Skuteczne sposoby na biały język. 5 najlepszych domowych remediów

Język to jeden z najważniejszych organów w naszym ciele. Pomaga nam mówić, jeść i wyczuwać smak poszczególnych potraw, a jego wygląd może wiele powiedzieć o zdrowiu pacjenta. Różowy z drobnymi czerwonymi kropeczkami zwiastuje dobry stan jego organizmu. Z białym nalotem może być objawem choroby, takiej jak toczeń, żółtaczka czy grzybica jamy ustnej. Jednakże biały nalot niekoniecznie wskazuje na schorzenie. Wielu osobom towarzyszy przez wzgląd na niedostateczną higienę jamy ustnej. Jeśli nie wiesz, jakie dokładnie przyczyny stoją za tym zjawiskiem ani jak z nim walczyć, w poniższym artykule znajdziesz 5 łatwych domowych rozwiązań!

Spis treści:

Skuteczne sposoby na biały język

Biały nalot na języku może mieć wiele przyczyn, nie wynikających z choroby. Często spotyka się go u osób spożywających duże ilości cukru lub kwaśnych produktów. Towarzyszy palaczom i tym, którzy chętnie zaglądają do kieliszka. Powstaje z resztek pożywienia i martwych komórek, jeśli regularnie nie czyścimy języka. Co więcej, jest także jednym z najbardziej podstawowych objawów odwodnienia, dlatego ciężko jest zawyrokować o jego przyczynach, nie przyglądając się stylowi życia cierpiącej na ten syndrom osoby. Przedstawiamy skuteczne sposoby na biały język, dzięki którym pozbędziesz się uczucia dyskomfortu, niezależnie od tego, co go spowodowało!

sposoby na biały język

www.pixabay.com

 

5 sposobów na biały język – sprawdzone i proste

1. Delikatny peeling z gruboziarnistej soli

www.pixabay.com

Sól to jeden z najlepszych domowych środków pozwalających przywrócić językowi czystość i zdrowy, czerwony odcień. Jej działanie można przyrównać do funkcjonowania wymiatającej szczoteczki. W naturalny sposób usuwa ona bowiem z języka cząsteczki nagromadzonego tam brudu, resztki pożywienia i bakterie. Te ostatnie są odpowiedzialne za nieświeży oddech. Na szczęście antyseptyczne działanie soli poradzi sobie i z tą przykrą dolegliwością.

Jak to zrobić?

Wystarczy, że na język nasypiesz odrobinę soli i – używając miękkiej szczoteczki do zębów  -będziesz przez minutę delikatnie wcierać ją w język. Na końcu należy dokładnie opłukać jamę ustną letnią wodą. Ten solny peeling dobrze jest powtarzać każdego dnia.

 

2. Pasta z kurkumy

www.pixabay.com

Kurkuma to idealny środek czyszczący język przez wzgląd na swe antybakteryjne właściwości. W połączeniu z sokiem z cytryny skutecznie usunie nieestetyczny nalot i oczyści język z „niepożądanych gości”.

Jak ją zrobić?

Połącz łyżeczkę kurkumy z sokiem wyciśniętym z połowy cytryny i mieszaj w niewielkim naczynku aż powstanie pasta. Gotową pastę wetrzyj w język przy pomocy miękkiej szczoteczki do zębów i pozostaw na 2 minuty. Po tym czasie dokładnie wypłucz jamę ustną letnią wodą. Zaleca się, aby czynność tę powtarzać przez 3-5 dni, aż do całkowitego ustąpienia nalotu.

 

3. Wcierka z roślinnej gliceryny

Gliceryna pochodzenia  roślinnego to kolejne skuteczne remedium na biały osad na języku, szczególnie gdy powstaje on w efekcie przesuszania się jamy ustnej. Co więcej świetnie zwalcza ona nieświeży oddech, a znajdziemy ją choćby w sklepach zielarskich i internetowych.

Jak to zrobić?

Skrop język kilkoma kroplami roślinnej gliceryny i delikatnie go wyszczotkuj. Dokładnie wypłucz usta letnią wodą. Powtarzaj zabieg dwa razy dziennie aż język odzyska swój naturalny, czerwono-różowy odcień.

 

4. Spożywanie jogurtu naturalnego

www.pixabay.com

To metoda w sam raz dla osób, które nie wyobrażają sobie czyszczenia języka za pomocą szczoteczki czy innego narzędzia. Wystarczy codziennie zjadać ok. 125 ml białego jogurtu naturalnego. Zawarte w nim probiotyki uporają się z grzybami, które leżą u podstaw większości przypadków problemów z nalotem na języku.

 

5. Pasta z sody oczyszczonej

Tę recepturę znały i realizowały już nasze babcie. Powszechnie wiadomo bowiem, że soda oczyszczona doskonale złuszcza martwe komórki naskórka ora radzi sobie z usuwaniem innych zanieczyszczeń. Co więcej, neutralizuje kwasy, dzięki czemu pozwala utrzymać w ustach naturalne pH. Najlepiej połączyć ją z naturalnym sokiem z cytryny, który wzmocni jej właściwości i pomoże usuwać osad.

Jak ją zrobić?

Połącz łyżeczkę sody oczyszczonej z sokiem wyciśniętym z połowy cytryny i dokładnie wymieszaj masę w niewielkim naczyniu. Delikatnie wyszczotkuj nią zęby oraz język. Wypłucz usta letnią wodą dokładnie usuwając wszystkie pozostałości. Czynność możesz powtarzać raz dziennie przez kolejne dni.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (139 głosów, średnia: 4,52 z 5)
loading... zapisuję głos...