Sok z selera naciowego – recepta na piękną cerę i szczupłą sylwetkę!

Sok z selera naciowego już jakiś czas temu zyskał grono wielbicielek. Z dnia na dzień jego popularność nie słabnie. Można nawet powiedzieć, że wprost przeciwnie – stale rośnie. Choć smak nie każdemu przypadnie do gustu, to warto się przełamać. Sok z selera naciowego ma mnóstwo cennych dla zdrowia witamin i minerałów. Ma ogrom zalet! Wpływa zarówno na funkcjonowanie organizmu od wewnątrz, jak i na poprawę kondycji skóry. Przyspiesza metabolizm i wspomaga proces odchudzania. 

Spis treści:

Sok z selera naciowego to punkt obowiązkowy wielu influencerek i gwiazd, co widać chociażby w mediach społecznościowych. Bez soku z selera naciowego przed śniadaniem nie wyobraża sobie dnia chociażby Gwyneth Paltrow czy Sylvester Stallone. Sok z selera naciowego to jedno z największych odkryć ostatnich lat. To prawdziwa bomba witamin i minerałów! Przygotowując sok z selera naciowego można dodać do niego inne składniki dla lepszego smaku i podkręcenia jego właściwości!

Sok z selera naciowego

Właściwości selera naciowego

Seler naciowy zawiera aż… 86 substancji, które korzystnie wpływają na nasz organizm. To prawdziwa bomba witamin i minerałów. Właściwości selera naciowego można wymieniać bez końca, skoncentrujemy się na najważniejszych. Seler naciowy jest bogactwem witaminy C, A, E i K, witamin z grupy B (B1, B2, B3, B4, B5), wapnia, potasu, fosforu, sodu, cynku, manganu. Ponadto jest źródłem błonnika pokarmowego. Jest jednym z najmniej kalorycznych warzyw. Poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci, oczyszcza organizm z toksyn, poprawia metabolizm, wspomaga odchudzanie, reguluje pracę organizmu, zwłaszcza układu pokarmowego i moczowego. Dodatkowo sok z selera naciowego (i oczywiście seler naciowy w surowej formie), obniża ciśnienie krwi i podnosi odporność. Wszystkie jego cudowne właściwości sprawiają, że seler naciowy jest hitem wśród produktów polecanych w diecie odchudzającej i na oczyszczanie organizmu. 

Sok z selera naciowego – jak spożywać?

Prekursorem i popularyzatorem picia soku z selera naciowego jest Anthony William. Zaleca on wypijanie codziennie na czczo… pół litra soku z selera naciowego (na jakieś 15-20 minut przed pierwszym posiłkiem). To jednak dość sporo, w rzeczywistości wystarczy mała szklanka. Najlepszy jest świeży napój, przygotowany bezpośrednio przed wypiciem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotować go wcześniej i przechowywać w lodówce (do 24 h). William uważa, że sok bez dodatków jest bardziej wartościowy sugerując, że składniki innych warzyw lub owoców mogą hamować skuteczność wchłaniania składników odżywczych selera. Nie jest to udowodnione naukowo, a sam seler naciowy ma dość charakterystyczny smak i zapach. Jeżeli Ci nie posmakuje, wypróbuj w połączeniu z innymi składnikami.

Przepis na sok z selera naciowego

Nie każdy polubi smak świeżego soku z selera naciowego. Jeżeli należysz do tej grupy osób, to dodaj do selera składniki, które polepszą smak soku i zneutralizują charakterystyczną nutę smakową. W połączeniu z selerem naciowym sprawdzą się takie owoce jak jabłko, kiwi, cytryna, pomarańcze. Z warzyw sięgnij po buraka, ogórek lub marchewkę. Przepis jest wyjątkowo prosty. Na początek polecamy wypróbować sok z selera naciowego wykonany z ok 5-6 łodyg. Pokrój je na mniejsze części i przepuść przez sokowirówkę lub wyciskarkę. Jeżeli Ci nie posmakuje, możesz wypróbować sok z selera wzbogacony o inne warzywa lub owoce.

Sok z selera naciowego - właściwości

Seler naciowy i cytryna – przepis na sok!

