Sposoby na dziecko-niejadka

Kiedy w domu pojawia się dziecko, w życiu rodziców następuje prawdziwy przełom. Wszystkie sprawy, małe i duże, ulegają zmianie. Najważniejszy staje się mały człowiek, jego potrzeby i pragnienia. Zdarza się, że najwięcej trosk przysparzają rodzicom prozaiczne ? wydawałoby się ? problemy z odżywianiem malca-niejadka, zwłaszcza gdy niechęć do jedzenia nie mija z upływem miesięcy, a nawet lat. Co zrobić w takiej sytuacji?

Sposoby na dziecko-niejadka

Każdy rodzic powinien pamiętać o kilku ważnych regułach dotyczących odżywiania i ? co ważniejsze ? przestrzegać ich. Dzięki nim nakarmienie dziecka niezbyt lubiącego jedzenie przestanie być problemem. Postępowanie z niejadkiem wymaga wypracowania odpowiednich nawyków u rodziców, dużej dozy determinacji i cierpliwości.

 

Po pierwsze, nic na siłę. Każde dziecko je tyle, ile potrzebuje. Jeśli danego dnia nie będzie miało ochoty na przygotowany posiłek, nie należy wpadać w panikę. Po takiej jednodniowej głodówce na pewno będzie chciało coś przekąsić.

Bardzo dobrym sposobem na niejadka jest wprowadzenie stałych pór posiłków. Dzięki takiej regularności można kontrolować, czy dziecko ma zapewnione odpowiednie przerwy po jedzeniu, i zaobserwować np. podjadanie, które bywa najważniejszą przyczyną braku apetytu czy w ogóle zainteresowania daniami głównymi. Czasem przed ustaleniem harmonogramu warto zbadać, o jakiej porze maluch zwykle jest głodny, i dostosować się do niego.

Sposob na niejadka

Niezwykle istotną kwestią jest wspólne spożywanie posiłków. Wprowadzenie codziennego rytuału jedzenia może okazać się dużą atrakcją dla maluszka. Trochę starsze dzieci można włączyć w przygotowanie jedzenia lub zachęcić do nakrywania do stołu. Danie stworzone przez malca z pewnością szybciej zniknie z talerza, a właśnie o to chodzi rodzicom. Dodatkowo wspólne posiłki są świetną okazją do rozmowy przy stole, do opowiadania ciekawych historii czy po prostu do bycia razem. W rodzinnej atmosferze poczucie bezpieczeństwa malucha znacznie wzrośnie, co pozytywnie wpłynie na jego rozwój, a samo jedzenie skojarzy się dziecku z najmilszymi chwilami dnia.

 

Atrakcyjna dla dzieci będzie także różnorodność na talerzu. Kanapki w ciekawych kształtach, kolorowe warzywa czy buźki stworzone z sosów mogą zachęcić do skosztowania i… pochłonięcia dania w całości. Ważne jest także to, aby maluch ? już od pierwszych samodzielnych posiłków ? miał swój kubek, talerz czy sztućce. Kolorowe, nietłukące naczynia, wybrane przez dziecko, staną się naszym sprzymierzeńcem podczas namawiania go do jedzenia.

Sposob na niejadka - roznorodnosc na talerzu

Na apetyt niejadka z pewnością wpłyną napoje. Najlepiej sprawdzi się w takim wypadku woda źródlana, zwłaszcza jeśli nie będzie zawierała słodzonych dodatków. Korzyści z picia naturalnej wody trudno przecenić. Dzięki niej wartości odżywcze są dostarczane do odpowiednich komórek w organizmie, a toksyny wypłukiwane. Nie ma także zagrożenia próchnicą. Należy przy tym pamiętać o odpowiedniej ilości wody, którą dzieci powinny wypijać. Maluchom ważącym do 10 kg wystarczy ok. 100 ml płynu na każdy kilogram masy ciała, a cięższym zaproponujmy 1000 ml płynów oraz 50 ml na każdy kilogram masy ciała powyżej 10 kg. Pamiętajmy, że suma wszystkich przyjmowanych w ciągu dnia płynów nie powinna przekroczyć 1,5 l.

Im częściej rodzic sam sięgnie po wodę podczas posiłków, tym szybciej przekona swoje dziecko do jej picia. Oczywiście i w tym wypadku można uciec się do kilku sztuczek. Jeśli na przykład malec uzna, że woda jest niesmaczna, można dodać do szklanki plasterek cytryny lub kilka listków mięty. Oprócz tego dobrym pomysłem okaże się dorzucenie do naczynia kilku kolorowych kostek lodu lub podanie wody w kolorowej szklance czy ulubionym kubku ze słomką (najlepiej, jeśli będzie ona miała jakiś nietypowy kształt).

Woda zrodlana dla dziecka - Mama i ja

Każde przyzwyczajenie dziecka warto kształtować przez zabawę. Przykładowo można urządzić konkurs na najlepszą historię wyjaśniającą, dlaczego woda jest zdrowa, lub bawić się, że woda to magiczny eliksir, dzięki któremu malec stanie się mądrzejszy od wszystkich przebiegłych bajkowych czarodziejów. Historie o pracowitych kroplach, zanoszących witaminy na przykład do bolącego palca, mogą umilać wspólne posiłki, stać się cyklem opowiadanym na dobranoc lub tematem prac plastycznych.

Wybór wody powinien być przemyślany. Niejadkowi najlepiej zaproponować wodę dostosowaną do jego potrzeb ? niskozmineralizowaną, pozbawioną bakterii chorobotwórczych oraz nadmiaru soli mineralnych. Idealna może okazać się zdrowa woda Mama i ja, która z pewnością zasmakuje każdemu ? nawet najwybredniejszemu dziecku.

 

Zobacz także: Herbatka dla Niejadka firmy Posti

herbatka-dla-niejadka
Jak powinno wyglądać zdrowe odżywianie u dzieci

zdrowe-drugie-sniadanie-u-dziecka

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (92 głosów, średnia: 4,26 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. kamilawaw  20 grudnia 2011 15:16

    Dobrze jest samemu spróbować to, co podaje się dziecku. Gdy skosztowałam zupki dla małych dzieci, której za żadne skarby nie chciała jeść moja córa-zrozumiałam dlaczego! Zupka była mdła i niesmaczna, nic więc dziwnego, że dziecko wybrzydzało-drogie mamy-odrobina przypraw, soli czy śmietany z pewnością nie zaszkodzi dziecku, a sprawi, że danie stanie się „zjadliwe”:)

    Odpowiedz
  2. halinka1006  26 grudnia 2011 11:36

    dokładnie zgadzam się z powyższą wypowiedzią

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany