Spacer dla zdrowia to najlepsze, co możesz dla siebie zrobić każdego dnia. Sprawdź, jak wpłyną na Ciebie 4 różne techniki spacerowania!

Spacery to doskonała forma fizycznej aktywności dostępna za darmo i niemal dla każdego. W przeciwieństwie do innych sportów, nie wymagają – w większości przypadków – szczególnego wysiłku ani czasu (już trzydziestominutowe spacery mają zbawienny wpływ na nasze fizyczne i psychiczne zdrowie, a przecież można po prostu wspomóc się nimi, by załatwić którąś z codziennych spraw). Korzyści płynące ze spacerowania zależą jednak głównie od tego, w jaki sposób je przeprowadzimy. Poznaj 4 ciekawe techniki chodzenia i sprawdź, jak oddziaływują one na nasz organizm!

Do niedawna naukowcy zalecali, abyśmy wykonywali przynajmniej 10 000 kroków każdego dnia. Z uwagi na trudności, na jakie natrafiamy próbując zrealizować ten plan pośród codziennej rutyny, obejmującej często 8 i więcej godzin pracy w pozycji siedzącej, ostatnio zmniejszyli tę liczbę do 4000 kroków.  Ponieważ jednak nie zawsze mamy możliwość sprostać choćby tak okrojonym wymaganiom, postarajmy się odbywać spacer dla zdrowia w każdy wolny dzień, robiąc to w odpowiedni sposób. Przepis na spacer idealny to nie tylko nordic walking! Mamy dla Was 4 inne techniki, które usprawnią działanie całego organizmu!

spacer dla zdrowia

źródło: www.pixabay.com; the-horizon-4670313_1280

Spacer dla zdrowia to najlepsze, co możesz dla siebie zrobić każdego dnia. Sprawdź, jak wpłyną na Ciebie 4 różne techniki spacerowania!

Spacer to jedna z najlepszych rzeczy, jaką możemy darowywać sobie w prezencie każdego dnia. Wspiera koncentrację, poprawia pamięć, pomaga wyzbyć się stresu i pozbyć się bezsenności. Rozluźnia mięśnie i stawy, poprawia tętno (a co za tym idzie, usprawnia krążenie krwi) oraz dotlenia organizm. Niezależnie od tego, czy poruszamy się szybko czy wolno, spacerowanie przyczynia się także go obniżania poziomu złego cholesterolu we krwi i podnoszenia poziomu jego przeciwieństwa – dobrego cholesterolu. Wspiera odchudzanie, wzmacnia pośladki i uda, a przy okazji zapobiega osteoporozie. Jeśli zaś dodatkowo spacerujemy na zewnątrz w słoneczny dzień, aktywność ta umożliwia wchłanianie witaminy D.

W zależności od tego, jaki styl spacerowania preferujemy, możemy przyczynić się do poprawy różnych sfer naszego zdrowia. Sprawdź, która technika będzie najbardziej odpowiednia dla Twoich potrzeb!

 

Spacer buddyjskich mnichów

spacer dla zdrowia

www.unsplash.com; Hannah Vu

Buddyjscy mnisi wypracowali szczególny sposób spacerowania, który jest niczym medytacja. By go wykonywać należy wyprostować sylwetkę, rozluźnić ramiona i w pełni skupić się na kontakcie stóp z podłożem. Następnie należy dostosować sposób maszerowania do swojego tempa. Jeżeli idziemy szybko, powtarzajmy sobie w głowie „żołnierski” schemat: „lewa, prawa, lewa, prawa…”. Przy wolnych krokach starajmy się skoncentrować na wykonywanych stopami ruchach unoszenia i stawiania. Przez cały ten czas głęboko oddychajmy.

Spacer w stylu medytacyjnym to najlepsze remedium na zły nastrój. Synchronizacja ciała i umysłu z właściwą dla niej uważnością zadziała antystresowo, a dodatkowo zwiększy krążenie krwi i doda nam energii.

 

Górski trekking

spacer dla zdrowia

www.unsplash.com; Toomas Tartes

Z uwagi na trwający lockdown nie każdy z nas może pozwolić sobie w tej chwili na wyjazd w Karpaty czy Bieszczady. Wystarczy jednak wybrać się na pobliski teren ze wzniesieniami i poćwiczyć spacerowanie w utrudnionych warunkach. Dobrym obciążeniem, które zwiększy intensywność wysiłku będzie plecak. Pamiętajmy jednak, by nie ważył on więcej niż 8 kg. Nie zapomnijmy też o butach za kostkę i kijkach trekkingowych, które ochronią nasze stawy kolanowe. Nie musisz stosować żadnych specjalnych trików. Po prostu poruszaj się w takim tempie, by nie dostawać zadyszki.

Jeżeli uda Ci się uprawiać górski trekking przez kilka godzin poprawisz metabolizm i spalisz mnóstwo kalorii. Inne korzyści to usprawnienie pracy serca, wzmocnienie mięśni, zwiększenie wytrzymałości organizmu i poprawa jego wydolności.

 

Marsz koczowniczy

spacer dla zdrowia

www.pixabay.com

Marsz koczowniczy to sposób spacerowania właściwy członkom azjatyckich plemion, którzy przechodzili w ten sposób długie dystanse. By go naśladować, wdychajmy powietrze przez nos w czasie pierwszych trzech kroków i zatrzymujmy w płucach, wykonując krok czwarty. Następnie zróbmy wydech obejmujący kolejne trzy kroki, by w czwartym opróżnić płuca. Początkowo najlepiej jest liczyć kroki, by wejść w odpowiedni rytm. Z czasem będziemy jednak przeprowadzać cały proces automatycznie.

Maszerując w ten sposób, przejdziesz długie dystanse, nie czując zmęczenia. Wzmocnisz swoją kondycję i mięśnie dolnych partii ciała, dotlenisz się, zrelaksujesz i w naturalny sposób wesprzesz pracę serca.

 

Brodzenie w wodzie

spacer dla zdrowia

www.pixabay.com

Doskonałą opcją na spacer dla zdrowia jest brodzenie w wodzie nad morzem lub jeziorem. Możesz zanurzyć ciało tylko do kostek, do kolan lub nawet do linii bioder. Niezłym pomysłem jest też bieganie z zanurzonymi łydkami i chodzenie w wodzie do tyłu.

Efekty takich ćwiczeń dostrzeżesz szybciej niż mogłoby się wydawać. Chłodna woda ujędrni Twoją skórę, rozprawiając się z brzydką pomarańczową skórką. Zapobiegnie też pękaniu naczynek i wyrzeźbi mięśnie (które w wodzie natrafiają na 5-krotnie większy opór niż na lądzie). Nie mówiąc już o odporności, którą wzmocni hartowanie ciała w zimnych falach.

 

Który rodzaj spaceru wybierasz? Nie czekaj na specjalną okazję! Wybierz się na spacer dla zdrowia jeszcze dziś!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (75 głosów, średnia: 4,72 z 5)
zapisuję głos...