Sposoby na ciężkie nogi, opuchnięte kostki i zmęczone łydki
Często po długim dniu nogi są opuchnięte i obolałe. Problem nasila się latem, kiedy panują wysokie temperatury. Co zrobić, gdy po pracy, podróży lub domowej krzątaninie dokucza nam ból nóg? Podpowiadamy!
Ciężkie nogi to niestety coraz częstsza dolegliwość, która pojawia się u różnych osób niezależnie od wieku. Pierwsze bóle łydek, obrzęki i opuchnięcia kostek mogą pojawić się już w okolicy 20 roku życia. Jak łagodzić uczucie zmęczonych nóg? Co zrobić, by zniwelować ból? Oto najlepsze sposoby na ciężkie nogi, opuchnięte kostki oraz zmęczone łydki. Poznaj proste, domowe metody, dzięki którym na pewno poczujesz ulgę!
Sposoby na ciężkie nogi
Uczuciu ciężkich nóg najczęściej towarzyszą obrzęki wokół kostek, piekący lub kłujący ból łydek i stóp, skurcze mięśni, mrowienie, swędzenie i zmiany na skórze. Jak pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości? Oto kilka sposobów!
Nawadnianie organizmu – picie wody mineralnej, świeżych soków bez cukru, zup, naparów ziołowych oczyszcza ciało z toksyn, eliminuje tłuszcze, dzięki czemu zapobiega bólowi nóg.
Wygodne buty – optymalny obcas powinien mieć wysokość nie przekraczającą 2 centymetrów, nie powoduje wtedy obciążenie nóg i umożliwia równomierne rozłożenie ciężaru ciała.
Unikanie zakładania nogi na nogę – zwiększa to ciśnienie krwi w żyłach, prowadzi do powstawania obrzęków.
Aktywność fizyczna – każdego dnia należy spacerować, chodzić po schodach lub wykonywać ćwiczenia usprawniające krążenie (pływanie, jazda na rowerze).
Noszenie przewiewnej odzieży – nie noszenie rzeczy obciskających nogi (skarpet, ciasnych pończoch), ani butów na obcasie. Zakładanie rajstop relaksujących lub przeciwobrzękowych.
Unikanie przebywanie długo w jednej pozycji – siedzenie lub stanie przez kilka godzin może powodować obrzęki i dyskomfort. W miarę możliwości, najlepiej wykonywać proste ćwiczenia, np. ruchy stopami, unoszenie nóg, zginanie kolan na przemian lub stawanie na palcach.
Masaż nóg – uciskanie powinno się rozpoczynać od stóp i przechodzić w kierunku mięśni ud. W zabiegu można wykorzystać maść lub żel.
Chłodne kąpiele – polewanie nóg zimną wodą, zastosowanie na zmęczone nogi zimnego prysznica, moczenie nóg w wodzie z solą lub olejkiem, np. lawendowym, cytrusowym.
Wcieranie żeli, maści i kremów – żele i maści z diosminą, hesperydyną lub heparyną przeciwdziałają zakrzepom i obrzękom. Produkty z mentolem działają chłodząco i kojąco, a olejkiem lawendowym – łagodzą obrzęki oraz ból. Środki z wyciągiem z nasion kasztanowca lub arniką działają przeciwzapalnie, ściągająco i przeciwbakteryjnie. Żele z oczarem wirginijskim działają przeciwzapalnie, ściągająco oraz przeciwkrzepliwie.
Suplementacja rutyny i witaminy C – odpowiadają za prawidłowy stan naczyń krwionośnych, uszczelniają je, przeciwdziałają obrzękom.
Odpowiedni relaks – leżenie z nogami uniesionymi do góry, powyżej tułowia, podkładanie pod nogi poduszki lub koca.
Powyższe informacje są jedynie sugestią i nie powinny zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skonsultować się z lekarzem.