Co ma wpływ na spokojny sen malucha?

Choć znane jest powiedzenie „spać jak niemowlę”, doświadczeni rodzice wiedzą, że niekoniecznie jest to sen błogi. Nawet jeśli dziecko nie śpi jak zaczarowane, to w łóżeczku spędza bardzo dużo czasu, dlatego wybór odpowiedniego materaca jest niezwykle ważny.

Co ma wpływ na spokojny sen malucha?

 

Liczy się wnętrze

Na pierwszy rzut oka materac dziecięcy od normalnego różni się tylko rozmiarem. Czy wystarczy zatem kupić obojętnie jaki materac, byle by był dopasowany do małego łóżeczka? Z pewnością nie. Tak, jak w każdym innym materacu, w modelu dziecięcym najważniejsze jest wypełnienie. Najlepiej, jeśli jest wykonane z lateksu, pianki lub kokosa. Poszczególne materiały mogą być ze sobą połączone w postaci warstw o różnej grubości. Pianka i lateks są polecane do dziecięcych łóżeczek m.in. ze względu na porowatą strukturę, która ułatwia przepływ powietrza. Zrobione z nich materace nie zatrzymują w sobie wilgoci, a tym samym ograniczają rozwój bakterii. W przypadku małego dziecka, które spędza w łóżeczku większość dnia, jest to bardzo ważne.

Wygodnie znaczy zdrowo

– Podstawowe zadanie dziecięcego materaca to zapewnienie stabilnego podparcia dla delikatnego kręgosłupa i jednocześnie dopasowanie się do kształtu ciała – mówi Tomasz Goc, Dyrektor Handlowy Fabryki Materacy Janpol. – Materac nie może być zatem zbyt twardy, ponieważ kręgosłup nienaturalnie by się usztywniał. Nie powinien być także za miękki, bo w taki materac się zapadamy, a to też nie jest wskazane. Modele dziecięce są projektowane w taki sposób, aby zachować odpowiednią dla dziecka twardość i elastyczność. Ważne jednak, aby dla niemowlaka zawsze kupić nowy materac. Ten po starszym rodzeństwie może być już nieco zniekształcony – w końcu przez długi czas spało na nim większe, cięższe dziecko – tłumaczy T. Goc.

Czysto i higienicznie

Newralgiczną kwestią w dziecięcym łóżeczku jest higiena. Maluchowi nie raz zdarzy się ulać po jedzeniu, a pieluszki nie zawsze będą w stu procentach szczelne. W tej sytuacji nie da się uniknąć częstego prania pościeli, co jednak zrobić z materacem? Przecież jego nie włożymy do pralki. Tutaj nieocenioną pomocą okazują się zdejmowane pokrowce, które można wyprać. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na to, w jakich temperaturach pokrowiec może być prany. Jeśli zastosujemy się do zaleceń z metki, z pewnością posłuży nam przez długi czas. Dodatkowym, szczelnym zabezpieczeniem materaca będzie także nakładka higieniczna.

Ważne detale

Co jeszcze warto sprawdzić przed zakupem materaca dla najmłodszego domownika? Na pewno wymiary łóżeczka. Te najczęściej występują w opcji 60 x 120 cm lub 70 x 140 cm. Taki sam standard obowiązuje w przypadku dziecięcych materacy, dlatego wystarczy odpowiednio skompletować zestaw. Dobrze jest też przeczytać dokładnie etykietę produktu. Można na niej znaleźć wiele cennych informacji m.in. to, czy dany materac posiada certyfikaty i pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Prawnie nie są one wymagane, ale stanowią istotną przesłankę o jakości i bezpieczeństwie danego produktu.

“Na Wojtusia z popielnika” i inne dawne kołysanki. Czy ich śpiewanie w XXI wieku ma jeszcze sens?

“Na Wojtusia z popielnika” i inne dawne kołysanki. Czy ich śpiewanie w XXI wieku ma jeszcze sens?

“Na Wojtusia z popielnika Iskiereczka mruga: - Chodź, opowiem Ci bajeczkę, bajka będzie długa”. Kto z nas nie zna słów tej kołysanki? Powstała na przełomie XIX/XX wieku, a wciąż jest jedną z najpopularniejszych polskich kołysanek śpiewanych przez Mamy dla swoich dzieci. Wokół utworu jednak w ostatnim czasie narasta pewna dyskusja. Jak się okazuje część dorosłych już osób nie wspomina jej najlepiej. Czy śpiewanie kołysanek sprzed stuleci ma jeszcze sens? A może lepiej postawić na coś nowocześniejszego?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (197 głosów, średnia: 4,59 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. lilkawodna  9 lipca 2014 13:10

    Bardzo pomocny artykuł.

    Odpowiedz
  2. bbo  10 lipca 2014 20:30

    I jeszcze bardzo ważny jest spokój rodziców, bo dzieci bezbłędnie wyczuwają atmosferę domową.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany