Najlepsze sposoby na spierzchnięte usta – poznaj 7 cudownych maseczek
Spierzchnięte usta to częsty problem. Jakie są przyczyny dolegliwości? Jak sobie radzić ze spierzchniętymi wargami? Co zrobić, by uniknąć nieestetycznych „suchych skórek”? Odpowiadamy na te i wiele innych pytań!
Spis treści:
Spierzchnięte usta pieką i bolą. Dolegliwość szczególnie nasila się w okresie jesienno-zimowym. Zwykłe błyszczyki lub pomadki nie zabezpieczają warg przed chłodem, wiatrem oraz mrozem. Jakie są przyczyny problemu? Jak pielęgnować wargi? Jakie są domowe sposoby na spierzchnięte, popękane usta? Podpowiadamy i przedstawiamy najlepsze sposoby na spierzchnięte usta, działające także na zajady. Poznaj skuteczne kosmetyki DIY. Zapraszamy do lektury naszego mini -poradnika!
Najlepsze sposoby na spierzchnięte usta: najpierw poznaj przyczyny
Spierzchnięte usta mogą być spowodowane przez szereg czynników. Często przyczyną jest stosowanie niewłaściwych kosmetyków, np. mających w składzie alkohol. Wpływ na nieestetyczny wygląd warg mogą mieć także przesuszające szminki oraz pomadki do ust, które powodują ściągnięcie, uwidocznienie skórek. Może być to również skutek wyziębienia warg, na co wpływ ma chłodny wiatr oraz wahania temperatur. Przesuszone usta mogą być też efektem naszych nawyków. Przygryzanie warg, jedzenie dużej ilości słonych i ostrych potraw także mogą mieć wpływ na wygląd ust. Sprawiają, że wargi są często podrażnione, suche, podatne na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Suche usta może też powodować oblizywanie ich na wietrze lub podczas mrozu.
Popękane usta bywają często wynikiem picia zbyt małej ilości wody. Spierzchnięte wargi mogą być również spowodowane problemami zdrowotnymi. Na nieestetyczny wygląd ust może wpłynąć m.in. zachwiana gospodarka hormonalna, niedobór witaminy B.
Najlepsze sposoby na spierzchnięte usta: właściwie pielęgnuj
Podstawą dobrego wyglądu ust jest systematyczna pielęgnacja oraz zdrowe odżywianie i picie odpowiedniej ilości wody, nawadnianie organizmu. Wargi powinno się regularnie nawilżać, natłuszczać oraz regenerować.
Codziennie należy stosować nawilżającą pomadkę lub balsam do ust. Warto ją mieć przy sobie, trzymać w plecaku, torebce lub kieszeni. Na noc można nakładać grubszą warstwę pomadki lub użyć wazeliny kosmetycznej albo innego, natłuszczającego produktu do ust o prostym, naturalnym składzie. Kosmetyki do ust nie powinny mieć alkoholu i zapachowych substancji drażniących. Najlepiej by były hipoalergiczne.
Regularnie powinno się stosować peelingi lub masaże oraz gimnastykować usta. Zabiegi te sprawią, że wargi będą lepiej ukrwione, odżywione i kształtne. Masaż można wykonać suchą szczoteczką do zębów, peeling odrobiną cukru i oliwy z oliwek.
Warto sięgać po regenerująco-odżywcze maseczki: gotowe lub zrobione ze składników, które można znaleźć w domu. Powinno się natomiast wystrzegać kosmetyków zawierających alkohol. Wybierać należy takie produkty pielęgnacyjne, które mają naturalne składniki i filtr przeciwsłoneczny.
Nie można zapominać o kremach! Na usta można nakładać nawilżający produkt do twarzy czy specyfik z filtrem. Ochrona przeciwsłoneczna jest niezwykle ważna. Chroni przed wysuszeniem oraz powstawaniem zmarszczek na ustach.
Najlepsze sposoby na spierzchnięte usta: oto 7 najlepszych domowych kosmetyków
W kuchennej szafce można znaleźć mnóstwo składników, jakie można wykorzystać do domowej pielęgnacji ust. Jednym z nich jest miód, który bezpośrednio można nakładać na wargi i trzymać przez kilka minut. Pomocne w pielęgnacji ust mogą być również m.in. oleje naturalne i masła (oliwa z oliwek, olej kokosowy, masło kakaowe), miód, ogórki, śmietana, banany, jabłka. Pomocne w dbaniu o wargi bywają także olejek herbaciany lub z mango oraz sok z aloesu. Poniżej przedstawiamy kilka przepisów na domowe kosmetyki, które z pewnością będą doskonałym remedium na spierzchnięte usta.
1. maseczka nawilżająca z ogórka
Składniki: kilka plasterków ogórka
Przygotowanie: Umytego ogórka pokroić na plasterki, które później należy przyłożyć do ust. Warzywo puści sok, który nawilży, ukoi wargi. Ogórek ma dużą ilość witaminy C i w 90% składa się z wody. Doskonale nawodni i zregeneruje usta.
2. maseczka regenerująca z bananem
Składniki: banan, 1 łyżka śmietany, kilka kropel oliwy z oliwek
Przygotowanie: Banana rozgnieść, zmieszać ze śmietaną i oliwą. Nałożyć na 20 minut na usta, następnie zetrzeć. Skóra po maseczce będzie odżywiona, zregenerowana, natłuszczona.
3. maseczka odżywcza z miodem
Składniki: 1 łyżka miodu, 1 łyżka tłustego twarogu
Przygotowanie: Miód wymieszać z twarogiem. Nałożyć grubą warstwę maski na usta na 20-30 minut, następnie zetrzeć. Zabieg odżywia, nawilża, regeneruje, natłuszcza, wygładza skórę warg.
4. okład głęboko-nawilżający z mango
Składniki: 1 łyżeczka mango, 1 łyżeczka miodu, 1 łyżeczka awokado
Przygotowanie: Owoce należy zetrzeć na tarce lub zblendować, następnie dodać miód. Wymieszać masę do uzyskania jednolitej konsystencji. Nasączyć płatek kosmetyczny powstałą substancją i nałożyć na usta na 20-30 minut. Mango doskonale nawilża, sprawia, że usta stają się gładkie. Miód oraz awokado odżywiają, dostarczają skórze wiele cennych, odżywczych składników.
5. naturalny peeling enzymatyczny na noc
Składniki: łyżka miąższu jabłka, łyżeczka masła (dobrej jakości)
Przygotowanie: Skórę ust należy masować miąższem jabłka przez kilka minut. Następnie na wargi nałożyć masło. Produkt zostawić na ustach na noc. Zabieg wygładza i odżywia skórę.
6. cukrowo-kokosowy peeling ujędrniający
Składniki: 1 łyżeczka cukru, 1 łyżeczka oleju kokosowego
Przygotowanie: Cukier wymieszać z olejem. Pastę nałożyć na usta i masować wargi przez kilka minut. Następnie spłukać letnią wodą. Peeling warto wykonywać 1-2 razy w tygodniu. Zabieg sprawi, że usta będą odżywione, lepiej ukrwione, nabiorą ładnego koloru.
7. balsam odżywczo-antybakteryjny
Składniki: 1 łyżka miodu, 2 krople oleju pomarańczowego, ½ łyżki oleju migdałowego, płyn z 2 kapsułek z witaminą A+E, odrobina wosku pszczelego
Przygotowanie: Wymieszać składniki, nałożyć na usta. Delikatnie wklepać, pozostawić na wargach 20-30 minut. Zmyć ciepłą wodą. Balsam działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie, regenerująco i odżywczo.