Do wykonania tej wersji soku z selera naciowego potrzebujesz:

  • 4 łodygi selera naciowego z liśćmi
  • 1/2 cytryny

Łodygi selera pokrój na mniejsze kawałki. Cytrynę dokładnie umyj, nie obieraj ze skórki. Przepuść oba składniki przez wyciskarkę. Możesz dodać trochę wody jeżeli całość będzie wydawała Ci się zbyt gęsta. Wypij szklankę przed śniadaniem.

Sok z selera naciowego i jabłka – przepis

Sok z selera naciowego w wersji z jabłkami to dla nas najsmaczniejsza wersja. Do jej wykonania przygotuj 2 selery naciowe i 3 duże jabłka. Jabłka i seler przekrój na mniejsze kawałki i zamiennie wkładaj do wyciskarki. Jabłko ma również działanie oczyszczające i przyspieszające metabolizm. Świetnie sprawdzi się, gdy planujesz picie soku z selera właśnie ze względu na jego właściwości wspomagające odchudzanie.

Sok z selera naciowego

Photo by Alex Loup on Unsplash

Pomarańcza i seler naciowy – to dobre połączenie?

Dla osób lubiących smak pomarańczy to będzie idealny przepis! Do wykonania tej wersji potrzebujesz 3-4 łodygi selera naciowego, 1 dużą pomarańczę, 1 łyżeczkę startego imbiru i garść mięty. Wszystkie składniki pokrój na mniejsze kawałki. Pomarańczę najpierw dokładnie obierz. Przepuść przez wyciskarkę lub sokowirówkę. Na koniec możesz dodać trochę wody.

Jak zrobić sok z selera naciowego bez wyciskarki?

Posiadanie sokowirówki lub wyciskarki nie jest bezwzględnym warunkiem możliwości wykonania soku z selera naciowego. Wystarczy Ci zwykły blender. Koktajl wykonany blenderem może być trochę bardziej gęsty niż sok z wyciskarki. Dla rozrzedzenia go, dodaj odrobinę wody.

Sok z selera naciowego bez wyciskarki

Zdjęcie autorstwa Karolina Grabowska z Pexels

Blender w akcji!

Do wykonania takiego koktajlu potrzebujesz:

  • 3-4 łodygi selera naciowego,
  • garstkę liści szpinaka,
  • sok z jednej cytryny

Pokrój wszystkie składniki na mniejsze kawałki i zblenduj. Jeżeli uważasz, że koktajl jest zbyt gęsty, dodaj odrobinę wody mineralnej.

Picie soku z selera naciowego – efekty

Sok z selera naciowego ma korzystny wpływ zarówno na działanie organizmu, przynosi korzystne efekty zdrowotne, jak i na kondycję naszej cery, skóry i paznokci. Pit regularnie na czczo sprawia, że nie tylko lepiej się czujemy, ale i lepiej wyglądamy – promiennie i zdrowo. Sok z selera naciowego rozświetla cerę i wyrównuje jej koloryt. Ponadto, tak jak wspominałyśmy, sok z selera oczyszcza organizm, wspiera procesy odchudzania i dostarcza wielu cennych witamin i składników mineralnych.

Jak długo można pić sok z selera naciowego?

Nie ma udowodnionych naukowo wskazań, żeby sok z selera naciowego spożywać przez określony czas, a następnie robić przerwy. Pierwsze efekty w samopoczuciu i przy diecie odchudzającej zobaczysz po 1-2 tygodniach. Po 30 dniach wyraźnie poczujesz różnicę. Jeżeli nie odczujesz żadnych skutków ubocznych, możesz nieprzerwanie, pić go codziennie.

Przeciwwskazania do picia soku z selera naciowego

Oczywiście, jak z większością tego rodzaju kuracji, sok z selera naciowego ma pewne przeciwskazania. Nie powinny go spożywać w nadmiarze osoby cierpiące na zapalenia pęcherza, mają problem z nerkami lub skłonność do kamicy nerkowej. Seler naciowy zawiera dużo szczawianów, które te problemy mogą nasilić.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (46 głosów, średnia: 4,80 z 5)
loading... zapisuję głos...