Sposoby na jesienną chandrę

Wraz z jesienią rozpoczyna się sezon gorszego samopoczucia, obniżenia odporności. Brakuje nam słońca, częściej jesteśmy przygnębieni, więcej rzeczy nas denerwuje. Krótsze dni i pogorszenie pogody odbijają się na nas i powodują, że najchętniej poszlibyśmy w ślady niedźwiedzi i spali aż do wiosny. Przedstawiamy sposoby na jesienną chandrę, które nie nadszarpną naszego budżetu. Recepta? Wysypianie się, spotkania z przyjaciółmi, pozytywne myślenie i dobre, zdrowe jedzenie!

jesienna-depresja

Radzenie sobie z chandrą nie jest łatwe. Jesień to przecież dość kapryśna pora roku: z jednej strony wita nas pięknymi kolorami, a z drugiej atakuje mroźnymi porankami i wczesnym zmrokiem. Radzenie sobie z takimi warunkami nie jest łatwe. Tak samo jak nie łatwa jest walka z samą chandrą. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że bardzo często jest to stan, który zwiastuje depresję. Warto zatem rozpocząć walkę już na samym początku, kiedy pojawiają się pierwsze symptomy: znudzenie, niewyspanie, kłopoty ze snem, czy nawet bardzo często bagatelizowane, negatywne myślenie.

Sposoby na jesienną chandrę –  Nie bagatelizuj

Nie bagatelizuj problemu. To najgorsze rozwiązanie, na które możesz się zdecydować. Jeżeli zauważysz, że pogoda wywiera na Ciebie negatywny wpływ – zawalcz ze swoim wrogiem. Podejmując określone działania poprawisz swój nastrój, pomożesz sobie i swoim bliskim – Twój humor oddziałuje również na nich. Czy jesień na pewno stoi tylko pod znakiem deszczu mgły i braku słońca? A może jesteś w stanie dostrzec w niej coś pozytywnego? Jesień to przecież kolory! Zachwyć się nimi i dostosuj swoje otoczenie– zmień wystrój wnętrza, dodaj kilka akcentów, które kojarzą się pozytywnie Tobie i Twojej rodzinie: kasztany, kolorowe liście. Dostrzegaj lepsze strony: kiedy pada, usiądź z rodziną i zagraj w gry towarzyskie, spotkaj się z przyjaciółmi, poświęć czas dawno zapomnianej książce. Wysypiaj się. Sen to zdrowie, więc nie może go zabraknąć.

 jesień, kobieta, książka

 

Sposoby na jesienną chandrę – Przez żołądek…

Nie od dziś wiadomo, że dobre jedzenie poprawia humor. Skorzystaj z tej złotej zasady i poeksperymentuj w kuchni. Gotowanie to również dobry pretekst do spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Jesienna chandra może mieć wpływ na każdego. Zaskocz swoich bliskich pyszną kolacją, obiadem, czy śniadaniem do łóżka – nie ma przecież lepszego sposobu na rozpoczęcie dnia. – Dobre i zdrowe jedzenie poprawia nastrój. Endorfiny, czyli hormony szczęścia, wytwarzane są również dzięki jedzeniu. Jeżeli nie masz czasu na przygotowywanie skomplikowanych i czasochłonnych potraw, zdecyduj się na łatwiejsze dania. Wybierajmy wędliny, które nie są tłuste, zawierają dużo cennego białka i wartości odżywczych. Dodadzą nam siły i energii – radzi Małgorzata Wódkiewicz z Zakładów Mięsnych Pekpol Ostrołęka. Nie zapominajmy również o ważnych w tym okresie warzywach i owocach, które nie tylko zadbają o nasze samopoczucie, ale i zdrowie.

Warto również zadbać o odpowiednią suplementację. Jesienią i zimą nie zapomnijmy o uzupełnieniu magnezu, a także z braku promieni słonecznych o witaminie D.

Sposoby na jesienną chandrę – Nie czekaj!

Nie odkładaj na później walki z chandrą, bo Twój wróg może urosnąć do ogromnych rozmiarów. Zmiany zacznij już od teraz – popatrz bardziej przychylnie na pogodę za oknem, po pracy przejdź się przez park, który z pewnością zachwyci Cię swoimi kolorami. Wykorzystaj kreatywnie czas z rodziną, kiedy pada deszcz. Zacznij zwracać uwagę na to, co pozytywnego dzieje się w Twoim życiu. Przecież każdy kolejny dzień może być lepszy od poprzedniego – zależy to tylko od Ciebie, a tak niechciana jesień minie tak samo szybko jak zawitała w Twoje progi.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (284 głosów, średnia: 4,54 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Gocha  2 listopada 2015 07:31

  Czasem mnie dopada jesienna chandra, a z wysypianiem jest trudno przy małym dziecku :/

  Odpowiedz
 2. Żanett  2 listopada 2015 07:47

  U mnie jesienią witamina D jest podstawą. Bardzo lubię jesień i szkoda nie podziwiać jej uroków przez złe samopoczucie i apatię 🙂

  Odpowiedz
 3. AnnaKwasniak  2 listopada 2015 10:27

  Artykuł bardzo na czasie… u mnie chandra zbliża się wielkimi krokami

  Odpowiedz
 4. Aneta  2 listopada 2015 13:43

  Trzeba sobie jakoś radzić 🙂

  Odpowiedz
 5. bbo  2 listopada 2015 14:31

  Szkoda tylko, że ta piękna złota jesień ze zdjęć, to już raczej za nami…

  Odpowiedz
 6. macierzanka  3 listopada 2015 13:01

  Mnie dopada jesienna chandra co roku w listopadzie.

  Odpowiedz
 7. Patriszia  4 listopada 2015 21:25

  Nie mam problemu z jesienną chandrą bo bardzo lubię tę porę roku.

  Odpowiedz
 8. as_sa  5 listopada 2015 17:41

  Wit D faktycznie pomaga?

  Odpowiedz
 9. Wusia  6 listopada 2015 18:31

  Czekolada, dobra kawka i ciacho z koleżanką, albo kieliszek wina wieczorem z mężem i od razu humor wraca.

  Odpowiedz
 10. Agnieszka  10 listopada 2015 15:55

  W walce z jesienną chandrą wszystkie przyjemne i miłe chwyty dozwolone

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany