W jaki sposób przygotować się do in vitro w klinice leczenia niepłodności

Leczenie niepłodności metodą in vitro jest dla wielu par przełomową szansą na spełnienie marzenia o posiadaniu dziecka. Decyzja o podjęciu leczenia w klinice wymaga dużej siły i odwagi. Dlatego, aby zmaksymalizować swoje szanse na sukces, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie się do tego procesu.

jedzenie dla kobiet w ciąży

fot. freepik

Po wybraniu kliniki, pierwszym krokiem powinno być zebranie kompletnej dokumentacji medycznej obojga partnerów. Każda informacja o przebytych chorobach, pobytach w szpitalu, zabiegach operacyjnych oraz problemach zdrowotnych w rodzinie ma wpływ na wybór takiego programu in vitro, który niesie ze sobą największe szanse na powodzenie terapii.

Następnym krokiem jest wykonanie szeregu niezbędnych badań laboratoryjnych i diagnostycznych, które pozwalają dokładnie ocenić stan zdrowia obojga partnerów.

„Szefie, jestem w ciąży”: prawo pracy, a ciąża

„Szefie, jestem w ciąży”: prawo pracy, a ciąża

Dzielenie się radosną nowiną z rodziną i przyjaciółmi to czysta przyjemność. Gorzej, jeśli o tym, że jesteśmy w ciąży musimy powiedzieć swojemu szefowi. W wielu wypadkach entuzjazm gaśnie, a przyszła mama zamiast odpoczywać naraża się

U każdej Pacjentki konieczne jest oznaczenie rezerwy jajnikowej-informuje ona lekarza o ilości pozostałych w jajniku pęcherzyków pierwotnych-to one przekształcają się później w dojrzałą komórkę jajową. W tym celu wykonuje się oznaczenia AMH, Inhibiny B oraz badanie USG z oceną liczby pęcherzyków antralnych. Są to niezwykle ważne badania-pozwalają na oszacowanie szans pacjentki na uzyskanie ciąży. Ma to ogromne znaczenie zarówno w przypadku młodych kobiet, u których dochodzi do przedwczesnego wygasania funkcji jajnika-dzięki temu mogą odpowiednio wcześnie rozpocząć leczenie, jak i u starszych pań-pozwala na wykluczenie pacjentek, których szansa na zajście w ciążę, ze względu na zbyt małą ilość pęcherzyków, jest ograniczona. Dzięki temu pacjentki takie mogą uniknąć niepotrzebnych kosztów i uciążliwych, nieefektywnych zabiegów, a zamiast tego skoncentrować się na poszukiwaniu odpowiednich, alternatywnych rozwiązań.

Dodatkowo należy wykonać panel badań laboratoryjnych, które pozwolą wykluczyć istnienie problemów endokrynologicznych, które mogą mieć związek z występowaniem niepłodności i które mogłyby mieć negatywny wpływ na wynik leczenia. Ważna jest tutaj ocena funkcji tarczycy -zarówno nadczynność jak i niedoczynność mogą w negatywny sposób wpływać na płodność oraz rozwój płodu.

Należy także oznaczyć stężenia hormonów płciowych: FSH, LH, estradiolu i testosteronu. Pozwala to na ocenę, czy cykl miesiączkowy przebiega prawidłowo, daje możliwość wykluczenia zespołu policystycznych jajników, przedwczesnego wygasania funkcji gonad. Jest to szczególnie istotne u pacjentek z niepłodnością wywołaną pierwotnym lub wtórnym brakiem miesiączki.

Kluczowe znaczenie ma również ocena parametrów nasienia mężczyzny takich jak ilość, budowa i ruchliwość plemników. Pozwala to lepiej określić czynnik powodujący niepłodność i w razie potrzeby podjąć odpowiednie kroki, które mogą pomóc w poprawie tych parametrów. Ważna jest także dodatkowa diagnostyka, w tym ocena materiału genetycznego czyli badanie fragmentacji DNA plemników.

Wyposażony w pełną historię choroby, szczegółowy wywiad i wyniki badań specjalista będzie mógł w kompleksowy sposób ocenić stan zdrowia pary i dobrać optymalny sposób leczenia.

Przed przystąpieniem do leczenia warto także zadbać o odpowiednią aktywność fizyczną oraz utrzymanie prawidłowej masy ciała. Konsultacja z dietetykiem pozwoli dokładnie przeanalizować sposób żywienia i styl życia. Jest to wyjątkowo istotne -zarówno nadwaga jak i niedowaga mają negatywny wpływ zarówno na przebieg cyklu u kobiet, jak i na jakość nasienia u mężczyzn.

Podejmując decyzję o podjęciu leczenia metodą in vitro warto skorzystać z dostępnych konsultacji z psychologiem, który pomoże poradzić sobie z naporem emocji i obaw, które towarzyszą wielu parom, stającym przed tym trudnym i wymagającym wyzwaniem. Spokój, poczucie komfortu, bezpieczeństwa i dobre samopoczucie mają ogromne znaczenie dla powodzenia terapii i w znaczący sposób zwiększają szansę na sukces. Wsparcie psychologa może się także okazać nieocenione w momencie, gdy leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Odpowiednie przygotowanie pacjentów –w wymiarze fizycznym i emocjonalnym -ma ogromne znaczenie dla powodzenia leczenia. Profesjonalnie i kompleksowo przeprowadzona terapia znacząco zwiększa szanse na sukces, dzięki czemu coraz więcej par może spełnić swoje marzenie o posiadaniu dziecka.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (134 głosów, średnia: 4,63 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. eowina  22 stycznia 2017 16:53

    „Leczenie niepłodności metodą in vitro” wbrew nazwie wcale nie leczy! 😀 nie wiem czemu to się tak nazywa skoro po in vitro osoba dalej jest bezpłodna i wcale jej nie wyleczyli tylko wszczepili zapłodnioną komórkę.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany