Sposoby na jesienną chandrę

Wraz z jesienią rozpoczyna się sezon gorszego samopoczucia, obniżenia odporności. Brakuje nam słońca, częściej jesteśmy przygnębieni, więcej rzeczy nas denerwuje. Krótsze dni i pogorszenie pogody odbijają się na nas i powodują, że najchętniej poszlibyśmy w ślady niedźwiedzi i spali aż do wiosny. Przedstawiamy sposoby na jesienną chandrę, które nie nadszarpną naszego budżetu. Recepta? Wysypianie się, spotkania z przyjaciółmi, pozytywne myślenie i dobre, zdrowe jedzenie!

jesienna-depresja

Radzenie sobie z chandrą nie jest łatwe. Jesień to przecież dość kapryśna pora roku: z jednej strony wita nas pięknymi kolorami, a z drugiej atakuje mroźnymi porankami i wczesnym zmrokiem. Radzenie sobie z takimi warunkami nie jest łatwe. Tak samo jak nie łatwa jest walka z samą chandrą. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że bardzo często jest to stan, który zwiastuje depresję. Warto zatem rozpocząć walkę już na samym początku, kiedy pojawiają się pierwsze symptomy: znudzenie, niewyspanie, kłopoty ze snem, czy nawet bardzo często bagatelizowane, negatywne myślenie.

Sposoby na jesienną chandrę –  Nie bagatelizuj

Nie bagatelizuj problemu. To najgorsze rozwiązanie, na które możesz się zdecydować. Jeżeli zauważysz, że pogoda wywiera na Ciebie negatywny wpływ – zawalcz ze swoim wrogiem. Podejmując określone działania poprawisz swój nastrój, pomożesz sobie i swoim bliskim – Twój humor oddziałuje również na nich. Czy jesień na pewno stoi tylko pod znakiem deszczu mgły i braku słońca? A może jesteś w stanie dostrzec w niej coś pozytywnego? Jesień to przecież kolory! Zachwyć się nimi i dostosuj swoje otoczenie– zmień wystrój wnętrza, dodaj kilka akcentów, które kojarzą się pozytywnie Tobie i Twojej rodzinie: kasztany, kolorowe liście. Dostrzegaj lepsze strony: kiedy pada, usiądź z rodziną i zagraj w gry towarzyskie, spotkaj się z przyjaciółmi, poświęć czas dawno zapomnianej książce. Wysypiaj się. Sen to zdrowie, więc nie może go zabraknąć.

 jesień, kobieta, książka

 

Sposoby na jesienną chandrę – Przez żołądek…

Nie od dziś wiadomo, że dobre jedzenie poprawia humor. Skorzystaj z tej złotej zasady i poeksperymentuj w kuchni. Gotowanie to również dobry pretekst do spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Jesienna chandra może mieć wpływ na każdego. Zaskocz swoich bliskich pyszną kolacją, obiadem, czy śniadaniem do łóżka – nie ma przecież lepszego sposobu na rozpoczęcie dnia. – Dobre i zdrowe jedzenie poprawia nastrój. Endorfiny, czyli hormony szczęścia, wytwarzane są również dzięki jedzeniu. Jeżeli nie masz czasu na przygotowywanie skomplikowanych i czasochłonnych potraw, zdecyduj się na łatwiejsze dania. Wybierajmy wędliny, które nie są tłuste, zawierają dużo cennego białka i wartości odżywczych. Dodadzą nam siły i energii – radzi Małgorzata Wódkiewicz z Zakładów Mięsnych Pekpol Ostrołęka. Nie zapominajmy również o ważnych w tym okresie warzywach i owocach, które nie tylko zadbają o nasze samopoczucie, ale i zdrowie.

Warto również zadbać o odpowiednią suplementację. Jesienią i zimą nie zapomnijmy o uzupełnieniu magnezu, a także z braku promieni słonecznych o witaminie D.

Sposoby na jesienną chandrę – Nie czekaj!

Nie odkładaj na później walki z chandrą, bo Twój wróg może urosnąć do ogromnych rozmiarów. Zmiany zacznij już od teraz – popatrz bardziej przychylnie na pogodę za oknem, po pracy przejdź się przez park, który z pewnością zachwyci Cię swoimi kolorami. Wykorzystaj kreatywnie czas z rodziną, kiedy pada deszcz. Zacznij zwracać uwagę na to, co pozytywnego dzieje się w Twoim życiu. Przecież każdy kolejny dzień może być lepszy od poprzedniego – zależy to tylko od Ciebie, a tak niechciana jesień minie tak samo szybko jak zawitała w Twoje progi.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (285 głosów, średnia: 4,54 z 5)
zapisuję głos...