Sposób na latte? Zrób je z ekspresem na kapsułki!

Latte w języku włoskim oznacza po prostu mleko, ale w Polsce zdążyliśmy się przyzwyczaić do tego, że określa się w ten sposób przepyszną mleczną kawę. Jak w domu przygotować latte, które będzie tak samo dobre jak to serwowane przez baristę w kawiarni?

Czym jest kawa latte?

Nazwy „latte”, „kawa latte”, „caffè latte” i „latte macchiato” dotyczą właściwie tylko dwóch rodzajów kaw mlecznych. Słowo „latte”, jak już zostało powiedziane, oznacza po prostu mleko, dlatego w typowej włoskiej kawiarni lepiej zamówić „caffè latte”, niż prosić kelnera o podanie „latte”. Jeśli powiemy to drugie, możemy się zdziwić, gdy kelner z uśmiechem na ustach poda nam zamiast kawy z mleczną pianką szklankę ciepłego mleka.

 

Różnice pomiędzy caffè latte i latte macchiato

Caffè latte jest kawą ze spienionym mlekiem, z kolei latte macchiato dosłownie oznacza „splamione mleko”, ponieważ napój kawowy przygotowuje się w ten sposób, że espresso wlewane jest do szklanki, w której już zostało umieszczone spienione mleko. W tym przypadku ważna jest „macchia”, czyli plamka, która powstaje na powierzchni mlecznej pianki w miejscu, w którym wcześniej wlewane było espresso.

 

Jak zrobić kawę latte i latte macchiato?

Bazą dla wielu kaw mlecznych, w tym kawy latte i latte macchiato, jest espresso. Do przygotowania latte macchiato barista potrzebuje 125 ml mleka oraz porcji espresso. Mleko należy delikatnie podgrzać i spienić przy użyciu spieniacza. Następnie przygotowuje się espresso. Do wysokiej szklanki trzeba wlać spienione mleko, po czym powoli dodawać do niego espresso, wlewając je w środek mlecznej pianki. Kawa powinna być cieplejsza od mleka, aby powstały wyraźnie odcinające się trzy warstwy: mlecznej pianki u góry, delikatnej kawy w środku i ciepłego mleka na dole.

Wiemy już, jak powstaje latte macchiato. Zatem jak zrobić latte? Kawa latte powstaje w podobny sposób jak latte macchiato, ale zamiast wlewać do mleka kawę, najpierw w szklance umieszcza się porcję espresso i do niego dolewa spienione mleko. Łącznie taka kawa ma około 200 ml objętości. Zasadniczo we Włoszech kawę latte pija się tylko o poranku, najczęściej do śniadania na słodko.

Nie trzeba jednak być baristą, aby zaparzyć idealną kawę espresso, zrobić ulubione latte czy latte macchiato. Wystarczy ekspres kapsułkowy i już po chwili z jego pomocą będziemy mogli rozkoszować się znakomitą mleczną kawą.

 

Ekspres kapsułkowy do idealnej latte

Przygotowanie kawy latte czy latte macchiato nie musi być trudne! Ekspres kapsułkowy, np. od NESCAFÉ® Dolce Gusto®, zdecydowanie ułatwi to zadanie. Do przygotowania kawy mlecznej latte macchiato potrzebujemy 1 białej kapsułki z mlekiem oraz jednej czarnej kapsułki z kawą. To, co musimy zrobić, to włożyć kapsułkę z mlekiem do ekspresu i ustawić właściwy poziom. Ekspres kapsułkowy przygotuje spienione mleko – wtedy wystarczy już tylko umieścić w nim kapsułkę z kawą i ponownie ustawić pożądany poziom. Po chwili z dyszy ekspresu wprost do przygotowanego wcześniej spienionego mleka trafi kawa. Tak zrobimy idealne latte macchiato – trójwarstwowe, zachwycające swoim smakiem, aromatem i wyglądem.

Kawa z olejem kokosowym i masłem – przepis na podkręcającą kawę! Spróbujesz?

Kawa z olejem kokosowym i masłem – przepis na podkręcającą kawę! Spróbujesz?

Czy znasz ten termin kuloodporna kawa ? Jeśli nie, to warto go poznać. Być może uzależnisz się od tej kawy.  To kawa z olejem kokosowym i masłem.  Autorem kuloodpornej kawy (Bulletproof coffee) jest Dave Asprey. Prowadzi

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (57 głosów, średnia: 4,63 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany