Domowe sposoby na ból zęba – porady eksperta

W przypadku, gdy nie masz w domowej apteczne żadnych leków przeciwbólowych możesz wykorzystać domowe sposoby na ból zęba. Naturalne metody zwalczania dolegliwości bólowych mogą zastąpić środki farmaceutyczne w przypadku, gdy nie możemy ich zażywać – nadwrażliwość żołądka, refluks,  ciąża. Wspólnie z naszym ekspertem lek. dent. Przemysławem Uliaszem przedstawiamy sposoby na ból zęba zaczerpnięte z wiedzy naszych dziadków.

Domowe sposoby na ból zęba

Domowe sposoby na ból zęba – Jodyna

W uśmierzeniu bólu zęba może pomóc jodyna. Jest to rozcieńczony w etanolu roztwór jodu z dodatkiem jodku potasu, który przeważnie służy do dezynfekcji skóry przy zranieniach lub otarciach. Preparat ten zabija szkodliwe bakterie, wirusy i grzyby, a także posiada właściwości przeciwbólowe. Aby znieczulić zęba należy przyłożyć do niego nasączony jodyną wacik lub płukać bolące okolice wodą z dodatkiem kilku kropel tego brunatnego roztworu.

Domowe sposoby na ból zęba – Czosnek i cebula

Kolejnym środkiem zaradczym jest czosnek, nazywany przez wiele osób „naturalnym antybiotykiem”. Posiada on właściwości antybakteryjne i przeciwbólowe. Zawiera także antyoksydanty zwalczające nadmiar wolnych rodników. Podczas rozgniatania ząbków wydziela się allicyna, która ma działanie przeciwgrzybiczne. Podobnie, jak czosnek, cebula posiada właściwości lecznicze, dlatego połączenie tych dwóch warzyw może skutecznie pomóc w walce z uporczywym bólem.  Zarówno czosnek jak i cebulę powinno się rozgnieść lub poszatkować i wymieszać. Tak przygotowaną miazgę trzeba żuć lub przyłożyć do chorego miejsca.

Domowe sposoby na ból zęba – Szałwia

Remedium na ból zęba może być również szałwia. Liście tej leczniczej rośliny zawierają około 3% olejku eterycznego, a także m.in. garbniki, flawonoidy, witaminę B1, witaminy z grupy B3, karoteny oraz witaminę C. Roślina ta również posiada właściwości odkażające i grzybobójcze, które zapobiegają rozwojowi infekcji. W walce z bólem zęba skuteczny może okazać się napar z liści szałwii, które należy zalać wrzątkiem i zaparzyć. Po ostygnięciu płynu, powinno się nim płukać jamę ustną.

Domowe sposoby na ból zęba – Goździki

Na ból zęba mogą pomóc również goździki, powszechnie znane jako przyprawa kulinarna. Są to nierozkwitłe i wysuszone pąki kwiatowe drzewa goździkowego, które stosuje się jako lek w medycynie indyjskiej i chińskiej. Olejek goździkowy ma właściwości przeciwbólowe i antyseptyczne. Nasączony nim wacik należy przykładać do zęba przez około 15 minut. Można również zmiażdżyć goździki i umieścić je w bolącym miejscu.

Domowe sposoby na ból zęba – Alkohol

Do pozbycia się bólu zęba może być użyty również alkohol, który ma właściwości znieczulające i odkażające. Nasączony alkoholem wacik należy przykładać do bolącego zęba, lub płukać jego okolice.

Domowe sposoby na ból zęba – Sok z zielonej papai

Działanie przeciwbólowe ma również sok z zielonej papai. Ten owoc ma właściwości bakteriobójcze i mukolityczne tzn. rozpuszcza martwe tkanki i oczyszcza ranę. Preparaty z tego owocu występują w wielu medykamentach stomatologicznych. Sok z zielonej papai może być ratunkiem na ból zęba podczas zagranicznej wycieczki. Aplikuje się go na sączku.

Domowe sposoby na ból zęba – Kłącza tataraku

Kłącza tataraku to staropolska metoda walki z bólem zęba. Zawierają olejek eteryczny, gorycze, garbniki, witaminę C i sole mineralne. Mają właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne. Ich żucie działa również przeciwbólowo.

Domowe sposoby na ból zęba – Olejek eukaliptusowy

Pacjenci gabinetów stomatologicznych mogą kojarzyć charakterystyczny, intensywny zapach eterycznego olejku eukaliptusowego. Stosuje się go w medycynie naturalnej i aromaterapii. Jego głównym składnikiem jest cyneol, który zwalcza bakterie, a także seskwiterpeny o właściwościach przeciwzapalnych. Olejek eukaliptusowy działa chłodząco i rozkurczowo. Jest składnikiem past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej.

