Spadek libido i problemy w łóżku – celiakia w sypialni

Spadek libido, problemy z potencją, kłopoty z zajściem w ciążę – to tylko niektóre z objawów, które mogą towarzyszyć celiakii. Choroba ta wpływa negatywnie na organizm, ponieważ zaburza wchłanianie substancji odżywczych. Aby podnieść satysfakcję z życia seksualnego, warto postawić odpowiednią diagnozę, wykonując test DNA, a następnie – w przypadku wykrycia celiakii – przejść na dietę bezglutenową.

spadek libido

Celiakia a seks – jak choroba wpływa na spadek libido?

Celiakia objawia się w sposób nieoczywisty, często w ogóle niekojarzony z tym schorzeniem. Do takich symptomów należą właśnie te związane ze sferą seksualną, których przyczyn najczęściej szuka się gdzieś indziej. Niesłusznie! Przy celiakii mogą pojawić się bowiem problemy z potencją u mężczyzn, które w znaczący sposób obniżają jakość nie tylko życia seksualnego, ale ogólny komfort i pewność siebie. Co więcej, celiakia może objawiać się u obu płci także obniżonym libido. Mniejsza ochota na seks jest częstą przyczyną frustracji i kryzysów w związku.

Celiakia wpływa na niedobory witamin i minerałów, które w niektórych przypadkach powodują spadek libido czy impotencję. Jeśli te kłopoty występują, warto wziąć pod uwagę celiakię jako możliwą ich przyczynę.

Celiakia a płodność – choroba może uniemożliwić poczęcie dziecka

Celiakia wpływa również na płodność – osoby chore często cierpią na zaburzenia, które uniemożliwiają poczęcie dziecka. Pary, w których minimum jedna osoba choruje na celiakię nie wiedząc o tym, częściej mają problem z zajściem w ciążę niż reszta społeczeństwa. Jest to związane z niedoborami koniecznych substancji odżywczych w organizmie.

Co więcej, celiakia często uaktywnia się pod wpływem ciąży, co może prowadzić zarówno do zmniejszonej masy urodzeniowej dziecka, wcześniejszego zakończenia ciąży, jak i poronień, w tym nawykowych. Nieleczona celiakia w ciąży sprawia, że nieodżywienie grozi nie tylko przyszłej mamie, ale również jej dziecku.

Szacuje się, że za 20% przypadków problemów z płodnością i poronieniami może odpowiadać właśnie nieleczona celiakia.

Celiakia – inne objawy to m.in. anemia, cukrzyca i zmęczenie

Objawy ze strony układu pokarmowego zdarzają się u chorych stosunkowo rzadko (biegunki, wzdęcia, wymioty etc.). Zwykle osoba chora nawet nie podejrzewa u siebie tego schorzenia. Do objawów celiakii, oprócz tych związanych z życiem seksualnym, mogą należeć m.in. anemia, zmęczenie, bladość, depresja i inne zaburzenia psychiczne, padaczka, bóle głowy, niedobory witamin, cukrzyca, schorzenia tarczycy, afty w ustach i wiele innych.

Co więcej, długotrwałe spożywanie glutenu przy celiakii może powodować trwałe uszkodzenia w jelitach, które powodują nowotwory. Chłoniak jelita cienkiego u osób chorych na celiakię występuje 40 razy częściej niż u pozostałych.

Jak najszybciej wykryć celiakię?

Przy podejrzeniu występowania celiakii warto wykonać najpierw test DNA, który wykaże, czy osoba badana posiada geny odpowiedzialne za chorobę – HLA DQ2 i/lub HLA DQ8. Jeśli wynik będzie pozytywny, konieczna jest dalsza diagnostyka, jeśli natomiast negatywny – celiakia zostaje wykluczona. Dzięki temu wiadomo, czy dalsze badania mają sens. Samo występowanie genów nie świadczy jeszcze o tym, że osoba jest chora, jednak wiadomo, że ma ona predyspozycje do pojawienia się celiakii w przyszłości.Występowanie genów HLA DQ2 i/lub HLA DQ8 to podstawa do kolejnego badania: oznaczenia przeciwciał, które wykażę, czy dana osoba choruje.

Celiakia a libido – zwiększy je przejście na dietę bezglutenową

Dieta bezglutenowa w celiakii to jedyny sposób leczenia choroby, a tym samym – poprawy jakości życia seksualnego. Wyeliminowanie glutenu sprawia, że jelita wracają do normy, a błona śluzowa jelit odbudowuje się. Dzięki temu umożliwione zostaje ponowne wchłanianie wszystkich składników odżywczych.

Stosowanie diety bezglutenowej nieprzerwanie i przez całe życie w znaczny sposób podnosi satysfakcję z życia seksualnego u osób chorych, dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka i ewentualnie przejście na dietę bez glutenu.

Agnieszka Łapajska, testDNA, www.testdna.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (101 głosów, średnia: 4,50 z 5)
loading... zapisuję głos...