobrym sposobem na wszystko, również na migrenę. Rozluźnisz w ten sposób mięśnie, a użyte olejki, np. lawendowy pozwolą ci się wyciszyć. Aromaterapia pomaga również na ból głowy.

 

4) Skup się na oddechu

Musisz uspokoić oddech. Skup się na wdechu i wydechu przez co najmniej 10 minut. To cię uspokoi i zmniejszy stres. Poza tym rozluźnisz swoje ciało. Oddychając myśl kolejno o każdej części swojego ciała, rób to powoli i na głos.

 

5) Uspokajający zapach

Twoją migrenę mogą wywoływać również zapachy, które, choć o tym nie wiesz drażnią zmysły. Mogą to być cudze perfumy czy nawet woń posiłku. Ból głowy wyeliminujesz neutralizując zapachy za pomocą kawy lub mięty. Wystarczy, że zbliżysz olejek lub produkt do nosa na kilka minut i będziesz powtarzać czynność.

 

6) Zatyczki do uszu

Migrenę mogą wywoływać niemal wszystkie twoje zmysły, również słuch. Jeżeli jesteś w zbyt głośnym miejscu,  znajdź cichą przystań. Nie zawsze jest jednak taka możliwość, dlatego noś ze sobą zatyczki do uszu, które natychmiast podziałają.

 

7) Zimny okład

Nie tylko ciepła kąpiel, ale też  zimny okład może przynieść ulgę. Owinięcie wokół szyi szyi chłodnego okładu, uderzy w migrenę, zmniejszy ból głowy. Dzieje się tak, bowiem ochłodzenie krwi w drodze do mózgu mniejszy obrzęk, a więc i ból.

 

8) Masaż stóp piłeczką tenisową

Relaks stóp pozwoli zmniejszyć napięcie w innych mięśniach ciała. Aby porządnie je wymasować usiądź wygodnie w fotelu i połóż stopę na piłeczce tenisowej. Dociśnij i przesuwaj od palców, przez śródstopie, aż po piętę. Po kilku minutach zmień nogę.

 

9) Rozłóż napięcie naciskając błonę między palcami

Miejscem, w które można celować w celu rozłożenia napięcia, jest mięsista podkładka między kciukiem, a pierwszym palcem. Ściśnij ten obszar dwoma palcami i poczuj ból. Dlaczego może to pomóc? Między innymi dlatego, że poczujesz kontrolę nad bólem.

 

10) Potrzebujesz endorfin

Endorfin dostarczy ci zarówno sport, jak i orgazm. Regularne  dbanie o przyjemności, czyli o produkcję hormonów szczęścia, sprawią, że ból będzie rzadszy. A jeśli już się pojawi – endorfiny zadziałają jak naturalny środek przeciwbólowy. Można go jednak zastosować gdy migrena nie jest zbyt silna i będziesz w stanie na jakąkolwiek aktywność.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (132 głosów, średnia: 4,45 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. wioleta Sekura  13 lutego 2019 15:28

  Przydatny artykul!

  Odpowiedz
 2. macierzanka  13 lutego 2019 17:24

  Ciekawe informacje.

  Odpowiedz
 3. janka1312  13 lutego 2019 21:04

  mi zawsze pomaga wypicie dużej ilości zimnej wody mineralnej

  Odpowiedz
 4. Tara  13 lutego 2019 21:10

  Jak tylko poczujesz, że ona nadciąga… tabletka przeciwbólowa… Bo jak ból już się „rozbuja”, to już nic nie pomoże.

  Odpowiedz
  • Magdalena  15 lutego 2019 01:03

   Dokładnie. Zależy też czy kogoś na serio bardzo mocno boli czy tylko „smyra”. Ja niestety znam ten ból..

   Odpowiedz
   • Tara  19 lutego 2019 08:45

    Ja też… Taki „rozbujany” ból rozsadza głowę i zaczyna zbierać Ci się na wymioty… Tu żaden zapach już nie pomoże…

    Odpowiedz
 5. Biomedka  17 sierpnia 2020 07:51

  Na szczęście ten problem póki co mnie nie dotyczy i oby tak zostało.

  Odpowiedz
 6. Skosa Sandra  17 sierpnia 2020 20:17

  Migrena potrafi nieźle dać w kość. Na szczęście nie pojawiają się u mnie migreny,raczej lekkie bóle głowy od zatok.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany