Sposoby na ciemne mieszkanie

Już kilka prostych trików sprawić może, że ciemne pokoje będą wydawać się jaśniejsze. Jak osiągnąć taki efekt?

Ilość światła wpływa nie tylko na wygląd i komfort użytkowania pomieszczeń, ale także na nasze samopoczucie. Już kilka prostych trików sprawić może, że ciemne pokoje będą wydawać się jaśniejsze.

Sposoby na ciemne mieszkanie

Światło dzienne

Światło dzienne odgrywa istotną rolę w naszym życiu. Reguluje nie tylko na nasz biologiczny zegar, ale także nadaje klimat pomieszczeniom i często wpływa na rachunki za energię. Niestety nie zawsze ilość promieni słonecznych, która dociera do pomieszczeń jest wystarczająca. To, jak doświetlone są wnętrza, zależy od kilku czynników m.in. liczby  okien, ich wielkości, a także usytuowania. Do wnętrz, których okna wychodzą na północ lub na wschód, dociera mniej światła dziennego, niż do tych znajdujących się na zachodzie, czy południu. Ciemne pomieszczenia nie tylko nie wyglądają dobrze, ale również negatywnie wpływają na komfort ich użytkowania oraz nasze samopoczucie.

Przeszklenia

W przypadku ciemnych wnętrz na pewno przydatne okaże się szkło. Jest nie tylko dekoracyjnym, ale również bardzo funkcjonalnym elementem wystroju. Charakteryzuje się bardzo wysoką przepuszczalnością światła, dlatego też odpowiednio wykorzystane może powiększyć optycznie i rozjaśnić nawet najciemniejsze pomieszczenie. Same okna to często jednak za mało, by pokój był wystarczająco doświetlony. Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku jest  zamontowanie szklanych ścian lub przeszklonych drzwi. – W ofercie Invado dostępnych jest wiele modeli, o różnej barwie i przezroczystości szkła, dlatego można dopasować je do każdego pomieszczenia. Dzięki nim do środka wpadać będzie więcej światła, ale także wnętrza zyskają unikatowy, niepowtarzalny wygląd. – tłumaczy Adam Hucz z firmy Invado, produkującej m.in. przeszklone modele D’Artagnan. Nowoczesne technologie pozwalają na wytwarzanie szyb o różnych wzorach, przejrzystości, a także natężeniu przenikającego przez nie światła. Najwyższą przezroczystością charakteryzują się typu Master Carre, Chinchila lub wykonane z kryształu fazowanego. Większą prywatność zagwarantują natomiast szkła matowe i ornamentowe. – Drzwi z szybami matowymi np. typu Contrasto cechują się bardzo małą przejrzystością, pozwalają  jednak na dostateczne przenikanie  światła do wnętrz. – wyjaśnia A. Hucz.

Inne rozwiązania

Zadowalający efekt przyniesie także zmiana innych elementów w aranżacji mieszkania. W ciemnych pomieszczeniach najlepiej stosować biel lub jasne, pastelowe barwy, które nie pochłaniają światła np.: écru, zieleń czy odcienie żółtego. Dobrym rozwiązaniem będą także lustra. Nie tylko powiększają przestrzeń, ale także sprawiają, że wnętrza są  jaśniejsze. Warto pamiętać jednak, że zwierciadła odbijają wszystko, co znajduje się w pobliżu, mogą więc również potęgować wrażenie bałaganu. Ilość wpadającego światła znacznie ograniczają zasłonięte okna. Lepiej zrezygnować z ciężkich zasłon lub firan i zastąpić je delikatnymi, finezyjnie upiętymi tkaninami. W ciemnych pokojach niezbędne jest również wyjątkowo staranne dobieranie sztucznego oświetlenia. Odpowiednie lampy dostatecznie rozjaśnią każdy zakątek pomieszczenia, a przy tym zapewnią komfort  jego użytkowania.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (154 głosów, średnia: 4,55 z 5)
loading... zapisuję głos...