Sos beszamelowy – najlepszy przepis na sprawdzony dodatek do zapiekanek, mięs i gotowanych warzyw
Beszamel to jeden z najbardziej uniwersalnych, powszechnie lubianych dodatków do gorących dań. Dla wielu smakoszy wybór w restauracji potrawy z aromatycznym białym sosem oznacza decyzję bez pudła, rozwiązującą z góry wszelkie dylematy. Jeśli i Ty go uwielbiasz i pragniesz nauczyć się go przyrządzać, zajrzyj do naszego przepisu i przekonaj się, jakie to proste, a później zaskocz domowników i gości bogactwem jego wyrafinowanego smaku!
Sos beszamelowy to – obok sosu bolognese – jeden z najstarszych znanych nam dressingów, serwowanych na ciepło. Jego receptura miała ponoć powstać na dworze Ludwika XIV według pomysłu wysokiego urzędnika, markiza de Nointel – Louisa de Béchameil. Jest to też bez wątpienia jeden z sosów najbardziej lubianych i chętnie przyrządzanych w kuchniach całego świata. Jeśli zatem jeszcze nie mieliście okazji go ugotować, najwyższy czas nauczyć się to robić! Cały sos tworzy zaledwie kilka składników, a proces jego gotowania zajmuje niewiele czasu i nie wymaga żadnej szczególnej wprawy. Przedstawiamy sprawdzony przepis na aromatyczny beszamel!
Sos beszamelowy – najlepszy przepis na sprawdzony dodatek do zapiekanek, mięs i gotowanych warzyw
Idealny sos beszamelowy ma biały odcień i stosunkowo gęstą konsystencję. Jego klasyczna wersja składa się z mleka, mąki i masła, suto zaprawionych tartą gałką muszkatołową, solą i pieprzem. Niektórzy kucharze lubią jednak urozmaicać beszamel dodatkiem soku z cytryny, ziół (na przykład oregano), czerwonej papryczki, białego pieprzu lub szafranu, a w bardziej odważnej wersji – także pokrojonymi kaparami czy oliwkami, które naturalnie zmieniają jego odcień. Jest to oczywiście kwestia indywidualnych preferencji i potrawy, z jaką zamierzamy podać nasz sos. Jako plastyczna i uniwersalna kompozycja, beszamel daje bowiem szerokie możliwości do tworzenia rozmaitych wariacji.
Z czym podawać sos beszamelowy?
Możliwości wykorzystania gotowego beszamelu jest naprawdę wiele. Włosi chętnie dodają go do lasagne i innych makaronowych zapiekanek z mięsem, serem i pomidorami. Równie świetnie komponuje się jednak z pieczoną bądź smażoną rybą, na przykład z łososiem, halibutem i dorszem oraz mielonym mięsem, jagnięciną, drobiem i wołowiną. Chętnie sięgają po niego także wegetarianie, którzy polewają beszamelem grillowane i gotowane warzywa, jak choćby cukinię, szparagi i brokuły.
A oto przepis na beszamel, który zawsze się udaje!
Przepis na sos beszamelowy
Składniki (na ok. 500 ml sosu):
- 2 szklanki mleka,
- 1/4 kostki masła (ok. 50 g),
- 3 lekko czubate łyżki stołowe mąki pszennej,
- szczypta soli, szczypta świeżo mielonego pieprzu i pół łyżeczki gałki muszkatołowej (najlepiej świeżo utartej).
Przygotowanie:
Do jednego rondelka wlej mleko i podgrzewaj na małym ogniu, mieszając je i uważając, by nie przypalić. Gdy mleko stanie się już mocno ciepłe, w drugim rondelku rozpuść na małym ogniu masło, dodaj do niego mąkę i energicznie wymieszaj ją z masłem za pomocą trzepaczki. Musisz robić to szybko i starannie, aby uzyskać gładką masę. Gdy tak się stanie, wlewaj powoli mleko z drugiego rondla do masła wymieszanego z mąką, cały czas mieszając całość trzepaczką. Po chwili zobaczysz jak składniki zamieniają się w gęsty sos. To moment, w którym należy zdjąć rondel z palnika i dodać do niego wszystkie przyprawy, a później wymieszać sos. Gotowe!
Tak sporządzony sos możesz od razu podawać do gorących potraw lub posmarować nim warstwy przygotowywanej lasagne, zapiekanki czy warzyw do pieczenia. Jeśli jednak nie zamierzasz użyć go od razu, najlepiej przykryć go folią aluminiową. W przeciwnym razie na jego powierzchni utworzy się kożuszek.
Smacznego!