Sposoby na infekcje intymne

Infekcje intymne są jednymi z najczęściej spotykanych dolegliwości ginekologicznych.  Cierpią na nie kobiety w każdym wieku. Poznaj przyczyny powstawania tych przykrych dolegliwości oraz sposoby leczenia.

infekcje intymne

Do najbardziej charakterystycznych objawów schorzenia należą: obrzęk, świąd, pieczenie, zaczerwienienia, ból sromu, upławy o nieprzyjemnym zapachu oraz ból w okolicach podbrzusza. Dolegliwościom z reguły towarzyszy uczucie suchości w pochwie oraz ból podczas stosunków seksualnych. Dodatkowo wiele kobiet zgłasza problemy z oddawaniem moczu – zwykle jest to częstomocz, zapalenie pęcherza.

Infekcje intymne – Przyczyny oraz rodzaje stanów zapalnych

Chociaż zainfekować możemy się wszędzie (toalety, ręczniki, baseny, przebieralnie, nieodpowiednio zdezynfekowane solaria, sauny), to jednak wiele zakażeń może przenoszona być również poprzez kontakty płciowe. Zapalenia pochwy możemy podzielić ze względu na czynniki, które je wywołałą nn :

– infekcja grzybicze– wywołana przez grzyby (najczęściej są to grzyby z rodzaju Candida) Infekcji tej towarzyszą nieprzyjemne objawy ze strony układu moczowo-płciowego takie jak:, świąd, pieczenie, zaczerwienieniem, ból podczas oddawania moczu. Upławy mają gęstą, serowatą konsystencję o białym i żółtym zabarwieniu;

– infekcja bakteryjna – wywołana przez bakterie. Upławy występują sporadycznie – są białe lub szarawe, o rybim zapachu;

– rzęsistkowe zapalenie pochwy – zakażenie spowodowane obecnością w pochwie pierwotniaka (rzęsistka pochwowego). Niekiedy bezobjawowe, ale w fazie zaawansowanej wydzielina jest wodnista, szaro-zielona o nieprzyjemnym zapachu.

Infekcjom intymnym sprzyjają kuracje antybiotykowe, a także rzadkie zmienianie podpasek i tamponów podczas miesiączki.  W tym czasie krew powoduje zmianę środowiska z kwaśnego na obojętne, a także odkładając się na kroczu i środkach higieny powoduje namnażanie bakterii.  Objawy infekcji nasilają się tuż przed miesiączką.

Odpowiedzialne za infekcje mogą być również infekcje innych narządów, jak gardła, czy ucha. Również zmiany hormonalne mogą sprzyjać infekcjom, dlatego szczególnie narażone na nie  mogą być kobiety w ciąży, czy w trakcie menopauzy.

Infekcje intymne – Czym się leczyć?

Przede wszystkim musisz udać się do lekarza. Objawy możesz osłabiać lekami dostępnymi w aptekach bez recepty, jednak musisz mieć świadomość, że mają one działanie wspomagające i mogą dać mylne wrażenie usunięcia infekcji, która może się nasilać i atakować kanał szyjki macicy. Bakterie mogą również docierać do ścian macicy i jajowodów.

Rozpoznanie rodzaju infekcji następuje podczas badania ginekologicznego. Zastosować można wiele leków  w leczeniu tego rodzaju infekcji. Lekarz ginekolog zaproponować może różne schematy leczenia. Co najważniejsze w pierwszy etapie leczenia najeży zlikwidować przyczyny infekcji. Ginekolog zalecić może leki przyczynowe, najczęściej mogą to być chemioterapeutyki lub antybiotyki.  Mogą być do leki doustne lub dopochwowe. Ich funkcja to zahamowanie  namnażania patogennych mikroorganizmów.

Polecamy również: Uwaga na chlamydię! Powoduje bezpłodność

Obok leczenia przyczynowego zastosować można inne leki zmniejszające intensywność objawów infekcji intymnych takich jak: ból, świąd czy pieczenie.

–  Jednym z  nich jest wodny roztwór  chlorowodorku benzydaminy, który stosowany w formie zewnętrznych przemywań okolic intymnych lub irygacji dopochwowych złagodzić może objawy. Lek działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, posiada również właściwości antyseptyczne a jego stosowanie może przyspieszyć proces dochodzenia do zdrowia. – radzi ginekolog – położnik Jacek Tulimowski.

W tym czasie watro jest również zakwaszać mocz, przyjmując witaminę C lub preparaty na bazie żurawiny. O dziwo zbyt częste przemywanie okolic intymnych również nie jest wskazane, by nie uszkadzać naturalnej flory bakteryjnej – najlepiej robić to dwa razy dziennie w letniej wodzie, pod prysznicem. Należy unikać, szczególnie w tym czasie długich, gorących kąpieli w wannie.

Długie noszenie spodni w tym czasie również nie jest wskazane. Jeśli jesteś ich zwolenniczką na co dzień, zrezygnuj z nich chociaż w domu. Zamiast tego zmień bieliznę, załóż luźną spódnicę lub bardzo luźne dresy. W tym czasie też lepiej zrezygnować z seksownej, koronkowej bielizny i stringów. Postaw na luźniejsze, naturalne i przewiewne bawełniane majtki.

Do podmywania używaj łagodnych, bezzapachowych preparatów. Możesz również stosować do tego napar z rumianku.

W przypadku, gdy jesteś aktywna seksualnie pamiętaj, by również poddać kuracji swojego partnera, który może być nosicielem bakterii – stąd często powracające infekcje. Receptę na preparat dla niego (np. maść) może wypisać Twój ginekolog. Leczenie infekcji intymnych trwa zazwyczaj ok. 7 dni.


Polecamy:

Tantum RosaTantum Rosa to lek dostępny bez recepty. Zawiera chlorowodorek benzydaminy, wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, znieczulające i odkażające. Lek podawany  miejscowo szybko się wchłania, gromadząc się w tkankach objętych procesem zapalnym oraz łagodzi objawy infekcji. Zmniejsza obrzęk, przekrwienie śluzówki pochwy i sromu.

Wskazania do stosowania:

Leczenie dolegliwości i objawów (ból, pieczenie, świąd, upławy, zaczerwienienie, obrzęk) w:

  • przebiegu zapalenia sromu i pochwy,
  • przebiegu zapalenia szyjki macicy różnego pochodzenia,
  • również po chemio- i radioterapii,
  • w profilaktyce przed- i pooperacyjnej
  • połogu.

Cena: 10 saszetek ok. 26,00 zł

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (141 głosów, średnia: 4,62 z 5)
loading... zapisuję głos...