Sposób na wstydliwy problem rogowacenia skóry

Zauważyłeś na swojej skórze małe grudki, które wyglądem przypominają „gęsią skórkę”? W czasie zimowych dni problem rogowacenia naskórka znacznie się nasila. Co robić, żeby zmniejszyć uczucie dyskomfortu? Czy są skuteczne sposoby na pozbycie się problemu suchej i szorstkiej skóry?

Rogowacenie okołomieszkowe skóry (tzw. keratosis pilaris) jest łagodną, choć uciążliwą jednostką chorobową, której przyczyną jest nieprawidłowe rogowacenie naskórka. Powstające czopki rogowe, przypominające wyglądem „gęsią skórkę”, w największym nasileniu pojawiają się na udach i ramionach, choć osoby dotknięte tą dolegliwością mogą odczuć zmiany także na twarzy, policzkach, w okolicach brwi, przedramionach czy nawet pośladkach. Objawem jest nieestetycznie wyglądająca, zaczerwieniona skóra, dla wielu stająca się wstydliwym problemem, który nie zawsze da się ukryć np. pod ubraniem – zresztą, jak tłumaczy lekarz dermatolog Marek Lewandowski, konsultant medyczny firmy farmaceutycznej Lefrosch, nie to stanowi receptę na to zaburzenie.

 

Skąd to się bierze?

Najczęściej rogowacenie związane jest z nadmiernym wysuszeniem skóry, co w gruncie rzeczy stanowi naturalny proces dokonujący się w organizmie. Problem pojawia się, gdy obumarłe komórki nie ulegają złuszczeniu, lecz zalegają na skórze. Mimo że oprócz estetyki, zmiany chorobowe na ogół nie powodują żadnych dolegliwości, czasem jednak mogą być przyczyną uporczywego świądu i pieczenia. Wtedy najprawdopodobniej mamy do czynienia z rogowaceniem mieszkowym, którego nie warto ignorować.

Keratosis pilaris traktuje się jako jednostkę chorobową, mimo że nie powoduje zagrożenia dla zdrowia i może ustąpić samoczynnie. W przypadku, gdy zauważamy nasilone objawy lub pragniemy szybko pozbyć się tego problemu, warto sięgnąć po sprawdzone preparaty kosmetyczne lub zasięgnąć porady dermatologa – radzi dr Marek Lewandowski.

 

Warto wiedzieć!

Rogowacenie okołomieszkowe najczęściej przekazywane jest genetycznie i wiąże się z nieprawidłowym wchłanianiem witaminy A do organizmu. Niemniej rogowacenie może być również nabyte, co spowodowane jest w głównej mierze suchością powietrza.

 

Witamina A, C i dobry krem!

Na pewno w walce z rogowaceniem skuteczne okaże się uzupełnienie niedoborów witaminy A i C. Warto wzbogacić swoją dietę o warzywa i owoce, jak marchewka, szpinak, kalafior, śliwki, brzoskwinie czy truskawki i cytryna. Znaczną poprawę stanu skóry można także uzyskać dzięki stosowaniu peelingów czy masaży szorstką rękawicą, jednak w momencie, gdy w sposób mechaniczny uszkodzimy zmiany skórne (np. wyskubując czopki rogowe) możemy doprowadzić do nasilenia dolegliwości i pojawienia się blizn.

 

UWAGA!

Wymienionych powyżej zabiegów nie stosujemy, gdy zmiany znajdują się w stanie zapalnym!

 

Pilarix krem to nowoczesny preparat skutecznie zapobiegający nadmiernemu rogowaceniu skóry. Poprzez zwiększenie nawilżenia warstwy rogowej naskórka, przyspiesza procesy regeneracji skóry w przebiegu wielu dermatoz oraz działa przeciwzapalnie.

Pilarix

Krem Pilarix proponowany przez firmę farmaceutyczną Lefrosch, to skuteczny preparat zalecany do stosowania w przypadkach rogowacenia okołomieszkowego (tzw. keratosis pilaris) oraz wyprysku w fazie nadmiernego łuszczenia. Zawarte składniki stanowią doskonałe źródło nawilżenia dla suchej skóry, szczególnie obecnej w okolicach pięt i łokci, a także pozwalają działać przeciwzapalnie i tonizująco np. po depilacji czy epilacji. Dodatkowo Pilarix polecany jest jako środek przyspieszający regenerację skóry między okresami sterydoterapii zewnętrznej.

 

Skład:

  • Kwas salicylowy 2% ułatwiający oddzielanie się nawarstwionych rogowaceń naskórka.
  • Mocznik 20%, który silnie nawilża oraz zwiększa elastyczność warstwy rogowej naskórka.
  • Panthenol działający kojąco i przeciwzapalnie w przypadkach podrażnień, niezależnie od przyczyny.
  • Alantoina, która przyspiesza regenerację skóry chorobowo zmienionej, podrażnionej i biologicznie uszkodzonej.
  • Masło shea, które dodaje skórze delikatności oraz chroni przed szkodliwym działaniem zimna, wiatru czy promieniami słońca.

Cena: 100 ml – 20 zł, 50 ml – 16,50 zł. Krem dostępny w wybranych aptekach.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (166 głosów, średnia: 4,47 z 5)
zapisuję głos...