Domowe sposoby na ból zęba – Soda oczyszczona

Na ból dziąseł może okazać się pomocna soda oczyszczona. Kwaśny węglan wapnia powoduje podniesienie pH, blokuje rozwój bakterii, stany zapalne, a także ułatwia procesy naprawcze w tkankach miękkich. Jamę ustną należy płukać rozpuszczoną w szklance wody łyżką sody.

Domowe sposoby na ból zęba – Imbir

Imbir jest głównie znany jako przyprawa, ale posiada również właściwości lecznicze. Korzystnie wpływa na jamę ustną ponieważ ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i odkażające. Te szczególne właściwości wynikają z leczniczego działania zawartej w nim żywicy oraz olejku eterycznego. Zmielony imbir powinno się wymieszać z niewielką ilością wody, umieścić na waciku i przyłożyć go do zęba. Można również skorzystać z olejku imbirowego.

 Na nieleczonych zębach zaatakowanych przez próchnicę znajduje się wiele bakterii i toksyn. W jej zaawansowanym stadium szkodliwe mikroorganizmy mogę przedostać się nawet do miazgi. W konsekwencji dentysta musi zastosować leczenie kanałowe, a ząb staje się martwy i podatny na uszkodzenia mechaniczne. Bakterie przedostają się do układu krwionośnego, co może doprowadzić do zapalenia mięśnia sercowego i innych poważnych chorób – powiedział lek. dent. Przemysław Uliasz , ekspert kampanii „Lekcja Stomatologii”

Domowe sposoby na zwalczanie bólu zęba mogą przydać się osobom, które nie mają pod ręką środków przeciwbólowych, bądź nie mogą ich zażywać – np. olejek goździkowy dla kobiet w ciąży. Nie są jednak trwałym rozwiązaniem problemu. Dolegliwości bólowe są oznaką stanu zapalnego i sygnałem do podjęcia leczenia, by uniknąć późniejszych powikłań, które mogą być niebezpieczne dla naszego organizmu.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (155 głosów, średnia: 4,68 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  24 stycznia 2015 08:46

  Można też dziaslo posmarowac maścią dla dzieci na ząbkowanie. Usmierza ból:-).

  Odpowiedz
 2. martucha180  24 stycznia 2015 10:15

  Tak naprawdę wiedziałam tylko o szałwii, a tu tyle jeszcze różnych sposobów!

  Odpowiedz
 3. bbo  24 stycznia 2015 20:03

  O wykorzystaniu jodyny słyszałam, a szałwię stosuję przy aftach i pleśniawkach.

  Odpowiedz
 4. luna341  25 stycznia 2015 20:06

  Bol zęba potrafi dać w kość.Podane sposoby mogą na chwile łagodzić,lepiej nie czekać i natychmiast udać się do stomatologa

  Odpowiedz
 5. Wusia  30 stycznia 2015 15:15

  Szałwia, czosnek i jodyna jak njbardziej , ale to tylko doraźne środki i na krótką metę.
  Wizyty u dentysty nie da się niestety odwlekać w nieskończoność.

  Odpowiedz
 6. macierzanka  4 lutego 2015 12:23

  Cenne porady , większości nie znałam.

  Odpowiedz
 7. aseret  8 lutego 2015 19:20

  Uważam, że należy chodzić systematycznie doi dentysty, wtedy jest o wiele mniejsze ryzyko, ze będzie nas bolał ząb.

  Odpowiedz
 8. Kmakolagwa  19 lutego 2015 14:20

  Super. Na pewno skorzystam z nie których sposobów. Na bolące dziąsła bardzo dobrze sprawdza się również rozcieńczona z wodą, woda utleniona. Należy rozcieńczyć je ze sobą w stosunku jedna łyżka wody i jedna wody utlenionej i trzeba powstałą mieszanką płukać zęby.

  Odpowiedz
 9. lisa  26 marca 2015 15:11

  domowe sposoby na ból zęba nie mogą zastąpić wizyty u stomatologa a jedynie uśmierzyć ból do czasu wizyty w gabinecie!

  Odpowiedz
 10. Hidari11  29 marca 2015 21:51

  Z jodyną do buzi bym się wstrzymała zdecydowanie.
  Soda oczyszczona natomiast to wodorowęglan sodu, a nie, jak pisze, węglan wapnia.
  Ponadto kwaśne obniża pH, nie podwyższa. Co więcej soda oczyszczona ma odczyn lekko zasadowy.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany