Spanie na zawołanie

Problemy z usypianiem niemowlaków to bolączka rodziców. Jak poradzić sobie z maleństwem, które ma problemy z zasypianiem?

Problemy z usypianiem niemowlaków to bolączka rodziców, szczególnie młodych, jeszcze niedoświadczonych. Chcemy, aby nasze dziecko było wypoczęte, zdrowe i zadowolone – co więcej, jeśli przesypia całe noce, pozwala także zregenerować siły nam – rodzicom. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie snu dziecka  i przygotowywanie go do systematycznego harmonogramu dnia. Jak poradzić sobie z maleństwem, które ma problemy z zasypianiem?

Spiace dziecko

Podczas gdy starsze dzieci zmęczone całodziennymi zabawami zasypiają z łatwością,  niemowlaki mogą mieć problem z dostosowaniem trybu dnia do swoich rodziców. W związku z tym zasypiają często w ciągu dnia, po kilka razy, nie mogąc usnąć wieczorem. Sposobów, aby dziecko przesypiało noc jest kilka, dlatego warto spróbować każdego z nich i sprawdzić na co najlepiej reaguje nasz maluszek. Najbardziej popularne wśród rodziców jest tradycyjne kołysanie i tulenie dzieci – pozytywnie wpływa na rozwój dziecka, zapewniając mu spokój i poczucie bezpieczeństwa. Jeśli jednak obawiamy się, że maluszek zbyt szybko przyzwyczai się do noszenia na rękach i wspólnego zasypiania, ale chcemy by czuł naszą bliskość,  mama lub tata powinni siedzieć przy łóżeczku dziecka, głaszcząc je po główce, aż  zaśnie.

Koniecznością jest ustalenie rutynowych godzin karmienia, kąpieli i usypiania, które wprowadzą dziecko w odpowiedni rytm i pozwolą uniknąć stresu. Warto, aby zasugerować maluchowi wyraźny podział doby na dzień i noc – nie zapalać górnego światła i nie hałasować po zmroku, a w ciągu dnia uczyć go zasypiania w jasnym pomieszczeniu. W pokoju musi być odpowiednia temperatura tak, aby maluszek nie zmarzł lub nie przegrzał się – dlatego tak ważna jest również grubość piżamki, w jakiej śpi dziecko.

Przed snem dobrze jest zrelaksować i wyciszyć maluszka. Można zrobić mu delikatny, rozluźniający masaż całego ciała, a podczas wieczornej kąpieli użyć naturalnych kosmetyków, których skład ma właściwości uspokajające. Produkty zawierające w sobie wyciąg z lilii wodnej to coś, co ukoi i wyciszy energiczne dziecko. Sprawdzą się więc na przykład hypoalergiczny, pieniący żel do mycia ciała i włosów marki Alphanova Bebe – to w pełni naturalny produkt, który nie zawiera mydła.

Magdalena Kalinowska, ekspert marki Alphanova Bebe, poleca także Odświeżającą wodę 3 w 1: to wielofunkcyjny produkt, który nie tylko ułatwia rozczesywanie delikatnych włosków dziecka, ale także zmywa pozostałości mleczek i innych kosmetyków. Przy tym działa uspokajająco na dziecko, ułatwiając mu zasypianie. 

Wyciszone, otulone przyjemnym zapachem lilii wodnej maleństwo, zaśnie spokojniej i szybciej, niż zwykle. Należy pamiętać o tym, aby do wrażliwej skóry dziecka nie stosować kosmetyków ze sztucznymi składnikami. Mogą być szkodliwe i dotkliwie ją podrażniać.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (159 głosów, średnia: 4,44 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. bbo  19 grudnia 2013 20:31

    Pomaga rutyna i stały plan dnia maluszka, ale jeśli dziecko ma kolkę jelitową to nic się nie sprawdzi 🙁

    Odpowiedz
  2. masiulinka  16 września 2014 20:32

    Dokładnie najważniejsza rutyna i wyciszenie przed snem 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany