Sposób na depresję

Depresja jest chorobą i nikt nie może temu zaprzeczyć. Skąd się bierze? Dlaczego choruje na nią tak duża liczba osób? Jak ją leczyć?

Depresja jest chorobą i nikt nie może temu zaprzeczyć. Nie jest to zwykła chandra, chwilowe obniżenie nastroju, ale zaburzenie emocjonalne, które wymaga specjalistycznego leczenia. Depresja jest uważana za jedną z najbardziej powszechnych chorób XXI wieku, a co roku liczba zachorowań na nią jest coraz większa. Aktualne statystyki pokazują, że na świecie cierpi na nią już około 350 milionów ludzi. Choruje na nią około 10% populacji dorosłych i 15% populacji osób po 65 roku życia.

Depresja

Czy depresji można przeciwdziałać?

Przyczyn zachorowań na depresję jest wiele. Mogą to być predyspozycje genetyczne, złe doświadczenia życiowe, a nawet nieodpowiednia dieta. Jednak trzeba pamiętać, że można też podjąć kroki, które pozwolą uniknąć depresji albo powstrzymają jej rozwój.

Warto więc zadbać o to, by w naszych codziennych posiłkach nie zabrakło odpowiednich produktów żywnościowych, które mają pozytywny wpływ na nastrój. Prawidłowo dobrana dieta sprawia, że łatwiej można poradzić sobie ze swoją emocjonalnością. Produkty pełnoziarniste, warzywa, ryby, rośliny strączkowe, ale też czekolada to żywność, która wpływa na poprawę humoru. Oczywiście wszystko powinno być spożywane w odpowiednich ilościach, aby nie zaburzyć równowagi organizmu. Innym sposobem na przeciwdziałanie depresji jest relaks. Optymalnie każdy powinien spać około 8 godzin, aby zapewnić sobie wypoczynek, a co za tym idzie – dobry nastrój. Okazuje się, że aktywność fizyczna i spotkania ze znajomymi są również bardzo dobrym sposobem na zapobieganie zachorowaniom na depresję.

Jak leczyć depresję?

Depresja jest chorobą, która wymaga leczenia. Każde zaniedbanie pod tym względem może zakończyć się tragicznie. Ponad połowa osób, które odbierają sobie życie, robi to właśnie na skutek depresji. Osoby z zaburzeniami depresyjnymi nie mają na nic ochoty, a nawet codzienne czynności sprawiają im ogromne trudności. Jak więc leczyć tę chorobę, aby nie zniszczyła życia pacjenta?

Przede wszystkim należy jak najszybciej udać się do lekarza, który potwierdzi zaburzenie i podejmie odpowiednie kroki pozwalające na wyleczenie z choroby. Specjalista może zalecić psychoterapię, a jeśli jest taka potrzeba, to również farmakologię. W zależności od rodzaju depresji i jej nasilenia, można podjąć również fototerapię, a nawet elektrowstrząsy. Bardzo korzystny wpływ na stan chorego ma oczywiście wsparcie od bliskich osób. Czasami niepotrzebne są żadne słowa – wystarczy obecność.

Zapraszamy do zapoznania się z raportem „Wszystko, co powinieneś wiedzieć o depresji”, który został przygotowany przez serwis abcZdrowie.pl. Powstał on w oparciu o wyniki ankiety przeprowadzonej wśród internautów. Respondenci pokazali, czym dla nich jest depresja, jakie znają jej przyczyny i objawy oraz sposoby leczenia. Raport sygnalizuje podstawowe kwestie związane z tym zaburzeniem nastroju i zachęca do poszerzenia swojej wiedzy na ten temat.

raport: http://bit.ly/1oHXSGy

infografika: http://bit.ly/1oFpJal

Alicja Barszcz

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (167 głosów, średnia: 4,28 z 5)
zapisuję głos...