Souping, czyli dieta zupowa. Nowy hit 2018!
Niedawno pisałyśmy o diecie baletnicy, bananowej i japońskiej, a już wśród dietetycznych trendów mamy nowy hit!
Souping robi furorę! Każdy wie, że zupy są zdrowe, jednak do tej pory, jadłospisy składające się tylko z gorących płynów, nie należały do zbyt popularnych. Wszystko zmieniło się na początku nowego roku, kiedy szał na diety sokowe opadł. Na miejsce zimnego detoksu wskoczył właśnie souping i mówi się, że będzie jednym z najpopularniejszych trendów dietetycznych najbliższych miesięcy! Czym charakteryzuje się dieta zupowa? Nie jest to z pewnością dieta kapuściana oparta o przepis na zupę z kapusty!
Na czym polega souping?
Zupy sprzyjają zdrowiu i utrzymaniu zgrabnej figury. Płynne, gorące dania są zdrowe i pożywne. Łatwo je przygotować, są też dość tanie. Jak je przygotować, by stały się częścią diety zupowej? Na czym polega souping? Podpowiadamy!
Składniki zup
Zupę można przygotować w zasadzie z wszystkiego, co nam przyjdzie do głowy. Bazą powinny być kolorowe warzywa lub owoce, które zawierają sporą ilość witamin i innych składników odżywczych. Do wywaru można dodać węglowodany (kasze, makaron pełnoziarnisty, ziemniaki, ryż) i białko (rośliny strączkowe, ryba, chude mięso). Wybierając składniki, warto uwzględnić te, które są bogate w błonnik (pomidory, brokuły) i przyspieszają metabolizm. Należy unikać sztucznych dodatków, tłustej śmietany, tłustych mięs, wędzonych ryb. Nie powinno się zagęszczać zupy mąką. Nie wolno podsmażać warzyw lub mięsa, które dodawane jest do zupy. Dobrze jest natomiast wzbogacić potrawę przyprawami, ziołami (np. pieprz cayenne, cynamon, chili, imbir, kolendra, kardamon) i nasionami lub pestkami.
Ilość dań i warianty diety
Zupy najlepiej jeść 5 razy dziennie. Codzienne menu nie powinno zawierać wiele mniej niż 1500 kalorii. Warto spożywać różne gorące płynne dania, by jadłospis był zbilansowany i urozmaicony. Dieta złożona z gorących zup doskonale sprawdza się podczas chłodnych miesięcy, kiedy organizm potrzebuje więcej ciepła. Zimno osłabia układ odpornościowy, dlatego tak ważne jest, by go rozgrzać, co wpływa także na poprawę trawienia, metabolizmu. Idealnie mogą więc sprawdzić się rosół, pomidorowa, ogórkowa, krupnik, kalafiorowa, zupa z pieczonej papryki… i wiele, wiele innych! W ciepłe miesiące można natomiast jeść lekkie chłodniki.
Łagodniejszy wariant diety to jedzenie zupy jako 1 lub 2 z posiłków w ciągu dnia, np. na śniadanie i kolację. Od niego też warto zacząć, by później przejść do właściwego soupingu, złożonego jedynie z płynnych dań. Dieta w zależności od potrzeb może trwać od kilku dni do kilku miesięcy.
Co daje dieta zupowa?
Souping ma wiele zalet. Dieta jest smaczna i zdrowa. Oczyszcza organizm z toksyn. Poprawia nastrój, pozwala się najeść. Zupy nie obciążają układu pokarmowego. Souping zmniejsza problemy z trawieniem, dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Pozytywnie wpływa na sylwetkę, a także kondycję skóry, włosów i paznokci.
Przykładowe przepisy na zupy
Poniżej 2 przepisy na dietetyczne zupy.
Minestrone
Składniki: oliwa z oliwek, marchewka, por, seler, puszka fasoli, cebula, trzy pomidory, makaron razowy, zioła (bazylia, pietruszka, oregano, pieprz…), kapusta pekińska, parmezan
Przygotowanie: Warzywa pokrój w kostkę, gotuj na 1 wody z dodatkiem 3 łyżek oliwy z oliwek przez 30 minut. Po upływie 30 minut wrzuć go garnka fasolę. Gotuj jeszcze 15 minut. W osobnym naczyniu ugotuj makaron. Talerz w którym będzie podawana zupa powinien myć posypany startym parmezanem.
Dieta jest niskokaloryczna, dlatego, aby uniknąć efektu jo-jo powinno się z niej wychodzić stopniowo.
Krem z brokułów
Składniki:200 g brokułów świeżych lub mrożonych, 1/2 średniej marchewki, 1 szalotka, łyżeczka oliwy, szczypta imbiru, 2 łyżeczki pestek dyni, sól, pieprz
Przygotowanie: Brokuły i marchewkę ugotuj w małej ilości wody. Szalotkę posiekaj i dodaj do zupy. Wszystko zmiksuj i dopraw do smaku. Gotową zupę posyp uprażonymi wcześniej na suchej patelni pestkami dyni.