Soft minimalizm we wnętrzu – hot trend na 2024 rok!

Trendy w dekoracji pomieszczeń na rok 2024 zaskakują minimalizmem i nawiązywaniem do klasyki. Kolejnym dowodem na to jest soft minimalizm we wnętrzu, który pokochają miłośnicy prostoty i przytulności. Przypomina on nieco trend minimaluxe, jest jednak przytulniejszy i zdecydowanie mniej surowy. Sporo w nim drewna i miękkich tekstyliów, które dodają pomieszczeniu więcej ciepła. Jak umiejętnie wprowadzić trend soft minimalizm do wnętrza? Zobaczcie!

Spis treści:

soft minimalizm we wnętrzu

Fot. Freepik

Co to jest soft minimalizm?

Soft minimalizm we wnętrzu stawia nie tylko na oszczędność w wyposażeniu, ale także hołduje naturze. Widać to nie tylko w elementach aranżacji, ale także w użytych materiałach. W pomieszczeniach utrzymanych w tym stylu można więc spodziewać się sporo drewna, kamienia naturalnego czy marmuru, a także naturalnych tkanin. Bogactwo tekstyliów w tym stylu sprawia, że wnętrze zaprasza do spędzania w nim czasu. Jest harmonijne i sprawia wrażenie niezwykle poukładanej przestrzeni. Do tego jego cechą charakterystyczną jest połącznie obłych kształtów wraz z tymi o ostrych liniach, co daje niezwykle ciekawy efekt. Dobra wiadomość jest taka, że soft minimalizm we wnętrzu można wprowadzić praktycznie w każdym pomieszczeniu, zarówno salonie czy sypialni, jak i w kuchni, łazience czy nawet pokoju dziecięcym.

soft minimalizm we wnętrzu

Fot. ykvisual, Freepik

Barwy we wnętrzu– czy tylko kolory ziemi?

Barwy idealne w przypadku ciepłego minimalizmu to przede wszystkim te odnoszące się do kolorów ziemi. Sprawdzą się zatem beże, brązy oraz szarości czy ich ciekawe połączenie 2 w 1, czyli modny ostatnio we wnętrzach greige. Na tym jednak nie koniec. Kolorystyka bliska minimalizmowi to także biel, w jej wielu odcieniach i klasyczna czerń. Co więcej – projektanci dopuszczają w tym stylu także pojawienie się innych kolorów. Warunek jest jeden – nie mogą one dominować nad barwami bazowymi, ale jedynie stanowić do nich subtelny dodatek. Ważne jest zatem zachowanie równowagi. W tym przypadku świetnie pasować będę odcienie nawiązujące do natury, czyli przede wszystkim zielenie, żółcie, tony pomarańczowe, piaskowe czy nawet delikatny błękit.

jadalnia w stonowanych kolorach

Fot. Freepik

Soft minimalizm – jakie tekstylia się nadają?

W stylu soft minimalizm tekstylia pełnią bardzo ważną rolę. Przede wszystkim powinno ich być dużo. Wnętrze w ciepłym minimalizmie ma być proste, jednak przytulne, a taki efekt gwarantują tkaniny. W tym przypadku idealnie sprawdzą się materiały typu boucle czy te z wełny. Poszewki na poduszki czy pościel wykonane z bawełny czy lnu będą bardzo trafnym wyborem. Nie tylko są one niezwykle miłe w dotyki, ale dodatkowo przepuszczają powietrze, co sprawia, że korzystanie z nich jest bardzo komfortowe dla mieszkańców.

wnętrze w stylu soft minimalizm

Fot. Freepik

Dodatki w stylu soft minimalizm

Najważniejsza zasada w pomieszczeniach utrzymanych w estetyce ciepłego minimalizmu to rezygnacja z wielu bibelotów. W aranżacji ważna jest tu przede wszystkim prostota i „czystość” wnętrza. To sprawia, że mieszkańcy mogą odpocząć w przestrzeni niezakłóconej nadmiarem bibelotów. Prosty wazon z trawą pampasową, kilka doniczek czy figurek w zupełności wystarczą. Soft minimalizm we wnętrzu świetnie uzupełnią także dywany z trawy morskiej czy bambusowe podkładki pod talerze w jadalni.

dekoracje do wnętrz

Fot. Freepik

Materiały w stylu ciepłego minimalizmu

Jeśli chodzi o dominujące materiały w stylu soft minimalizm trend ten czerpie przede wszystkim z natury. Na ścianach może pojawiać się drewno (szczególnie pożądane to to, z widocznymi słojami), ale także kamień. Dopuszczalny w tym stylu jest także beton czy forniforowane płyty. Podłogę w pokojach zwykle zdobią naturalne deski lub lastryko w łazience czy kuchni. Meble często wykonane są z drewna, zwykle w jasnych odcieniach. Wykorzystywany jest głównie bielony dąb, jesion czy buk obecny nie tylko w stolarce meblowej, ale także widoczny na blatach. Próżno w tym stylu natomiast szukać przeszkleń czy elementów z plastiku na wysoki połysk. Jeśli takie elementy się pojawiają są widoczne jedynie w formie subtelnych dodatków. Elementem dekoracyjnym w pomieszczeniu mogą być drewniane lamele na ścianie czy po po prostu postacią ścianek działowych odgradzających np. aneks kuchenny od salonu.

nowoczesne wnętrze

Fot. 3dinteriors, Freepik

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (15 głosów, średnia: 4,93 z 5)
zapisuję głos...